Neuvostoliiton upein laite !!!!

Uljasta....

Ekranoplans: Kaspianmeren hirviö. Siinä on ollut sunnuntaisoutelijalla paskat housuissa kun tuollainen on ujeltanut kohti yli 400km/h saatanallista meteliä pitäen. Nämä uljaat laitteet ovat olleet käytössä 80-luvun loppuun asti.

Mikään lentokone ei tähän päivään mennessä ole kyennyt kuljettamaan yhtä painavaa kuormaa kuin nämä laitteet, lentämällä veden pintaa hipoen saatiin mellevä noste ja rahtitonnit liikkumaan ankaraa vauhtia. Neuvostoliitossa kyllä tehtiin hienojakin vehkeitä kuten nää, isoja, rumia, jumalattoman nopeita ja mikä parasta! meteli on ollut perkeleellinen kuin antikristus olisi viilettänyt merenpintaa, ou jeah!!!! Siellä on sillit ja delfiinit olleet laakista vainaita kun on ääniaalto osunut kohdalle, saatanan paskakaloille oikein.

Mutta nykyäänkin Venäläisillä on rankimmat kuljetuskoneet. USA:n avaruusraketit kuskataan laukaisupaikalle tehtaalta Venäläisillä rahtikoneilla kun muilla mailla ei ole yhtä suuria ja järjettömän painavia kuormia kuljettavia lentovehkeitä.

Kuvia:
http://www.darkroastedblend.com/2007/05/ekranoplans-showcase.html
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=nOtSfb-P1C8

10

468

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin...

      RussianToday -sivustolla tuli muutama päivä sitten dokumentti tästä 'hirviöstä'. Haastateltiin kuskia, suunittelijoita jne.. Vaikuttava kapistus kaikkiaan.

      Amerikkalainen tiedustelusateliitti sai napattua 'hirviöstä' kuvia, ja niissä riitti heillä ihmettelemistä. Sittemmin, nykyään... tämäntapaisista laitteista ollaan jälleen kiinnostuneita. Ohjelmassa näytettiin mm. venäläisten rakentamaa pientä samalla periaatteella toimivaa kapistusta, mikä oli ihan hyvän näköinen ja näytti toimivan moitteetomasti.

      • Uljasta....

      • #"¤"#%"#

      • Uljasta....
        #"¤"#%"# kirjoitti:

        Sain viruksen ekasta linkistä. F-secure kyllä nappasi sen onneksi.

        Olisiko ollut joku pop-up vain. Tuskin sieltä tehtaan sivuilta mitään viruksia on tulossa. Epäilen.

        Tosin käytän Ubuntua joten ei paljoa virukset ja haittaohjelmat häiritse. kannattais sunkin vaihtaa Linuxiin tai MAC:iin niin ei tarvi netin käyttöä virusten takia rajoittaa.


      • virus.
        Uljasta.... kirjoitti:

        Olisiko ollut joku pop-up vain. Tuskin sieltä tehtaan sivuilta mitään viruksia on tulossa. Epäilen.

        Tosin käytän Ubuntua joten ei paljoa virukset ja haittaohjelmat häiritse. kannattais sunkin vaihtaa Linuxiin tai MAC:iin niin ei tarvi netin käyttöä virusten takia rajoittaa.

        Trojan-Downloader.JS.Remora.bp sanoo F-secure. Heh, Venäjältä nyt tulee viruksia vaikka mistä näköjään.


      • eri-mies
        virus. kirjoitti:

        Trojan-Downloader.JS.Remora.bp sanoo F-secure. Heh, Venäjältä nyt tulee viruksia vaikka mistä näköjään.

        viruksiksi, joita ei tunneta(?!)


    • Heh heh...

      Kuvauksesi on kerrassaan mainio :D. Noiden monstereiden aikaan kerosiini oli halpaa, ja Neukkulassahan sitä riitti.

    • avarakatseinen

      Jos lisäis yhden raketin persauksiin ja muutaman lisäpolttoainesäiliön!
      Venäläisethän eivät vielä ole kuussa käyneet.

    • Raakkuna

      Mun todella tärkeä tiedonanto sensuroitiin tästä kohtaa. Niin kerrohan sä uus Operaattori että milläs sä selität sitten sen Saalemin aikaisen kirjoituksen Pohjan Kuninkaasta joka nousee savijaloilleen, ja koittaa Hallita. Ja kun Venäjää ajattelee, niin sillä ei ole edellytyksiä mitenkään maailman valtaan, vaan silti se siihen kurottaa koko ajan. Viittaan tässä parhaillaan käytäviin todella Massiivisiin sotaharjoituksiin taas Atlannilla, ja kaikkeen muuhun aktiivisuuteen jota on harjoittanut viime aikoina. MUTTA SILTI OLKAAHAN RAUHASSA KOKO VÄESTÖ, KYLLÄ RAAKKUNA ON SELVILLÄ ASIOISTA. SALUT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      188
      4697
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      204
      3392
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      117
      2926
    4. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      156
      2922
    5. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      2850
    6. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      2267
    7. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      52
      2258
    8. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2025
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1975
    10. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      68
      1565
    Aihe