Jehovan todistajat eivät ole kristittyjä.
He väärentelevät Raamatun opetuksia, eivätkä pidä Jeesusta Kaikkivaltiaana, eivät tunnusta kolminaisuusoppia eivätkä ristiä.
Miten he voivat väittää perustavansa opetuksensa Raamattuun, kun ne eivät todellakaan sitä ole!!! Koko juttu on ihan kamalaa oikean totuuden vääristelyä!
Lopettakaa jo! Toivon että tulette kaikki elävään uskoon.
He väärentelevät Raamatun opetuksia, eivätkä pidä Jeesusta Kaikkivaltiaana, eivät tunnusta kolminaisuusoppia eivätkä ristiä.
Miten he voivat väittää perustavansa opetuksensa Raamattuun, kun ne eivät todellakaan sitä ole!!! Koko juttu on ihan kamalaa oikean totuuden vääristelyä!
Lopettakaa jo! Toivon että tulette kaikki elävään uskoon.
Vastaukset 23
Vanhimmat
>>>eivätkä pidä Jeesusta Kaikkivaltiaana, eivät tunnusta kolminaisuusoppia
Mitä tarkoittaa se ettei "tunnusta ristiä"?
Miten ristiä tunnustetaan ja mikä merkitys sillä on?
Vastaus löytyy kun luet tämän:
http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/teemat/Tyydyristiin.htm
Täältä löytyy niin kattava vastaus, etten paremmin osaa asiaa muotoilla.
Jehovan todistajathan eivät usko, että Jeesus kuoli ristillä, puhuvat siksi kidutuspaalusta.
Risti on kristillisen uskon tärkein tunnus.
Se viittaa ihmiskunnan
syntien sovitukseen ristinkuolemassa.
Risti muistuttaa kristinuskon keskeisestä opista, Jeesuksen ylösnousemuksesta ja Taivaaseen astumisesta. Ristin tunnustaminen tarkoittaa sitä, että uskoo Kristuksen ylösnousemukseen, että hän on Pelastaja, sovittanut syntimme ristillä.
Oletko muuten miettinyt, että Suomen lipussa oleva risti viittaa kristinuskoon?
Näin on :)
kristinuskon symboli.
Ja toisin kuin jotkut Jehovan todistajat väittävät, kristityt eivät palvo ristiä epäjumalana! Risti kuviona ei ole palvonnan kohde, vaan sillä kuollut Jeesus ansaitsee kaiken ylistyksemme!
Siunausta kaikille!
.http://www.kolumbus.fi/rov.o.peltola/teemat/Tyydyristiin.htm
Täältä löytyy niin kattava vastaus, etten paremmin osaa asiaa muotoilla.
-Tässä kyseiseltä sivulta kirkonoppia ihmisille.Tarttui vaan "silmään".
Jumalan maailmanhallinnan tähänastisista suurimmalla ratkaisutapahtuma oli niin käsittämättömän vähäiset ulkonaiset puitteet.
Siitä lähtien Jumalan valtakunnan kasvu on jatkunut samanlaisena.
-Tässä kerrotaan Jumalan hallitseva maailmaa ja valtakunnan olevan hallitsemassa.Ja kasvuakin on tullut!!!
Mitä Raamattu sanoo tähän asiasta?
-Kr-92 Matt.24:3 Kun Jeesus sitten istui Öljymäellä eikä siellä ollut muita, opetuslapset tulivat hänen luokseen ja kyselivät: "Sano meille, milloin se kaikki tapahtuu. Mikä on merkkinä sinun tulostasi ja tämän maailman lopusta?"
1. Eikö se Jumalan Valtakunta ole ikuinen hallinto?
2.Miksi kaikki Kristityt ovat menossa taivaaseen jos Jumalan valtakunta on jo maan päällä?
3.Kuka hallitsee maailmaa?
Matt.4:8 Taas Panettelija otti hänet mukaansa tavallista korkeammalle vuorelle ja näytti hänelle kaikki maailman valtakunnat ja niiden loiston
9 ja sanoi hänelle: ”Nämä kaikki minä annan sinulle, jos lankeat maahan ja teet minulle palvontateon.”
4.Luuk.4:5 Niin hän vei hänet ylös ja näytti hänelle yhdessä hetkessä kaikki asutun maan valtakunnat,
6 ja Panettelija sanoi hänelle: ”Minä annan sinulle kaiken tämän vallan ja niiden loiston, sillä se on luovutettu minulle, ja minä annan sen kenelle tahdon.
7 Jos sinä siis teet palvontateon minun edessäni, niin se kaikki tulee olemaan sinun.”
5.2.Kor.4:4 joiden keskuudessa tämän asiainjärjestelmän jumala on sokaissut ei-uskovien mielet, jotta Kristusta koskevan loistoisan hyvän uutisen valaistus ei säteilisi läpi, häntä joka on Jumalan kuva.
6.Joh.12:31 Nyt on käynnissä tämän maailman tuominta; nyt tämän maailman hallitsija tullaan heittämään ulos.
7.Sokerina pohjalla Daniel 2:44 Ja noiden kuninkaiden päivinä taivaan Jumala pystyttää valtakunnan, joka ei ikinä tuhoudu. Eikä sitä valtakuntaa anneta millekään toiselle kansalle. Se murskaa kaikki nämä valtakunnat ja tekee niistä lopun, ja se itse pysyy aikojen hämärään asti,
7:13,14 Minä näin edelleen yön näyissä, ja katso, taivaiden pilvien mukana oli tulossa joku ihmisen pojan kaltainen, ja hän sai pääsyn Ikiaikaisen luo, ja hänet vietiin aivan Hänen eteensä. 14 Ja hänelle annettiin hallitusvalta ja kunnia ja valtakunta, jotta kaikki kansat, kansalliset ryhmät ja kielet palvelisivat häntä. Hänen hallitusvaltansa on ajan hämärään asti kestävä hallitusvalta, joka ei häviä, ja hänen valtakuntansa on valtakunta, joka ei tuhoudu.
Jehovan todistajathan eivät usko, että Jeesus kuoli ristillä, puhuvat siksi kidutuspaalusta.
-Sillä ei ole suurempaa väliä.
Mutta mitä ajattelet näistä Raamatun paikoista? KR asiat on ilmaistu samoin.
tosin en tunne asioita kovin tarkasti mutta sen olen kuullut että eivät pidä Jeesusta itse Jumalana vaan paremminkin Jumalan poikana ja Jumalan Pyhää Henkeä pitävät eräänlaisena elämänvoimana, ei persoonana kuten tavallisesti Pyhää Henkeä pidetään.
Jos olen väärässä niin tietävä joku oikaiskoon.
Olisi kiva saada ne TODELLISET erot, sanotaan nyt vaikka kirkon ja Jt opin välillä.
Vaikka ei tunnu kirkon oppikaan oikein Raamatun opetuksien mukaiselta ja vielä vähemmän nuo lahkot missä kirkuvat kiihkossaan (joukko psykoosissaan) siitä on Jumalan rauha kaukana.
>>>eivät pidä Jeesusta itse Jumalana vaan paremminkin Jumalan poikana
."Ineen siis hyväksytty Raamatun -Kaanoniin?
Lutherhan heitteli kyllä jotain -Haamua muste- tai viinipullolla, (makukysymys, Muste oli -viiniä ja kimröökiä,)Joten hänellä on edellytyksiä päästä Kaanoniin vaikkapa -Arvuuttajan rooliin, -
Anteeksi taas; mehän ei puhuta -Batmanin kavereista
Kun minä kijotin että:
Luulempa että olet oikeassa että Jt eivät pidä Jeesusta itse Jumalana vaan paremminkin Jumalan poikana ja Jumalan Pyhää Henkeä pitävät eräänlaisena elämänvoimana, ei persoonana kuten tavallisesti Pyhää Henkeä pidetään.
Jos olen väärässä niin tietävä joku oikaiskoon.
Niin vastasit kummallisesti, että Luulo ei ole tiedon väärtti? vaikka luulin ihan oikein??
jossa myötäilit aloitusta.
Luulempa että olet oikeassa että Jt eivät pidä Jeesusta itse Jumalana vaan paremminkin Jumalan poikana ja Jumalan Pyhää Henkeä pitävät eräänlaisena elämänvoimana, ei persoonana kuten tavallisesti Pyhää Henkeä pidetään.
-Näin on!
Jos olen väärässä niin tietävä joku oikaiskoon.
-Ei tarvitse.
mut hei arvaa mitä??!! mun ei tartte kattoo OLLENKAAn mitään kirjaa!!! en tartte elämänohjeita raamatusta! tulkaa tekin siihen todellisuuteen..
..................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Jehovan todistajat eivät ole kristittyjä.
-Hiukan perusteluja väitteeseen.
He väärentelevät Raamatun opetuksia, eivätkä pidä Jeesusta Kaikkivaltiaana, eivät tunnusta kolminaisuusoppia eivätkä ristiä.
-Se on sinun näkemys Raamatum opetuksista.Tuosta Jeesus Kaikkivaltiaasta,Kerro ketä tässä Raamatun paikassa kuvataan Sanal.8:22-24,30?
-Taatusti ei uskota kolminaisuuteen.
Miten he voivat väittää perustavansa opetuksensa Raamattuun, kun ne eivät todellakaan sitä ole!!! Koko juttu on ihan kamalaa oikean totuuden vääristelyä!
-Oletko perillä heidän opetuksista?
Tässä sinulle joitakin asioita mietittäväksi!
Raamattu on Jumalan sana 2. Tim. 3:16, 17;
ja totuus 2. Piet. 1:20, 21; Joh. 17:17
Raamattu on luotettavampi Matt. 15:3; Kol. 2:8
kuin perinteet
Jumalan nimi on Jehova Ps. 83:18; Jes. 26:4; 42:8;
2. Moos. 6:3
Kristus on Jumalan Poika Matt. 3:17;
ja Jumalaa alempi Joh. 8:42; 14:28; 20:17;
1. Kor. 11:3; 15:28
Kristus oli ensimmäinen Kol. 1:15; Ilm. 3:14
Jumalan luomisteoista
Kristus kuoli paalussa, Gal. 3:13; Apt. 5:30
ei ristillä
Kristuksen ihmiselämä annettiin Matt. 20:28; 1. Tim. 2:5, 6;
lunnaiksi tottelevaisten 1. Piet. 2:24
ihmisten puolesta
Kristuksen ainutkertainen Room. 6:10; Hepr. 9:25–28
uhri oli riittävä
Kristus herätettiin kuolleista 1. Piet. 3:18; Room. 6:9;
kuolemattomana henkipersoonana Ilm. 1:17, 18
Kristus on läsnä henkenä Joh. 14:19; Matt. 24:3;
2. Kor. 5:16; Ps. 110:1, 2
Elämme nyt ”lopun aikaa” Matt. 24:3–14; 2. Tim. 3:1–5;
Luuk. 17:26–30
Kristuksen alaisuudessa oleva Jes. 9:6, 7; 11:1–5;
Valtakunta tulee hallitsemaan Dan. 7:13, 14; Matt. 6:10
maata vanhurskaudessa ja
rauhassa
Valtakunta tuo ihanteelliset Ps. 72:1–4; Ilm. 7:9, 10, 13–17;
olot maan päälle 21:3, 4
Maata ei milloinkaan tuhota Saarn. 1:4; Jes. 45:18;
tai autioiteta Ps. 78:69
Jumala poistaa nykyisen Ilm. 16:14, 16; Sef. 3:8;
asiainjärjestelmän Dan. 2:44;
Har-Magedonin taistelussa Jes. 34:2; 55:10, 11
Pahat hävitetään ikuisiksi Matt. 25:41–46; 2. Tess. 1:6–9
ajoiksi
Jumalan hyväksymät ihmiset Joh. 3:16; 10:27, 28; 17:3;
saavat ikuisen elämän Mark. 10:29, 30
Vain yksi tie johtaa elämään Matt. 7:13, 14; Ef. 4:4, 5
Ihmisten kuoleminen johtuu Room. 5:12; 6:23
Aadamin synnistä
Kuolemassa ihmissielu lakkaa Hes. 18:4; Saarn. 9:10;
olemasta Ps. 6:5; 146:4; Joh. 11:11–14
Helvetti (tuonela) on Job 14:13; Ilm. 20:13, 14;
ihmiskunnan yhteinen hauta KR-38, KR-92
Kuolleiden toivona on 1. Kor. 15:20–22;
ylösnousemus Joh. 5:28, 29; 11:25, 26
Aadamilta periytynyt kuolema 1. Kor. 15:26, 54; Ilm. 21:4;
lakkaa Jes. 25:8
Ainoastaan 144000 käsittävä Luuk. 12:32; Ilm. 14:1, 3;
pieni lauma menee taivaaseen 1. Kor. 15:40–53; Ilm. 5:9, 10
ja hallitsee Kristuksen kanssa
Nuo 144000 ovat syntyneet 1. Piet. 1:23; Joh. 3:3;
uudelleen Jumalan hengellisiksi Ilm. 7:3, 4
pojiksi
Uusi liitto tehdään hengellisen Jer. 31:31; Hepr. 8:10–13
Israelin kanssa
Kristuksen seurakunta on Ef. 2:20; Jes. 28:16;
rakennettu hänen itsensä Matt. 21:42
muodostamalle perustalle
Rukoukset tulee osoittaa vain Joh. 14:6, 13, 14; 1. Tim. 2:5
Jehovalle Kristuksen kautta
Palvonnassa ei tule käyttää 2. Moos. 20:4, 5; 3. Moos. 26:1;
jumalankuvia 1. Kor. 10:14; Ps. 115:4–8
Spiritismiä tulee karttaa 5. Moos. 18:10–12; Gal. 5:19–21;
3. Moos. 19:31
Saatana on maailman näkymätön 1. Joh. 5:19; 2. Kor. 4:4;
hallitsija Joh. 12:31
Kristityn ei tule osallistua 2. Kor. 6:14–17; 11:13–15;
ekumeenisiin liikkeisiin Gal. 5:9; 5. Moos. 7:1–5
Kristityn tulee pysyä erossa Jaak. 4:4; 1. Joh. 2:15;
maailmasta Joh. 15:19; 17:16
Toteltava kaikkia ihmisten Matt. 22:20, 21;
lakeja, jotka eivät ole 1. Piet. 2:12; 4:15
ristiriidassa Jumalan lakien
kanssa
Veren ottaminen elimistöön 1. Moos. 9:3, 4; 3. Moos. 17:14;
suun tai verisuonien kautta Apt. 15:28, 29
on vastoin Jumalan lakeja
Raamatun moraalilakeja tulee 1. Kor. 6:9, 10; Hepr. 13:4;
totella 1. Tim. 3:2; Sananl. 5:1–23
Sapatinviettokäsky annettiin 5. Moos. 5:15; 2. Moos. 31:13;
vain Israelille, ja se raukesi Room. 10:4; Gal. 4:9, 10;
Mooseksen lain mukana Kol. 2:16, 17
Pappisluokka ja uskonnolliset Matt. 23:8–12; 20:25–27;
arvonimet eivät ole Raamatun Job 32:21, 22
mukaisia
Ihminen ei ole kehityksen Jes. 45:12; 1. Moos. 1:27;
vaan luomisen tulos Matt. 19:4
Kristus antoi esimerkin 1. Piet. 2:21; Hepr. 10:7;
seurattavaksi Jumalan Joh. 4:34; 6:38
palvelemisessa
Täydellinen upotuskaste Mark. 1:9, 10; Joh. 3:23;
vertauskuvaa vihkiytymistä Apt. 19:4, 5
Kristityt todistavat Room. 10:10; Hepr. 13:15;
mielellään Raamatun Jes. 43:10–12
totuudesta julkisesti
Lopettakaa jo! Toivon että tulette kaikki elävään uskoon.
-Voiko tulla enää elävämmäksi!
>>Raamattu on Jumalan sana 2. Tim. 3:16, 17;
ja totuus 2. Piet. 1:20, 21; Joh. 17:17
Niin, koska raamattu sanoo niin. Mielenkiintoista, ja ennenkaikkea luottamusta herättävää..
>>Raamattu on luotettavampi Matt. 15:3; Kol. 2:8
kuin perinteet
a) Raamattu on perinnetietoa
b) Väitätkö tosisasi, että raamatun todistus omasta luotettavuudestaan on luotettavaa? Sitä kutsutaan yleisesti kehäpäätelmäksi.
>>Veren ottaminen elimistöön 1. Moos. 9:3, 4; 3. Moos. 17:14; suun tai verisuonien kautta Apt. 15:28, 29 on vastoin Jumalan lakeja
En ole tuota verensiirtoa koskevaa kohtaa saanut vielä koskaan lukea, josko nyt. Missä se seisoo?
>>Elämme nyt ”lopun aikaa” Matt. 24:3–14; 2. Tim. 3:1–5; Luuk. 17:26–30
Mikä noissa kohdissa sopii elämäämme aikakauteen?
>>Pahat hävitetään ikuisiksi Matt. 25:41–46; 2. Tess. 1:6–9 ajoiksi
Ei muuten ole looginen ajatus. Vai loiko jumala alunperin tarkoituksella pahoja ihmisiä? Ja mikä todistaa ettei pahoja ihmisiä voi olla edelleenkin vt-seuran hallitsemassa paratiisissa?
>>Ihmisten kuoleminen johtuu Room. 5:12; 6:23
Aadamin synnistä
Ei kyllä se johtuu ihan muista syistä.
>>Ihminen ei ole kehityksen Jes. 45:12; 1. Moos. 1:27; vaan luomisen tulos Matt. 19:4
Jonka todisteeksi tarjoat raamattua? Enpä ole hetkeen näin heikkoja perusteluja nähnytkään. Itseasiassa suurin osa heittämistäsi kohdista on pelkkää propagandaa ja vailla mitään perusteluja. Ei sa Matias riitä, että jokin auktoriteetti otetaan perusteluiksi todisteesta tuon saman auktoriteetin kaikkivoipaisuudesta. Herkkäuskoiselle se saattaa läpi mennä, mutta täällä todellisuudessa ja aikuisten maailmassa sellaista harvemmin (onneksi) otetaan vakavasti.
...Että ne -" Pahat, jotka hävitetään;", ovat ihmisiä;
Johan -Job sanoi, että Ihminen on kuin tulenliekki, joka näkyy hetken, ja häviää; Ut; Kirjoitus sanoo mahd; selvästi, ettei Sota ole "Lihaa ja verta vastaan; " vaan neljää asiaa vastaan;
Uskonnot väittävät, että -Ihmiset hävitetään; juuri Jobin kirjassa kerrotaan, miten Ihmisparin Eevaa eksyttänyt, ( -Adam Ei Eksynyt; ) Persoona halveksi vainoamiaan "; -Tuo Ihminen , tuo mato, tuo Toukka!"
-Kirjoitusten mukaan Tämä persoona oli aiemmin saanut hallintaansa Maan; Hänestä ennustetaan, että hän hävittyään yrittää tuhota sen. ja että -Korkein ei salli sitä; koska Hän ei ole -Pahan ahdisteltavissa.
Tästä tiedämme, kuka on se -Paha, josta kirjoitus puhuu; Sekä hänen hallitsemansa järjestelmät, Uskonto ja politiikka,
-Valmistelen sinulle juuri vastausta,mutta aikaa on kovin vähän.En tiedä saanko sitä valmiiksi.
Pikaisesti tähän juttuun.
Ei sa Matias riitä, että jokin auktoriteetti otetaan perusteluiksi todisteesta tuon saman auktoriteetin kaikkivoipaisuudesta. Herkkäuskoiselle se saattaa läpi mennä, mutta täällä todellisuudessa ja aikuisten maailmassa sellaista harvemmin (onneksi) otetaan vakavasti.
-Etkö sinä juuri ole esimerkki herkkäuskoisuudesta,jopa tuplasti.Syystä,että otit kasteen ja sinusta tuli JT;a.Sitten toinen kerta,kun sinusta tuli herkkäuskoinen liittyessä tämän maailman osaan,josta Raamattu kehoittaa pysymään erossa kaikin voimin.Tähän on hyvä liittää Tosi aikuisten juttu 1.Joh.2:15-17
15 Älkää rakastako maailmaa älkääkä sitä, mikä maailmassa on. Jos joku rakastaa maailmaa, niin rakkaus Isään ei ole hänessä; 16 sillä mikään maailmassa — lihan halu ja silmien halu ja elämän varallisuuden komeileva näyttäminen — ei ole Isästä, vaan on maailmasta. 17 Ja maailma on häviämässä ja samoin sen halu, mutta se, joka tekee Jumalan tahdon, pysyy ikuisesti.
Eihän nämä sinua hetkauta,mutta niitä jotka näitä lukevat.Se voi olla jollekkin arvokas tieto.
Ps. 2.Piet.2:19 Vaikka he lupaavat heille vapautta, he itse ovat turmeluksen orjia. Sillä joka on toisen voittama, on tämän orjuuttama.
>>Etkö sinä juuri ole esimerkki herkkäuskoisuudesta,jopa tuplasti.Syystä,että otit kasteen ja sinusta tuli JT;a.
Osittain olet täysin oikeassa. Muut motiivini olivat pitää perheeni mainetta seurakunnassa yllä ja jatkaa isäni viitoittamalla armeijattomalla tiellä. Tuohon (15-16 vee) ikään ehtiessä sitä jehovantodistajaperheessä eläneellä ei kuitenkaan ole käsitystä mistään muusta kuin jehovantodistajuudesta, elämästä puhumattakaan. On siksi vastuutonta antaa tuon ikäisten lapsien päättää asioista, jotka vaikuttavat tuolla tapaa lopun elämään. Saati vaatia ihmistä tilille ja sanktioida jos myöhemmin tulee toisiin aatoksiin asiasta.
>>Sitten toinen kerta,kun sinusta tuli herkkäuskoinen liittyessä tämän maailman osaan,josta Raamattu kehoittaa pysymään erossa kaikin voimin.
Mitä muita vaihtoehtoja esittäisit - kuin lähtemisen - tilanteeseen, jossa ihminen on huomannut entisen lahkonsa perustuvan valheelle?Kerro Matias mitä tuossa kohtaa tulisi tehdä?
Tuollainen mustavalkoinen ajattelu jumalan kansasta ja muusta maailmasta on aikuisten oikeasti todella kapeakatseista.
Mitä muita vaihtoehtoja esittäisit - kuin lähtemisen - tilanteeseen, jossa ihminen on huomannut entisen lahkonsa perustuvan valheelle?Kerro Matias mitä tuossa kohtaa tulisi tehdä?
-Siitä valheesta tiedä,mutta jos ei voi olla mukana on siinä vaihtoehdot vähissä.Eiku nenä tuulen suuntaan------->
>>Siitä valheesta tiedä,mutta jos ei voi olla mukana on siinä vaihtoehdot vähissä.Eiku nenä tuulen suuntaan------->
Tästä olemme herttaisen yksimielisiä. Näetkö sinä siinä mitään ongelmaa, että henkilö joka päättää lähteä sinne nenän näyttämään suuntaan, ei välttämättä ole ollut tietoinen mihin on mahdollisesti lapsena liittynyt, tai että liittyessään henkilöllä ei ollut mahdollisuutta punnita päätöstään objektiivisesti - saaden kuitenkin samat epäinhimilliset sanktiot seurakunnalta (vt-seuran opin mukaan) kuin muutkin eroavat?
Asia voidaan kärjistää myös niin, että jos henkilö näkee jonkun vt-seuran opin olevan selvästi raamatun vastainen ja päättää olla uskollinen ennemmin jumalalleen kuin ihmisille, saa tuo itselleen ja muille rehellinen henkilö jälleen päällensä seurakunnan epäinhimilliset sanktiot. Ja kaikki tämä vain siksi, että noudatti raamatun käskyä seurata ennemmin jumalaa kuin ihmistä.
Vt-seuran oppipoukkoilu on ollut eri aikakausina - ja tulee olemaan vastakin - sen verran aktiivista, että tuollaisia eroamisia seurakunnista on olemassa viljaltikin. Isoisäni esimerkiksi joutui jättämään järjestön huomatessaan sen levittävän raamatun vastaisia oppeja.
Järjestön järjetön verioppikin on varmasti kirvoittanut lähtijöitä eri aikakausilta. Ajattele lähtijää jonka omatunto salli aikoinaan käyttää esimerkiksi hyytymistekijöitä sairautensa hoitoon, joutui tämä henkilö lähtemään järjestöstä. Henkilö ei siis tehnyt 'syntiä' muuta kuin vt-seuraa vastaan. Mitä tekee vt-seura näissä tapauksissa? Pyytääkö järjestö tällaisia ihmisiä anteeksi pyydellen takaisin, vai odottaako järjestö henkilön katuvan ennenkuin on kelvollinen palaamaan järjestöön? Mitä henkilön tulisi katua? Aivan; syntiään vt-seuraa kohtaan!
Tällaisia kieroutuneita tilanteita pääsee syntymään hyvinkin helposti kun vt-seuramaisesti keksitään päästä oppeja ja sitten muutellaan niitä aina ajan vaatimuksen mukaan. Sitä saa aina kukin tahollansa miettiä kuinka paljon tuollaisella järjestöllä, joka menee mielellään yli sen mitä on kirjoitettu on tekemistä minkään jumaluuksien kanssa.
Mitä muita vaihtoehtoja esittäisit - kuin lähtemisen - tilanteeseen, jossa ihminen on huomannut entisen lahkonsa perustuvan valheelle?Kerro Matias mitä tuossa kohtaa tulisi tehdä?
-Siitä valheesta tiedä,mutta jos ei voi olla mukana on siinä vaihtoehdot vähissä.Eiku nenä tuulen suuntaan------->