Neuvostoliiton upein laite !!!!

Uljasta....

Ekranoplans: Kaspianmeren hirviö. Siinä on ollut sunnuntaisoutelijalla paskat housuissa kun tuollainen on ujeltanut kohti yli 400km/h saatanallista meteliä pitäen. Nämä uljaat laitteet ovat olleet käytössä 80-luvun loppuun asti.

Mikään lentokone ei tähän päivään mennessä ole kyennyt kuljettamaan yhtä painavaa kuormaa kuin nämä laitteet, lentämällä veden pintaa hipoen saatiin mellevä noste ja rahtitonnit liikkumaan ankaraa vauhtia. Neuvostoliitossa kyllä tehtiin hienojakin vehkeitä kuten nää, isoja, rumia, jumalattoman nopeita ja mikä parasta! meteli on ollut perkeleellinen kuin antikristus olisi viilettänyt merenpintaa, ou jeah!!!! Siellä on sillit ja delfiinit olleet laakista vainaita kun on ääniaalto osunut kohdalle, saatanan paskakaloille oikein.

Mutta nykyäänkin Venäläisillä on rankimmat kuljetuskoneet. USA:n avaruusraketit kuskataan laukaisupaikalle tehtaalta Venäläisillä rahtikoneilla kun muilla mailla ei ole yhtä suuria ja järjettömän painavia kuormia kuljettavia lentovehkeitä.

Kuvia:
http://www.darkroastedblend.com/2007/05/ekranoplans-showcase.html
Video:
http://www.youtube.com/watch?v=nOtSfb-P1C8

10

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvin...

      RussianToday -sivustolla tuli muutama päivä sitten dokumentti tästä 'hirviöstä'. Haastateltiin kuskia, suunittelijoita jne.. Vaikuttava kapistus kaikkiaan.

      Amerikkalainen tiedustelusateliitti sai napattua 'hirviöstä' kuvia, ja niissä riitti heillä ihmettelemistä. Sittemmin, nykyään... tämäntapaisista laitteista ollaan jälleen kiinnostuneita. Ohjelmassa näytettiin mm. venäläisten rakentamaa pientä samalla periaatteella toimivaa kapistusta, mikä oli ihan hyvän näköinen ja näytti toimivan moitteetomasti.

      • Uljasta....

      • #"¤"#%"#

      • Uljasta....
        #"¤"#%"# kirjoitti:

        Sain viruksen ekasta linkistä. F-secure kyllä nappasi sen onneksi.

        Olisiko ollut joku pop-up vain. Tuskin sieltä tehtaan sivuilta mitään viruksia on tulossa. Epäilen.

        Tosin käytän Ubuntua joten ei paljoa virukset ja haittaohjelmat häiritse. kannattais sunkin vaihtaa Linuxiin tai MAC:iin niin ei tarvi netin käyttöä virusten takia rajoittaa.


      • virus.
        Uljasta.... kirjoitti:

        Olisiko ollut joku pop-up vain. Tuskin sieltä tehtaan sivuilta mitään viruksia on tulossa. Epäilen.

        Tosin käytän Ubuntua joten ei paljoa virukset ja haittaohjelmat häiritse. kannattais sunkin vaihtaa Linuxiin tai MAC:iin niin ei tarvi netin käyttöä virusten takia rajoittaa.

        Trojan-Downloader.JS.Remora.bp sanoo F-secure. Heh, Venäjältä nyt tulee viruksia vaikka mistä näköjään.


      • eri-mies
        virus. kirjoitti:

        Trojan-Downloader.JS.Remora.bp sanoo F-secure. Heh, Venäjältä nyt tulee viruksia vaikka mistä näköjään.

        viruksiksi, joita ei tunneta(?!)


    • Heh heh...

      Kuvauksesi on kerrassaan mainio :D. Noiden monstereiden aikaan kerosiini oli halpaa, ja Neukkulassahan sitä riitti.

    • avarakatseinen

      Jos lisäis yhden raketin persauksiin ja muutaman lisäpolttoainesäiliön!
      Venäläisethän eivät vielä ole kuussa käyneet.

    • Raakkuna

      Mun todella tärkeä tiedonanto sensuroitiin tästä kohtaa. Niin kerrohan sä uus Operaattori että milläs sä selität sitten sen Saalemin aikaisen kirjoituksen Pohjan Kuninkaasta joka nousee savijaloilleen, ja koittaa Hallita. Ja kun Venäjää ajattelee, niin sillä ei ole edellytyksiä mitenkään maailman valtaan, vaan silti se siihen kurottaa koko ajan. Viittaan tässä parhaillaan käytäviin todella Massiivisiin sotaharjoituksiin taas Atlannilla, ja kaikkeen muuhun aktiivisuuteen jota on harjoittanut viime aikoina. MUTTA SILTI OLKAAHAN RAUHASSA KOKO VÄESTÖ, KYLLÄ RAAKKUNA ON SELVILLÄ ASIOISTA. SALUT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      17
      5053
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      91
      2276
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      135
      1978
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      48
      1848
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1620
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1246
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      110
      865
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      821
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      297
      799
    10. Kaupungin yt

      Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l
      Äänekoski
      24
      644
    Aihe