Ne ruuhkamaksut tulevat just ja vissiin siihen Helsingin ja Espoon rajalle. Niin paljon kuin Espoolaiset maaltamuuttajat ovat tehneet meile Helsinkiläisille hallaa vastustamalla Metroa yli 30 vuotta.
Ruuhkamaksut
METRO69
7344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihmettelen murhetta ja höpinää ruuhkamaksusta, kun samanaikaisesti venäläiset autonkuljetusrekat ilmaiseksi raiskaavat maantiet.
hukkaputkesta on suurin hyöty. Olisiko niille muutamalle käyttäjälle jotka sitä käyttävät. Keitä ne ovat? Ilmeisesti ainakin niitä helsinkiläisiä jotka käyvät töissä Espoon puolella Nokiassa, Koneessa, Fortumissa jne...
duunissa mutta silti sanon, että Keilaniemeen se nyt olisi pitänyt vetää jo ajat sitten tuon Lauttasaaren sumpun läpi. Siitä eteenpäinhän homma sitten leviää kuin Jokisen eväät. Ainoastaan typerät kuntarajat on estäneet tämän.
pidennetä. Sähkön hinnoissa on ilmaa muutenkin tarpeeksi.
Kehä-1 ruuhkien ratkaisuksi riittää kun ne fkcin Vallikallion valot sammutetaan. Lintuvaaran puoli voi tulla vanhan Turuntien liittymästä kehälle. Mäkkylän puolen hemmot voi tulla myös vanhan Turuntien kautta kehälle. Kustannus: 200 euroa. Vertailukohta tunneli: 1000 milzsardia euroa. Mikä fttu niissä Vallikallion valiossa on pyhää ettei niihin voi puuttua?
Turunväylää ajaa aamulla ja iltapäivällä espoolaisten lisäksi myös puoli Lohjaa ja Nummelaa Espoon läpi työpaikoilleen. Sumppu tulee aina viimeistään Tuomarilassa. Metro pitää myös rakentaa, mutta se ei ratkaise Turunväylän ongelmia vaan radan jatkaminen. http://www.adressit.com/junalohjalle
Esimerkki. Kehä-1 iltapäivällä klo 15:45-17 länteen, paikka vihdintie - turunväylän liittymä eli noin 5 km pätkä. Kehä-1:tä suuri osa menee turunväylälle, mutta osa menee myös vanhalle turuntielle ja osa jatkaa hangontielle. Liikenne seisoo vihdintie - turunväylä välillä, koska siinä on ne liikennevalot. Tämä on vaan päivänselvä fakta. Turunväylän ruuhka on asia erikseen (eikä siihen auta kehätien tunneli) mutta moottoritiellä on harvemmin 60 km/h rajoituksia tai liikennevaloja joten eikähän sielläkin liikenne sentään etene. En välttämättä vastusta kehä-1 tunnelia mutta se maksaa aivan kauheasti ja todellinen ruuhkien syy, kahdet hyvin typerät liikennevalot suomen vilkkaimmalla pätkällä, jäävät huomiotta.