Vuokratuoton

...verotus

Miten lasketaan vuokratuotto jota sitten verotetaan? Eli meneekö jotenkin että vuokrasummasta vähennetään vastikkeet, lainalyhennykset ym. vastaavat kulut?

7

2994

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lainanlyhennyksiä

      et sentään saa vähentää.

      Jos ne saisikin, ei kukaan koskaan mitään veroja
      mistään makselisi vaan ottaisi lainaa ja elelisi
      täydellä bruttotulolla lainoja maksellen.

      Korot voit vähentää.

    • laske kaikki mukaan

      Voit vähentää lainan korot ja muut siihen liittyvät kulut.
      Käynnit asunnolla matkavähennys 2 kertaa vuodessa.( jos ei ole erityistä muuta syytä).
      Yhtiövastikeet
      Asuntoon liittyvät vakuutukset ja verot.
      Kun vuokralainen on ollut yli vuoden asunnossa voit vähentää kulumisesta syntyneet korjauskulut.
      kuitit talteen jos satutaan myöhemmin kysymää.
      Olen itse vuokranantajan (5 kiinteistöä).
      Olen tehnyt exel taulukkolaskennalla tarkat laskelmat ja liittänyt ne mukaan ja koskaan ei ole ollut epäselvyyksiä kun verottajan on helppo tarkistaa tiedot.

      • Samoiten voit vähentää oman asuntosi remontit :) Tää oli yllättävä vinkki paikallisesta verotoimistosta. Oikein kysyvät etteikö mulla ole mitään vähennyksi pääomatuloista. Neuvoivat et pistä sinne kuluihin kaikki maalipurkit mitä olet käyttänyt. Ei heillä kuitenkaan ole aikaa juosta joka satasen perässä mihin ne on käytetty.Ja hyvin on toiminut pakastin, pesukone, liedet ja uunit menee sinne kun tyhjää vain.


      • koroista

        voi vähentää 22 prosenttia ja vähennys kohdistuu maksettuun pääomaveroon.


    • oikein...

      ymmärsin, niin vastaan, että vuoden vuokratulot - vuoden yhtiövastikkeet ja jäänyt oleva summa kerrotaan 28%, tulos on summa josta menee vero. En ole varma kysyitkö tätä.

    • speciaalimmat

      olen kuullut että jos taloyhtiön talous on negatiivinen niin taloyhtiön tappion /neliö joka kohdistuu ko asuntoon voisi vähentää.
      suurinpiirtein niin että jos 10e/m2 tappio taloyhtiössä, niin silloin 100m2 asunnosta voisi vähentää 1000e jne.
      En tiedä miten tuo käytänössä tapahtuu, koska yl. myös yhtiökok. jossa tilinpäätös vahvistetaan on veroilmoituksen jätön jälkeen, joten ainakin ne täytyy erikseen täydentää.
      Joku viisampi voisi asiaa selvittää.

    • Teemu Jokinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2176
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      39
      2075
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      27
      1963
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      47
      1376
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1316
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      873
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      56
      802
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      721
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      713
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      32
      698
    Aihe