Katolinen kirkko määritti raamatun kaanonin noin vuonna 367. Kolminaisuus määriteltiin jo vuonna 325.
Kysymys:
Miksi jt:t käyttävä katolisen kirkon määrittämää raamatun kaanonia, vaikka katolinen kirkko oli kaanonia määritellessään jo langennut saatanan valtaan? Saatanan vallan alaisuudenhan todistaa se että esim kolminaisuus-oppi oli otettu käyttöön jo paljon aikaisemmin.
Loogisesti ajatellen paha saatana panettelija olisi hallinnoimansa kirkon avulla poistattanut raamatusta kaikki totuudelliset kirjat ja jättänyt valheelliset rauhaan.
Kysymys:
Miksi jt:t käyttävä katolisen kirkon määrittämää raamatun kaanonia, vaikka katolinen kirkko oli kaanonia määritellessään jo langennut saatanan valtaan? Saatanan vallan alaisuudenhan todistaa se että esim kolminaisuus-oppi oli otettu käyttöön jo paljon aikaisemmin.
Loogisesti ajatellen paha saatana panettelija olisi hallinnoimansa kirkon avulla poistattanut raamatusta kaikki totuudelliset kirjat ja jättänyt valheelliset rauhaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
>>Loogisesti ajatellen paha saatana panettelija olisi hallinnoimansa kirkon avulla poistattanut raamatusta kaikki totuudelliset kirjat ja jättänyt valheelliset rauhaan.
Näinhän sen voisi kuvitella olevan. Jostain syystä asiaa ei kuitenkaan haluta tarkastella puolueettomasti, vaan raamattua pidetään ehdottoman rehellisenä opuksena 'luopiokristillisyyden' tuunaamasta kaanonista huolimatta.
Yhtä 'loogisesti' todistajat käyttävät kaksia punnuksia kuunnellessaan haltioissaan jehovantodistajaksi kääntyneen henkilön negatiivisia kokemuksia entisestä uskonsuunnastaan, mutta eivät toisaalta anna edes mahdollisuutta kuulla mitä sanottavaa entisellä todistajalla entisestä uskonnostaan olisi.
>>...kuunnellessaan haltioissaan jehovantodistajaksi kääntyneen henkilön negatiivisia kokemuksia entisestä uskonsuunnastaan,
Lisäksi tuo luopio saattaa edetä vaikka vanhimmaksi ja häntä voi tervehtiä julkisesti aivan huoletta.
>>Lisäksi tuo luopio saattaa edetä vaikka vanhimmaksi ja häntä voi tervehtiä julkisesti aivan huoletta.
Eikä tuo henkilö saa mahdollisesti koskaan kokea miltä luopion natsat maistuvat, ehei, ko. henkilö on nyt totuudessa ja aito kristitty - ei missään nimessä sanan varsinaisessa merkityksessä luopio.
..joskus kuunnellut, taittaa olla heidän oppikirjansakin tuolla jossain laatikossa. Noh, onko jehovalaisuus kristillinen sinun mielestäsi?
Minun milestäni kaukana siitä!
T,Jumalanhullu
>>Noh, onko jehovalaisuus kristillinen sinun mielestäsi?
Kyse on mielestäni kristillisperäisestä lahkosta.
Minusta tuo kysymys raamatun kaanonista olisi pohtimisen arvoinen, mutta aloitukseen ei ole tullut yhtään kommenttia itse aiheesta. Harmi.
Kenelle siis kunnia kanonisoinnista:
”Uuden testamentin kirjakokoelman eli kaanonin laajuutta käsiteltiin useissa 300-luvun kirkolliskokouksissa, ja se vakiintui. Uuteen testamenttiin otetuista kirjoituksista puhuttiin kanonisina eli luetteloon otettuina kirjoituksina. Kirkon käsityksen mukaan nämä kirjoitukset olivat täyttäneet neljä ehtoa: ne olivat apostolisia, liturgisia, katolisia ja oikeaoppisia. Apostolisuus tarkoitti sitä, että kirjoitus perustui jonkun apostolin opetukseen, liturgisuus sitä, että kirjoitusta oli totuttu lukemaan liturgiassa, katolisuus sitä, että kirjoitusta käytettiin kaikkialla kirkon piirissä, ja oikeaoppisuus sitä, että kirkko katsoi kirjoituksen olevan sopusoinnussa oman uskonsa kanssa. Uuden ja Vanhan testamentin tekstejä luettiin säännöllisesti jumalanpalveluksissa, ja niiden pohjalta pidettiin saarna.” (Kristinuskon historia – Kaarlo Arffman, sivu 46)
..Alkuseurakunnan kirjeet olivat olemassa seurakunnissa , Johanneksen kuoleman jälkeen, eikä niitä kaikkia voitu hävittää mitenkään seuraavina vuosina käydyn valtataistelun, ja kreikkalaistumisen aikanakaan; Proclus ,ja kumpp. -kyllä yrittivät;
-se paljon puhuttu -kolminaisuusoppi oli se vipu, jolla nämä -Alkus; kunnan kirjeet "otettiin haltuun," jotta päästiin niitä yksin tulkitsemaan.