seinäjoen sote

Kiinnostais kovasti millane paikka ois tää seinäjoen sosiaali-ja terveysala teiltä jotka ootte siellä opiskelee, millaset opettajat, ryhmähenki, onko kiusaamista/syrjimistä yms..
meinasin suuntautumisvuonna hakee sjoen kouluun, mut ois kiva tietää vähän sen ilmapiiristä jne. :)
ja kuinka ihmiset suhtautuu siellä niihi jokka tulee iha toiselta puolelta suomee?
Kiitos asiallisista vastauksista!
6687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Iloitsemme jokaisesta uudesta kasvosta joukossamme!Tule ihmeessä tänne,hyvä henki on ja mukavat kannustavat opet.Seinäjoella ei kiusata ketään.

Äänestä
  • tuo on todella hienoo ettei teijän koulussa ole kiusaamista! meidän luokalla on mut se on justii sitä henkistä. johtuu eräästä pentumaisesta pojasta, jota kaikki inhoo.. ois todellaki kiva lähtee viimeseks vuodeks johonkii muualle opiskelee, ja koska jätkäkaverini asuu siellä nii sinne ois mukava tulla. :)

    Äänestä

  • tyttötuulien kirjoitti:

    tuo on todella hienoo ettei teijän koulussa ole kiusaamista! meidän luokalla on mut se on justii sitä henkistä. johtuu eräästä pentumaisesta pojasta, jota kaikki inhoo.. ois todellaki kiva lähtee viimeseks vuodeks johonkii muualle opiskelee, ja koska jätkäkaverini asuu siellä nii sinne ois mukava tulla. :)

    tänne mahtuu, täälä on hyvä henki ja kaikki uudet otetaan vastaan. Varmasti olet tyytyväinen mahdolliseen tänne muuttamiseen..

    Äänestä

Koskenalantiellä ammattikorkeassa kokemuksieni mukaan osa henkilökunnasta epäpätevää, vaikka muodollinen pätevyys löytyisikin. Tiedonkulku ja asioista informointi lapsen kengissä. Lukujärjestykset "ilmestyvät" miten sattuu ja niitä muutellaan melkoisesti pitkin viikkoa. Joten melkein joka aamu pitää tsekata viimeisin versio. Ongelmia tuntuu olevan hallinnossa ja myös koulutusohjelmien sisällöissä olisi melkoisesti parannettavaa, ainakin terkkareiden ko:ssa.

Äänestä
  • Tuo edellinen kommentti on niin totta. Valitettavasti.

    Äänestä

Amk:n puolesta en tiedä, mutta soten puolella monet opettajat ottavat opiskelijoita silmätikuiksi, etenkään opojen silmätikuksi ei kannata joutua, muuten saat juosta kuukausittain ophr tapaamisissa. Ja eikä kaikki opettajat ole niin ammattitaitoisia mitä luulisi. Riippuu tietysti mihin olet suuntautumassa. Mutta löytyy tuolta koulusta myös paljon hyvääkin! Meidän koulusta löytyy kaiken väristä, näköistä, kokoista ja luontoista kansaa enkä itse ainakaan ole syrjimistä huomannut.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttötuulien kirjoitti:

Kiinnostais kovasti millane paikka ois tää seinäjoen sosiaali-ja terveysala teiltä jotka ootte siellä opiskelee, millaset opettajat, ryhmähenki, onko kiusaamista/syrjimistä yms..
meinasin suuntautumisvuonna hakee sjoen kouluun, mut ois kiva tietää vähän sen ilmapiiristä jne. :)
ja kuinka ihmiset suhtautuu siellä niihi jokka tulee iha toiselta puolelta suomee?
Kiitos asiallisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu