Moottoripyörien verotus

Autoveroa jo kevennettiin, tosin taitaa sekin mennä EU:n vaatimuksesta uusiksi.
Milloin moottoripyörien verotusta kevennetään tai poistetaan kokonaan?

Moottoripyörien verottaminen kuulostaa ihmeelliseltä, ei veneitä eikä moottorikelkkojakaan rangaista autoverolla.
Nyt eduskunnan motoristit, laittakaahan homma kuntoon hopi hopi.
2385
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

B-kortilla saa ajaa melkein vaikka mitä, mutta ei matalavitiritteistä kevytmoottoripyörää tai skootteria 125m3 , hullu juttu.

Äänestä

Moottoripyörien vaarallisuus liikenteessä on selviö.

Joka päivä saamme kuulla kuinka kaahaavat mootoripyöräilijät vaarantavat liikennettä.

Moottoripyörä on turvaton ajopeli eikä tarvita kuin pieni ajovirhe ja arviointivirhe suistamaan ajokki tieltä.

Moottoripyörän moottori on turhan tehokas nyky suomeen ja teillemme.

Moottorin hyötysuhde ajoneuvon painoon ja turvattomuuteen on liian suuri. Tästä seuraa ajonopeuksien nouseminen ylisuuriksi ja turvallisuus riski muille tiellä liikkujille on selviö.

Nopeat kiihdytykset, puikkelehtiminen liikenteenjoukossa ja kapeisiin rakoihin työntyminen on moottoripyöräilijöille ominaista vaarallista käyttäytymistä.

Useasti pieni tai pienehkö moottoripyörä häviää kuolleeseen kulmaan ja tulee vauhdikkaasti näkyviin yllätyksellisin seurauksin.

Ehdoittaisin siis moottoripyörille:
-Verotuksen tuntuvaa lisäystä
-Turvaliivien käyttöpakkoa kuljettalille.
-Moottoripyörien moottorin kuutioluvun rajoittamista 250cc
-Pakollisia heijastimia ja suuntavaloja kaikkiin pyöriin.
-Sekä ajorajoituksia talvella ja pimeällä.
-Samalla voitaisiin toteuttaa moottoripyörä ikäraja
alin 35vuotta ja ylin 55 vuotta.
-Eikä moottoripyörän kyydissä saisi kuljettaa ketään.
-Moottoripyöriin tulisi saada pakollisiksi digitaaliset ajopiirturit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


milloin poistuu? kirjoitti:

Autoveroa jo kevennettiin, tosin taitaa sekin mennä EU:n vaatimuksesta uusiksi.
Milloin moottoripyörien verotusta kevennetään tai poistetaan kokonaan?

Moottoripyörien verottaminen kuulostaa ihmeelliseltä, ei veneitä eikä moottorikelkkojakaan rangaista autoverolla.
Nyt eduskunnan motoristit, laittakaahan homma kuntoon hopi hopi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu