Keskustellaan 2.Moos. kirjasta

Sana on vapaa.
289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

J-la jatkoi esivanhemmillemme antamansa hyvän lupauksensa toteuttamista ihmiskunnan pelastamiseksi. Tarkemmin sanoen: Niiden valittujensa pelastamiseksi, jotka Hän ITSE tahtoi johdattaa takaisin kadotettuun Paratiisiin ja lapsiyhteyteensä kanssaan.

Genesiksessä päädyimme lopuksi siihen aikaan, jolloin Israel oli ollut Egyptin orjuudessa lähes 350 vuotta ja siitä suurimman ajan orjina.

EXODUS

Tämän Exoduksen (merkitsee : Lähtö) merkittävin ihminen on Mooses. Hänen syntymänsä, kaisla-arkusta pelastumisensa, Egyptin hovissa viisauteen varttumisensa olivat selkeää J-lan johdatuta. Samoin hänen pakonsa 40-vuotiaana Midianin maalle ja 40 vuoden pituinen lammasten paimentaminen olivat pitkäaikaista 'korkeakoulua' siihen vaativaan profeetan tehtävään, jossa J-la hänen kauttaan tuli johdattamaan Israelin pois Egyptin orjuudesta.

Tässä kirjassa on kaksi mielenkiinnossa muista erottuvaa tapahtumaa:

1) 10 vitsausta Egyptissä, joitten seurauksena Israel pääsi pois Egyptistä ja orjan asemasta vapauteen. Niin he ainakin luulivat :D. (Tästä luulosta lähemmin kohdassa 2)

2) 10 käskyn anto, siis Lakiliiton eli Mooseksen Lain anto Israelille Siinain vuorella. Tosiasiassa J-la johdatti Israelin Mooseksen Lain siteeseen, joka todellisuudessa oli paljon kokonaisvaltaisempaa 'orjuutta' kuin työorjuus Egyptissä!

Kysyt kenties, että miten niin orjuutta(???), sillä Mooseksen Lakihan on ylen mahtava ja täydellinen moraalinen ohje siitä, miten ihmisten tulisi elää!

Tosin se on täydellinen, mutta ihminen ei kykene elämään sen mukaan. Koko Tanakh (Vanhan Liiton Kirjoitukset) jälempänä osoittavat tämän todeksi! Ihmissuvun MORAALINEN lankeemus Paratiisissa oli niin täydellinen, että tarvittiin tällainen 'väliaikaisratkaisu' eli enkelien toimen kautta säädetty Mooseksen Laki osoittamaan se meille.

Tästä apostoli Paavali kirjoittaa, että Lain kautta tulee synnintunto. Kun käskysana tuli, niin synti virkosi eloon, sillä ilman Lakia on synti kuollut. Käskysanan tultua ihmisessä syntyy kapinareaktiona himo rikkoa se ja tämä kapinamieli on meissä kaikissa voimakkaampi kuin halu alistua noudattamaan Lain 10 käskyä.

Lyhyesti sanoen J-la on kuin viisas lääkäri, joka opettaa Käskyjen Lain kautta sairaalle potilaalleen sen, mikä tässä on vialla!

No, mikä potilaassa sitten on vialla?

KAIKKI. 100%:sti KAIKKI. Luit ihan oikein!

Jokainen ihminen on sisäisesti läpimätä ja täysin turmeltunut. Meissä ei ole SOLUAKAAN, ei sitten atomin alkeishiukkastakaan, joka olisi säilynyt moraaliselta katastrofilta Paratiisin syntiinlankeemuksen seurauksena!

Voit väittää, että sinä ainakaan et ole läpimätä tai täysin turmeltunut. Voit ihan vilpittömästi olla tuossa harhaluulossasi, mutta jos luet Raamatun rukoillen läpi ja annat J-lan Pyhän Hengen paljastaa sinulle TODELLINEN moraalinen tilasi, niin tulet TÄYSIN yhtymään mielipiteeseeni :)


Ehkä tämä kirjoitukseni herätti jossakin lukijassa ajatuksia...

Äänestä
  • Syvennyn kirjoitukseesi huomenna tarkemmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ehdottajanakin kirjoitti:

Sana on vapaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu