2-3 "keskustelua" viikossa kuulema pitäis käyä läpi, elikkä parissa viikossa kaikki "perusasiat" kertaalleen ja sitten heti kasteelle!
Huh huh.
Tuntuu hieman kuin olisi mainonnasta ja rahat-pois-tyhmiltä -manipuloinnista kyse. Mainoksissakin näkee jatkuvasti "soita kymmenen minuutin sisällä niin saat tavaran X hintaan Y" - "vain tänään" jne jne.
Ei kai Pelastus ole päivästä kiinni...
Huh huh.
Tuntuu hieman kuin olisi mainonnasta ja rahat-pois-tyhmiltä -manipuloinnista kyse. Mainoksissakin näkee jatkuvasti "soita kymmenen minuutin sisällä niin saat tavaran X hintaan Y" - "vain tänään" jne jne.
Ei kai Pelastus ole päivästä kiinni...
Vastaukset 24
Vanhimmat
"Tuntuu hieman kuin olisi mainonnasta ja rahat-pois-tyhmiltä -manipuloinnista kyse."
eikä pelkästään tunnu, vaan on oikeastikin juuri sitä.
niin kyllähän sitä täytyy saada tutkia asiaa ja kuulla muiltakin kuin käännyttävältä osapuolelta että mistä on kyse.
Yrittääkö ne ettei vain ehtisi hakea googlella tai kysellä muilta mitään. Kauhean yksipuolista siinä tapauksessa.
Raha se on, joka ratkaisee.
Rahan takia meitä käännytetään.
Rahalla saadaan kaikenlaista kaunista ja hyvää kirkon johtomiehillekkin. Tuskin he kaikki jossain maallisessa virassa ovat.
Profeetta vaatii omat kymmenyksensä elääkseen arvollistaan elämää.
Temppeleitä pitää rakentaa ennenkuin tulee maailmanloppu-
Rahaa tarvitaan ja ainoat jotka sitä voivat tuoda ovat kirkon jäsenet.
Vielä tähänpäivään mennessä rahaa ei ole satanut taivaasta luurankojumalilta vaikka sen luulisi olevan siellä helppoa.
kaikki "oikeat" vastaukset henkilöiltä, jotka eivät uskalla kuunnella lähetyssaarnaajia edes yhtä kertaa.
Ennakkoluulot on kovat.
vastaukset taitavat olla kotoisin lähetyssaarnaajia liikaakin kuunnelleilta. Sadut eivät enää ole siinä vaiheessa olleet todentuntuisia.
mutta taitavat olla toisinkin.
Paitsi jos tiedät, koska itse kaikki kirjoitit.
on kuitenkin se, että lähetystyöntekijöiden kusetukset on huomannut useampikin kuin yksi.
eivät ole ymmärtäneet totuutta ja kuvitelleet kusetukseksi. Nolompi juttu.
Minä olin kuvitellut, että totuus on häviämätön. Ilmeisesti mormonien totuus haihtuu kuin tuhka tuuleen, ellei siitä ota kiinni heti kun lähetyssaarnaajat keksivät koputtaa ovellesi.
Kiire ole,kyllä halukkuutta kasteelle kysytään,mutta mitään pakkoa siihen ei tietyn ajan sisällä ole.
Ihmisellä on vapaus valita,ainakaan en itse ole painostusta kokenut kertaakaan.Tiedän tapauksia jotka ovat miettineet vuosia ennen kasteelle menoa,lähetyssaarnaajat ovat vaihtuneet monesti :-)Mutta kärsivällisesti he ovat jaksaneet käydä,jos ihminen on halunnut niin.
Kysynpä teiltä,ovatko kaikki kirjoittajat käyneet keskusteluja lähetyssaarnaajien kanssa?
Vai onko mukana kuulopuheita tai olettamuksia?
Tietystihän mahdollisessa käännytettävässä roikutaan vaikka vuosikausia (tiedänkin pari tapausta) JOS heitä ei saada pikapainostuksella koukkuun.
tälläisellä ihmisellä on sitten kiinnostusta asiaan,kun ei ole pyytänyt lähetyssaarnaajia olemaan käymättä.Tiedän että he eivät ota yhteyttä jos ihminen kieltää sen.Ja miksei joissain tapauksissa voi kyse olla myös ihmisten yksinäisyydestä,kun kukaan muukaan ei käy..
No, nuo henkilöt olivat vain liian kohteliaita. Minulle he kyllä ilmaisivat, että eivät aio kirkkoon liittyä.
valehteleminen on??
selvintä sanoa ettei asia kiinnosta,jos niin todellakin on.Silloin asia jää siihen.
Mikä valehteleminen? Eivät he mitään lupauksia antaneet.
Vai keljuttaako sinua, jos olet käännyttänyt jotain monta vuotta ilman tulosta?
Mormonit sanoivat haluavansa opettaa englantia. Melko hyvin nuo käännytettävät sitten oppivatkin. Itsekin lahkolaisten (ei mormoneja) opetuksia kuunnelleena tiedän, että jos kerran päästää jonkun sisälle, melko suoraan pitäisi sanoa, jos haluaa heidän käyntiensä loppuvan. Kohtelias ilmaisu, että en aio liittyä teikäläisiin ei riitä. Kyllä nuokin tyypit sen verran sanoivat (olin itse paikalla kerran kuulemassa), mutta ei se viimeiseksi käynniksi tuolloin jäänyt. Vasta muutto toiselle paikkakunnalle lopetti käynnit.
mutta luulisin jokaisen vähänkin kauemmin Suomessa olleen lähetyssaarnaajan ymmärtävän lauseiden "en aio liittyä teikäläisiin" ja "älkää tulko toiste" sisältävän eri merkitykset.
Itse kannatan aina suoraa puhetta. Turha kierrellä.
että älkää tulko enää luokseni.
Merkitys noissa mainitsemissasi lauseissa on kuitenkin täsmälleen sama eli olkaa hyvä älkääkä tulko enää.
Mutta näköjään mormonit eivät sitten ymmärrä tai ole ymmärtävinään selviä vuhjauksia. Niitä voidaan toki antaa muillakin sanoilla kuin että en aio liittyä kirkkoonne.
ei päästä syyttämään, etteikö kerrottaisi kaikkea.
Kuten on todettu, elämme viimeisiä aikoja. Tuhatvuotinen valtakunta on aivan oven edessä. Aikaa ei ole paljon. Juutalaisia heimoja kerätään jo, luvatut luonnonilmiöt tapahtuvat ja enää ei paljoa niistä puutu, maailma on lähes läpikypsä pahuudessa, totuutta on kohta saarnattu kaikkeen maailmaan. Haluamme antaa mahdollisimman monlle Jumalan henkilapselle tietoa, miten pelastua. Kohta on myöhäistä. Kasteen jälkeen saa kotiopettajat, he opastavat kaikessa mielellään ja pyyteettömästi. Kun on vuosi kasteesta ja kaikki periaatteet ja ehdot ovat sopusoinnussa vaatimusten kanssa, pääsee temppeliin tekemään tärkeitä liittoja. Tämän jälkeen on oikeus auttaa edesmenneiden sukulaistensa pelastuksessa suorittamalla sijaistoimituksia. henget ovat voineet ottaa pelastuksen vastaan henkivankilassa ja tehdä parannuksen, mutta he tarvitsevat sen jälkeen lihassa tehdyn kasteen, temppeliliiton ja sinetöinnit jos on ollut puoliso. Kaikkeen tähän on vain vähän aikaa ja kiire on kova. Elämme viimeisiä aikoja. Kohta Kristus tulee!!Merkit ovat jo lähes toteutuneet. Kristus tulee Jerusalemin piirityksen aikana, ja silloin tapahtuu juutalaisten lunastus.
Mitään erityisiä "merkkejä" jostain ihmeen "lopun tulemisesta" ei tosiaankaan ole. Samanlaistahan tämä maallinen elämä on nyt kuin aina ennenkin. Sotia ja luonnonkatastrofeja yms.
Mistä ihmeen juutalaisten heimojen keräämisestä höpötät oikein.
Sitä paitsi kaikkein parashan on jättää ei-mormonit opettamatta, jolloin heillä on paljon helpompi tilanne kuoltuaan. Silloinhan he sitten tietävät automaattisesti, onko kuolemaa elämän jälkeen.
Mitä turhia kiusaatte eläviä ihmisiä.
suosittele. Kyllä tärkeitä päätöksiä kannattaa harkita riittävän pitkään.
Mutta omasta kokemuksestani voin kertoa, että joitakin asioita tulee harkinneeksi turhan pitkään. Jossakin on raja, jonka jälkeen alkaa olla liian myöhäistä. Joskus sen rajan tietää parhaiten ulkopuolinen, esim. opiskelun ollessa kysymyksessä.
Jossakin vaiheessa on vain otettava se Lutherin tunnetuksi tekemä uskon harppaus, jos haluaa päästä eteenpäin.
väärään kuin vaaksa vaaraan.