Neuvostoliiton upein laite !!!!

Uljasta....

Ekranoplans: Kaspianmeren hirviö. Siinä on ollut sunnuntaisoutelijalla paskat housuissa kun tuollainen on ujeltanut kohti yli 400km/h saatanallista meteliä pitäen. Nämä uljaat laitteet ovat olleet käytössä 80-luvun loppuun asti.

Mikään lentokone ei tähän päivään mennessä ole kyennyt kuljettamaan yhtä painavaa kuormaa kuin nämä laitteet, lentämällä veden pintaa hipoen saatiin mellevä noste ja rahtitonnit liikkumaan ankaraa vauhtia. Neuvostoliitossa kyllä tehtiin hienojakin vehkeitä kuten nää, isoja, rumia, jumalattoman nopeita ja mikä parasta! meteli on ollut perkeleellinen kuin antikristus olisi viilettänyt merenpintaa, ou jeah!!!! Siellä on sillit ja delfiinit olleet laakista vainaita kun on ääniaalto osunut kohdalle, saatanan paskakaloille oikein.

Mutta nykyäänkin Venäläisillä on rankimmat kuljetuskoneet. USA:n avaruusraketit kuskataan laukaisupaikalle tehtaalta Venäläisillä rahtikoneilla kun muilla mailla ei ole yhtä suuria ja järjettömän painavia kuormia kuljettavia lentovehkeitä.

Kuvia:
http://www.darkroastedblend.com/2007/05/ekranoplans-showcase.html
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=nOtSfb-P1C8

10

482

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin...

      RussianToday -sivustolla tuli muutama päivä sitten dokumentti tästä 'hirviöstä'. Haastateltiin kuskia, suunittelijoita jne.. Vaikuttava kapistus kaikkiaan.

      Amerikkalainen tiedustelusateliitti sai napattua 'hirviöstä' kuvia, ja niissä riitti heillä ihmettelemistä. Sittemmin, nykyään... tämäntapaisista laitteista ollaan jälleen kiinnostuneita. Ohjelmassa näytettiin mm. venäläisten rakentamaa pientä samalla periaatteella toimivaa kapistusta, mikä oli ihan hyvän näköinen ja näytti toimivan moitteetomasti.

      • Uljasta....

      • #"¤"#%"#

      • Uljasta....
        #"¤"#%"# kirjoitti:

        Sain viruksen ekasta linkistä. F-secure kyllä nappasi sen onneksi.

        Olisiko ollut joku pop-up vain. Tuskin sieltä tehtaan sivuilta mitään viruksia on tulossa. Epäilen.

        Tosin käytän Ubuntua joten ei paljoa virukset ja haittaohjelmat häiritse. kannattais sunkin vaihtaa Linuxiin tai MAC:iin niin ei tarvi netin käyttöä virusten takia rajoittaa.


      • virus.
        Uljasta.... kirjoitti:

        Olisiko ollut joku pop-up vain. Tuskin sieltä tehtaan sivuilta mitään viruksia on tulossa. Epäilen.

        Tosin käytän Ubuntua joten ei paljoa virukset ja haittaohjelmat häiritse. kannattais sunkin vaihtaa Linuxiin tai MAC:iin niin ei tarvi netin käyttöä virusten takia rajoittaa.

        Trojan-Downloader.JS.Remora.bp sanoo F-secure. Heh, Venäjältä nyt tulee viruksia vaikka mistä näköjään.


      • eri-mies
        virus. kirjoitti:

        Trojan-Downloader.JS.Remora.bp sanoo F-secure. Heh, Venäjältä nyt tulee viruksia vaikka mistä näköjään.

        viruksiksi, joita ei tunneta(?!)


    • Heh heh...

      Kuvauksesi on kerrassaan mainio :D. Noiden monstereiden aikaan kerosiini oli halpaa, ja Neukkulassahan sitä riitti.

    • Uuh...

      http://images.google.fi/imgres?imgurl=http://membres.lycos.fr/dracken/Ekranoplan/photo/chrono_russe.jpg&imgrefurl=http://membres.lycos.fr/dracken/Ekranoplan/historique.html&h=713&w=763&sz=140&tbnid=CRaN_1T5028CfM:&tbnh=133&tbnw=142&prev=/images?q=ekranoplan&um=1&start=2&sa=X&oi=images&ct=image&cd=2

    • avarakatseinen

      Jos lisäis yhden raketin persauksiin ja muutaman lisäpolttoainesäiliön!
      Venäläisethän eivät vielä ole kuussa käyneet.

    • Raakkuna

      Mun todella tärkeä tiedonanto sensuroitiin tästä kohtaa. Niin kerrohan sä uus Operaattori että milläs sä selität sitten sen Saalemin aikaisen kirjoituksen Pohjan Kuninkaasta joka nousee savijaloilleen, ja koittaa Hallita. Ja kun Venäjää ajattelee, niin sillä ei ole edellytyksiä mitenkään maailman valtaan, vaan silti se siihen kurottaa koko ajan. Viittaan tässä parhaillaan käytäviin todella Massiivisiin sotaharjoituksiin taas Atlannilla, ja kaikkeen muuhun aktiivisuuteen jota on harjoittanut viime aikoina. MUTTA SILTI OLKAAHAN RAUHASSA KOKO VÄESTÖ, KYLLÄ RAAKKUNA ON SELVILLÄ ASIOISTA. SALUT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      352
      1051
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      728
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      656
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      40
      545
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      523
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      461
    9. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    10. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      451
    Aihe