Kyllä vasureittenkin on jo aika tunnustaa ja pyytää anteeksi tekojaan isänmaata vastaan ja siviilien murhista ja röystelyistä!!! Ja lisäksi kommarit häiriköi vielä talvi- ja jatkosodassa!! ja sitten kaiken lisäksi vielä punainen valpo.... siinä sitä taas "isänmaan miehet" olivat hyvällä asialla!! ei prkl että sylettää tommoset punikit ja niitten äpärät täällä valittamassa!!!
(Saunan takana on vielä tilaa)
(Saunan takana on vielä tilaa)
Vastaukset 6
Vanhimmat
mitä tuo "röysteily" on , niin olisi helpompaa harkita anteeksi pyyntöä.
älähän nyt kuules punikin penikka viitti takertua pikku seikkoihin!!tiedät kyllä hyvin mitä tarkoitetaan!!! vai onko tuollainen käytös mielestäsi hyväksyttävää? siis murhat ja ryöstely sun muut!!!
Hannilan harjuilla pommit ne paukkuu!
Raudussa shrapnellit räiskähtelee!
:,: Ahvola se ankarin!
Suninmäki sankarin!
Pullilankin punikit viel' rangaistaan! :,:
Kytösavun aukeilla mailla on kansa
mi aina on vaalinut vapauttansa.
Vannoivat näin pojat urheat siellä:
Orjuus pois, taikka menköön henki,
niinkuin mennyt on isienkin,
kunnia kuolla on vapauden tiellä.
Tää vala on murtumaton.
Se vala on koetettu puhtaana pitää:
painettu on päin inhaa itää,
kaikki, mi jaksoi kalpaa käyttää,
ja pidetään vasta, nyt sekä aina,
orjuuden ies meitä koskaan ei paina.
Taistossa kuollen sen tahdomme näyttää.
Tää vala on murtumaton.
Ken ompi se kansa, en mainita huoli,
Utsjoki, Häme, koko Karjalan puoli,
tuntevat mikä on Ilkan suku,
Laurilan työ, sekä Vilppulan vaihe,
lasten lapsille laulujen aihe,
kunnian miehistä kaunein luku.
Sankarit vaan, niin käy kuolemaan.
on heikkoa, mutta copypastaus vaivalloisesti onnistuu. Kyvyt ja taipumukset viittaavat lahtariin. Onnittelen.
niin onko punikkien tekemät lahtaukset sitte sallittavia?? ja kohdistui suurin osa viel ihan viattomiin siivileihin!! valkoisten lahtaukset kohdistu valtion vihollisiin!!
aina vaan kitistään valkoisten tekemistä "rikoksista"
olis aika jo puuttua näihin punasten tekemiin vääryksiin.. josta kaikki sai sitten alkunsa!
voi voi pieniä punikin pentuja ku täytyy puuttua johonkin pikku kirj virheisiin ku ei näköjään muuhun pystytä!!
Ai ai ku tulis vaikka kunnon 30 luvun meininki taas!! ei tarttis punikkien paljo mellastaa missään.. edes täällä!!
Ja saunan takana on vielä tilaa!!
Minä en teidän kommunistien vaatimuksista perusta! Sinunkin kannattaisi nykyaikana olla hyvin hiljaa eikä levittää täällä punapropagandaasi.
pyytävätkin, kun ovat ensin itse saaneet hieman oikeutta.