yhteyden jako/rajoitus kahden koneen välillä?

Elikkä meillä on 8 megainen yhteys ja se pitäisi saada jaettua kahden koneen kesken tasaisesti siten, että kumpikin kone pystyisi käyttämään vain ja ainoastaan puolet kaistasta, koska välillä ilmenee sellaisia ongelmia, että toinen kone vie melkein koko kaistan.

Eli onnistuuko tälläinen ihan vain jonkin ohjelman avulla?

Kiitos! :)
31588
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

että miten ihmeessä tuo sitten ilmenee? Kahdeksan megaa on kuitenkin aika mojova yhteys useammallekin koneelle. Monessa kerrostalossa koko kolhoosi surffaa yhteensä yhden (1) megan homePna:lla...

Äänestä

http://www.netlimiter.com/

Toisaaltaan tyhmää rajoittaa tasan jos toisella koneella ei käyttöä niin silloin puolet turhaa.

Siksi modeemissa/reitittimessä (siis laite johon koneiden kaapelit tulee kiinni) pitäisi olla tuo kaistan rajoitus juttu. Joten kannattaa vilkasta laitteen ohjekirjaa sillä siinä voi olla semmoinen.

Äänestä

tai sitten staselog www.staselog.fi

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tiina86 ;) kirjoitti:

Elikkä meillä on 8 megainen yhteys ja se pitäisi saada jaettua kahden koneen kesken tasaisesti siten, että kumpikin kone pystyisi käyttämään vain ja ainoastaan puolet kaistasta, koska välillä ilmenee sellaisia ongelmia, että toinen kone vie melkein koko kaistan.

Eli onnistuuko tälläinen ihan vain jonkin ohjelman avulla?

Kiitos! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu