Olen tutkinut eri säästämis-mahdollisuuksia, En oikein ole sisäistänyt rahastojen hinnastoa palkkioista, meneekö esim kk-maksuja /vuosimaksuja? Esim vaihtoehtoina vaikka Op-pirkka tai Op-spektri(..tai jokin muu)laittaisin rahaa kerran / kk, enkä vaihtelis rahastoa, mitä minulta siitä veloitetaan?
OP:n rahasto merkinnät
köyhä.....
4996
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Rahastoissa merkittässä rahastoa veloitetaan merkintäpalkkio.
Sitten kun rahasto lunastetaan, asiakas maksaa lunastuspalkkion.
Muita suoraan asiakkaalta perittäviä maksuja ei ole.
Jos tekee rahastosäästösopimuksen, saattaa välttyä kokonaan merkintäpalkkioltakin. Siinä säästetään kuukausittain tai neljännesvuosittain rahastoon lisää.
Jos merkintä on suhteellisen pieni, voidaan merkinnästä periä minimikorvaus esim. 8 euroa.
Siihen kannattaa kiinnittää huomiota rahastoa valittaessa. Etenkin nyt, kun ei ole huimia tuottoja näköpiirissä.
Rahasto ei peri asiakkaalta hallinnointipalkkiota, vaan sen rahasto ottaa suoraan rahastosta päivittäin kassanlaskennan yhteydessä.
Päivittäin julkaistavista rahastojen arvoista tuo hallinnointipalkkio on jo laskettu ulos.
OP:lla on mimimi merkintäpalkkio 8€. Tätä ei käytetä kuitenkaan kuukausisäästämisessä vaan merkintäpalkkio on 1%. Eli, jos laitat 50€ kk menee 0,5€ merkintäpalkkiota.
Tällähetkellä rahastoista päässääntyöisesti lunastellaan ja ne haluavat kovasti lisää rahaa. Ainakin lähimmän markettini OP:n pisteessä oli seinällä rahastomerkinnät ilman merkintäpalkkiota. Sinun kohdallasi toimisin siten, että pyrkisin neuvottelmaan kuukausisäästämiseen merkintäpalkkiotta vuodeksi. Vuoden jälkeen on sitten tarkistaa tilannetta. Jatkatko yhä säästämistä samaan kohteeseen vai haluatko vaihtaa toiseen. Samalla voit jälleen neuvotella kustannuksista ;).
Hallinnnointipalkkio veloitetaan suoraan rahaston arvosta. Eli tässä esimerkki:
Rahasto A sisältää seuraavat osakkeet
Nokia arvo 25.0
Fortum arvo 18
Rahaa 2
Yhteensä 45 euroa
Nyt on käynyt niin, että rahaston osakkeet on saman arvoisia vuoden päästä. Edelleen osakkeet on saman arvon. Hallinointi palkkiota on mennyt 45*1,8%= 0,81 euroa
Nokia 25
Fortum 18
Rahaa 1,19 €
Yhteensä 44,190 euroa
Tällainen laskenta tehdään käytännössä joka päivä. Normaalisssa rahastossa on useita osakekita tai Pirkan ja Spektrin tapauksessa rahastojen osuuksia. Lisäksi rahastoon tulee tai voi tulla rahaa osingoista.
Pirkan ja Spektrin hallinnointi palkkiot on 1,8%. Eli niistä vähennettään 1,8% vuosi osuus yhdelle päivälle. (Kutakuinkin 1,8%/360 = 0,005% per päivä).
Kun otat rahasi pois rahastosta aikanaan joudut maksamaan 1% tai minimissä 8 euroa lunastuis palkkiota. Eli käytännössä, jos laitat tänään rahastoon 500 euroa, maksat 8 euroa merkinnästä, sinulla on sen jälkeen 492 rahastoosuuksia. Kun nostat ne huomenna pois maksat taas 8 euroa lunastuksesta ja saat käteen 484 euroa. Jos haluat päästä omillesi nuo sinun on saatava tuottoina.
Edellä puhuttiin myös tuotoista ja otaksuttiin niiden jäävän pieniksi. Tällä hetkellä Helsingin painorajoitettu indeksi OMX Helsinki Cap oli 5138. Se on tipatanut vuoden alusta(5876) yli seitsemän sataa pistettä. Sotien jälkeen on tapahtunut vuodessa yli 700 pisteen pudotus vuodessa kaksi kertaa 1990 ja 2001. Valtaosa otaksui, että tuottoja ei tule. Valtaosa palstalla epäilee myös kurssien laskevan. Jos kurssit vielä laskee ohitetaan vuoden 1990 lukema pian. Eli kyseessä olisi suurin pörssiromahdus sitten vuosituhannen vaihteen teknologia kuplan. Suurin ero mielestäni siihen aikaan on tällä hetkellä se, että tänä vuonna maksetaan ennätyssingot, kun teklogia kupalssa monet yritykset ei tehneet tulosta eikä maksaneet osinkoja. Nyt esimerkkinä viimeksi tuloksensa julkistaneet Fortum ja Outokumpu maksaa osinkoja ennemmän kuin saat pankkitalletusta.
Tässä mielessä mielestäni tuo aloituksesi kuukausi säästämiselle on mielestäni hyvä ja jopa valintasi Pirkka tai Spektri näyttävät ihan hyviltä ja järkeviltä. Voit tehdä tappiota alussa, kun kurssit menee alas, mutta parhaat tuotot poimitaan sieltä pohjalta. Hyvin todennäköisesti poimit pohjat aloittamalla nyt. Toiseksi Pirkka tai Spektri reagoi markkinatilanteeseen sijoittamalla osan rahasoista korkosijoituksiin. Tämän vuoksi ne laskevat vähän laskussa. Niiden kustannukset on toisaalta kovemmat kuni jos valitsisit korko rahaston ja osakerahaston erikseen. Kysymys on lähinnä sitten siitä osaatko valita rahastosi paremmin kuin ammattilainen jolla mahdollisuus vielä korjata näkemystään jatkuvasti. Ihan vaan toteamuksena, että Pirkka on voittanut jatkuvasti pääosan OP:n osakerahastoista. Se pärjäännyt kummasti myös Spektrille, vaikka on laskukausi ja korkosijoituksille edullinen aika, joita Spetrissä on enemmän.
Lopuksi onnea sijoituksellesi. Kannatta muistaa, että rahastot on pitkäaikavälin sijoituksia. Hetken tappioista ei kannata hätkähtää. Tärkeintä on vain jatkaa kärsivälisesti. Pahinta mitä voit tehdä ostaa huipulla ja lunastaa pohjalla. Jos et lunasta et voi tehdä sitä. Et tee myöskään tappiota jollet lunasta tappiolla.
Kuukausi säästäminen on mielestäni hyvä tapa aloittaa pienellä riskillä. Jos sijoitus ei tunnu vähän ajan päästä hyvältä niin mielestäni paras ratkaisu on yksinkertaisesti lopettaa lisä sijoitukset, mutta jättää rahat rahastoon. Tämän jälkeen jatkat sijoituksia mielestäni parempaan sijoitukseen. Samalla voit alkaa vertaamaan kumpi parempi.