Jospa samat säännöt koskisivat Venäjää myös velvollisuuksien osalta, eikä vaadittaisi perusteettomia Venäjältä. Tai jospa muut maat palaisivat kunnioittamaan solmimiaan sopimuksia niinkuin Venäjä lähes ainoana valtiona nyt tekee. Suurlähettiläs Rumjantsevin fiksuja vastauksia luettavaksenne:
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=122036
http://www.verkkouutiset.fi/juttu.php?id=122036
Vastaukset 9
Vanhimmat
näkökulmat eivät kelpaa vaikka juuri ne on oikeuden mukaisia sopimustenkin mukaan. Valitettava russofobinen propaganda vallitsee Suomessakin.
Jos Kosovolle myönnetään itsenäisyys, niin Venäjän laitamilla olevat pienet maat alkavat myös vaatia itsenäisyyttä ja sehän Venäjälle käy.
Kynsin hampain on pitänyt Tsetseniasta kiinni, verisesti ja raakuudella.
Venäjää jo tarpeeksi kismittää Baltian maiden itsenäisyys. Ottaisi takaisin, jos uskaltaisi.
Taisi jäädä EI-sana pois, mutta kyllähän jokainen tietää, että itsenäistyminen EI käy Venäjän kylkiäisinä oleville pienille valtioille. Yrityskin sinnepäin, niin Putin lähettää verikoiransa kimppuun.
Myöskin Espanja,Kreikka,Romania ja Kypros ovat ilmaisseet vastustavansa Kosovon yksipuolista itsenäisyysjulistusta. Arvatkaapas miksi?
Irakissa kurdit vaativat itsenäisyyttä. Sitä vastustavat Irakin nukkehallitus,USA ja Turkki. Miksi?
toisenkainen kultakaivos kuin Tsetseenia. Unikkoa ei voi kasvattaa edullisesti muualla kuin Tsetseeniassa, mutta Baltian tuotantovälineet voi viedä naapurimaihin töihin.
Pelkkää puppua olivat Rumjantsevin säännöt. Vanha KGB-mies ja kommunisti pysyy sellaisena vaikka voissa paistaisi.
Mikä kansa tai alue tahansa saa tietysti julistautua itsenäiseksi muilta ja erityisesti Venäjältä lupaa kysymättä. Se on sitten eri asia, tunnustavatko muut maat tai YK uuden valtion.
ETYK-sopimus ei tietenkään voi koskea tilannetta, jossa ankaran sorron kohteeksi joutunut kansa päättää itsenäistyä.
Vaalitarkkailussa on tietysti otettava huomioon Venäjän laajuus ja maan demokratian huono tilanne. Siksi on erittäin luonnollista, että Venäjän peukaloituja vaaleja tarkkailee enemän ihmisiä kuin Luxemburgin vaaleja.
Vaikkapa kappale kappaleelta. Millä tavalla puppua Rumjantsevin kommentit ovat ja miltä osin?
Itsenäiseksi voi toki julistautua, ei se mitään takaa. Eikä kenenkään laillisesta valtiostaan tarvitse itsenäistä osaa kellekään antaakaan, vai missä sellainen sanotaan?
Miten kansainvälisesti määritellään ettei Etykissä ja Etyjissä solmitut säännöt itsenäisyyskysymyksien osalta päde johonkin alueeseen tai maahan, missä on erivapauslauseke?
Viitaten Rumjantseviin, miksi ja millä perusteella jollakin maalla on erilaiset velvollisuudet vaikkapa vaalitarkkailija-asiassa? Eihän siihen riitä että tietämättömyyttään ja ennakkoluuloisuuttaan heitellään epäilyksiä ja ennakkoluuloja, kuten vaikkapa sinä nyt.
Selitin ihan tarkaan miten ne olivat puppua, etkä pystynyt muuta osoittamaan.
Itsenäisestä valtiostakin saa itsenäistyä. Se on sitten voimakysymys, saako itsenäisyyden pidettyä. Mistä olet saanut päähäsi sen, että isäntävaltiolta pitäisi kysyä lupaa? Harvemminahn sellaista lupaa olsii historian aikana millekään uudelle maalle tullut.
ETYK:ssä sovittiin se, että allekirjoittajavaltiot eivät vaadi toisiltaan maa-alueita. Mutta eihän se voinut sitoa sellaisia kansoja, jotka eivät olleet allekirjoittamassa sopimusta. Pitäisihän se sinunkin tajuta. Näin on erityisesti silloin, kun vanha isäntävaltio on julmasti sortanut tuota kansaa, kuten serbit tekivät.
Kuten hyvin tiedät, ei ole tietämättömyyttä ja ennakkoluuloisuutta sanoa, että Putinin Venäjä on diktatuuri, jossa oppositiolla ei ole toimintamahdollisuuksia eikä todellisia vaaleja ole. Totta kai silloin on syytä tarkkailla vaaleja tarkemmin kuin vakiintuneiden demokratioiden vaaleja, joista kukaan ei ole koskaan valittanut.
Vaalitarkkailussa yritetään opastaa vanhat julmat diktatuurit demokratian tielle. Siksi tarkkailu kohdistuukin entisen N-liiton blokin maihin. Muualla ei ole tarkkailtavaa!
On varmkaan raskasta olla kommunisti, kun joutuu elämään valeiden varassa.
Tämä teidän Suurlähettiläs onkin kyllä aika pätevä virkaansa. Vaan kuinka kauan hän suostuu olemaan tuon Hallinnon Suurlähettiläs maallemme. Sitä osaa epäillä ainoastaan Raakkuna. Ja teille mä oon epä asiallinen huomioissani, kun väitän että Rumjantsevin on fiksumpi kuin koko Hallinto Venäjällä tällä hetkellä, ja siitä tulee vielä vääntöä ja selkkausta kun Putin palaa takaisin, ja alkaa uuden järjestyksen pidon, joka on liikaa älyköille kuten hän, ja varmasti pyytää eroa silloin virastaan Suurlähettiläänä. Että se siitä sun esittelemästä Venäjän Aristokraattisesta julkisivusta, joka ei ole sitä kuitenkaan itse Hallinnon taholta, vaan FSB on jotain muuta.
Vaikka sodan melskeitä jo kiivaana povaan Venäjältä saapuvaksi 7 vuoden kuluttua. Niin tietäkää että ennustin SUUR-LAMAN SYNTYÄ JO 8kk, sitten mun julkituonneissa, jotka saa vaikka aika järjestyksessä tai aihe piirin mukaan, antamalla hakuun nimen Raakkuna. Sopii tarkistaa mun LAMA ENNUSTUKSET TOSIAAN, NIIN TIEDÄTTE MITÄ SEURAA. SAATANA!