apua krapulaan

naisimmeinen

Tässä kun 30 alkoi lähestyä, on viinan sietokykyni tippunut lähes nollaan. Kaiken huippu oli uusi vuosi 2008, jolloin join kolme kaljaa (pulloa, ei mitään isoa tuoppia) ja puolikkaan snapsilasin viskiä, oksensin seuraavana päivänä kolmeen. Viski ei siis sopinut ja aloin uskoa, että minun asiani ei ole juoda kuin max.neljä kaljaa tai laatta lentää iltamyöhälle. Aloitin kolme viikkoa sitten kalaöljytkapselien(E-EPA) syönnin ja viimeiseen kahteen viikinloppuun ei ole tullut krapulaa. Eilen tuli vedettyä six pack ja neljä terävää paukkua, tänään ei ole krapulaa. Samoin viime viikonloppuna säästyin krapulalta. Jos tämä kalaöljy oikeasti on näin kova aine, syön sitä lopun ikääni....:)

5

2191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitä kalaöljyä

      joka päivä, niin eikö tuu ikinä krapulaa?

      • naisimmeinen

        tääkin silti kelpaa, että pystyy huoletta juomaan 8 annosta alkoholia ilman pelkoa koko päivän oksennus-päänsärky-rumbasta:)


      • toimii.
        naisimmeinen kirjoitti:

        tääkin silti kelpaa, että pystyy huoletta juomaan 8 annosta alkoholia ilman pelkoa koko päivän oksennus-päänsärky-rumbasta:)

        syö pari keitettyä kananmunaa ennen ryyppäämistä tai ryyppäämisen alkuvaiheessa. kas kummaa kaljaa (kuin myös viinaa) menee alas niin paljon kuin sielu sietää. itse en tuota käytännössä tarvitse, mutta ryyppyenkkarini join sattumalta tuolla tavalla. en muista tarkalleen montako join mutta kesken ne jäi.


      • tätä
        naisimmeinen kirjoitti:

        tääkin silti kelpaa, että pystyy huoletta juomaan 8 annosta alkoholia ilman pelkoa koko päivän oksennus-päänsärky-rumbasta:)

        kalaöljyä on syötävä, että auttaa??? ja minkä merkkistä ja nimistä tarkalleen otat? itse otan yhden kapselin päivässä (lysin omega3 forte), mutta en ole huomannut apua krapulaan.
        (tosin ryyppy, ja krapulapäivänä unohdan ottaa, niin pahat oireet kun on....)


      • igand_pohmelli

        Ennen hauskaa iltaa -lue
        http://www.yths.fi/terveystieto_ja_tutkimus/terveystietopankki/200/alkoholi_-_humala_krapula_ja_alkoholimyrkytys
        Alkoholin liikakäyttö vaurioittaa ennen kaikkea maksaa, haimaa ja sydänlihasta. Punajuurimehu on yksi harvoista aineista, joista näihin oireisiin on apua, koska mehuun sisältyvät orgaaniset mineraalisuolat edesauttavat alkoholin vaikutuksesta vaurioituneiden kudossolujen uudistumista, joka puolestaan edistää kyseisten elinten paranemista. Punajuurimehusta on apua myös huumeista kärsineelle elimistölle, koska punajuurimehu neutralisoi veressä olevia myrkkyjä sekä lisää veren soluihin mineraaleja ja sokereita, veren kautta tärkeät ravinteet kulkevat myös huumeiden vaurioittamiin elimiin.
        Tee valmistelut; vesilasiin Samariinia/hedelmäsuolaa ens hätään yöpöydälle, tuoremehua (mehulinko) http://www.mahlad.ee/?id=458
        mm , valmistele niin pitkälle kuin mahdollista
        Benedicktin munat =uppomunat kinkku paahtoleipä
        http://www.valio.fi/reseptit/benedictin-munat/
        Virossa tapana sanoa , Borjomi herättää kuolleenkin eli nesteytys
        kaiken a ja o !
        Venäläisessä kansanperinteessä kaalimehu tunnetaan myös hyvänä terveysjuomana, joka sopii erinomaisesti krapulan lievitykseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      460
      8232
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      116
      5667
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      116
      4701
    4. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      210
      4574
    5. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      35
      4509
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      55
      4013
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3890
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      79
      3772
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      44
      3700
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      87
      3528
    Aihe