Henkilö, joka epätoivoisesti etsii selityksiä järjestö-uskonsa lujittamiseksi, käyttää melkein mitä tahansa perusteluja, riippumatta niiden luotettavuudesta tai logiikasta. Vaikuttavin VT-seuran kustantama kirja, jossa esitetään sekä taitavia että vähemmän taitavia valmiiksi tehtyjä selityksiä, on Puhu perustellen käyttämällä Raamattua. Sitä käyttämällä Todistaja voi selittää parhain päin kaikki väärät ennustukset, vaihtaa puheenaihetta, tulkita uudestaan Raamatun kohtia, ja raivata tiensä minkä tahansa läpi käyttämällä typerää ja epäyhtenäistä järkeilyä. Silti se on riittävä "todiste" epätoivoisesti selitystä kaipaavalle Todistajalle. Esimerkiksi katsopa VT-seuran "perusteluja" sille, miksi he eivät ole väärä profeetta Puhu perustellen kirjan sivuilta 420-424. Siinä he esittävät, että joillakin Raamatun henkilöillä on ollut aika ajoin "vääriä odotuksia", mutta ne eivät tehneet heistä vääriä profeettoja. He eivät tietenkään mainitse sitä, että Raamatun henkilöiden "väärät odotukset" eivät olleetkaan mitään ennustuksia!
Kaulaansa myöten
uponnut
2287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
>>Siinä he esittävät, että joillakin Raamatun henkilöillä on ollut aika ajoin "vääriä odotuksia", mutta ne eivät tehneet heistä vääriä profeettoja.
Hyvä pointti. Voidaankin kysyä, että miten väärän profeetan arvonimen voi ylipäätään saada jos ei niillä saavutuksilla kuin vt-seura. Kuka tahansa voi loivennella puheitaan kertoen niiden olleen vain "vääriä odotuksia".
Yhtä tyhjän kanssa olisi rattijuopon selittää poliisisedälle, että otti ihan lääkkeeksi vain. Ei se seli seli lopputulosta muuta miksikään.
Jos Jehovan nimessä puhuttu menee pieleen, niin miten voisi olla enemmän väärä profeetta. Onko Vt-seura puhunut Jehovan nimessä? Vartiotorniseura esittää, ettei toteutumattomasta ennustuksesta, jota ei ole puhuttu Jehovan nimessä, voida luokitella vääräksi profeetaksi:
”Jotkut esittävät dramaattisia maailmanlopun ennustuksia herättääkseen huomiota ja saadakseen itselleen kannattajia, kun taas toiset ovat vilpittömästi vakuuttuneita siitä, että se mitä he julistavat, on totta. He tuovat julki odotuksiaan, jotka perustuvat siihen, että he ovat omalla tavallaan tulkinneet joitakin raamatunjakeita tai joitakin konkreettisia, silminnähtäviä tapahtumia. He eivät väitä, että heidän ennustuksensa olisivat suoraan Jehovalta saatuja ilmoituksia ja että he tässä mielessä profetoisivat Jehovan nimessä. Jos siis tällaisissa tapauksissa käy niin, että heidän sanansa eivät toteudu, heitä ei pidä luokitella vääriksi profeetoiksi, joista 5. Mooseksen kirjan 18:20–22:ssa varoitetaan. He ovat inhimillisessä vajavaisuudessaan ymmärtäneet jotkin asiat väärin.” (Herätkää! 22. maaliskuuta 1993 sivu 3-4)
Seura esittää myös, että tosi profeetan eräs perusvaatimus on nimenomaan Jumalan nimessä puhuminen:
”Jumalan tosi profeettojen oli täytettävä kolme perusvaatimusta. Heidän oli 1) puhuttava Jumalan nimessä – minkä väärä profeettakin, joka tunsi Jumalan heprealaisen nimen, julkeaisi sopimattomasti tehdä; 2) heidän ennustamiensa asioitten olisi toteuduttava – mikä väärien profeettojen tapauksessa voisi tapahtua joko sattumalta tai demonien ohjailtua tapahtumia; ja 3) heidän ennustustensa oli oltava sopusoinnussa sen Jumalan paljastetun sanan ja niiden käskyjen kanssa, jotka oli merkitty muistiin heidän aikaansa mennessä. – 5. Moos. 13:1–4; 18:20–22.” (Herätkää! 8. marraskuuta 1981 sivu 20)
Vartiotorniseura on niittänyt mainetta monilla toteutumattomilla ennustuksilla, itse asiassa yksikään ennustus ei ole toteutunut. Onko Vartiotorniseura, siis omien kriteeriensä mukaan, väärä profeetta? Seuraavista lainauksista voit itse päätellä onko Vartiotorniseura esiintynyt Jehovan nimessä:
”Mutta kaikkien vuoden 1914 sukupolven ajalle ennustettujen tapahtumien toteutuminen ei riipu pelkästään ihmisten verrattain hitaasta toiminnasta. Jehovan Jeesuksen Kristuksen kautta esittämä profeetallinen sana kuuluu: ”Tämä [vuoden 1914) sukupolvi ei missään tapauksessa katoa, ennen kuin kaikki tapahtuu.” (Luukas 21:32) Ja Jehova, joka on henkeytettyjen ja erehtymättömien ennustusten lähde, saa aikaan Poikansa sanojen toteutumisen verrattain lyhyessä ajassa. – Jesaja 46:9, 10; 55:10, 11.” (Vartiotorni 15 elokuuta 1981 sivu 6-7)
”Muista, että tällainen tieto on tullut Jumalalta ”uskollisen ja ymmärtäväisen orjan” välityksellä (Matteus 24:45–47). Varsinkin nimitettyjen vanhinten tulisi arvostaa sitä ravitsevaa hengellistä ruokaa, jota Jumala antaa uskollisen orjan välityksellä. Vuosia sitten joiltakin vanhimmilta puuttui sellainen arvostus. Muuan huomioitsija pani merkille, että nämä miehet ”arvostelivat Vartiotornin kirjoituksia eivätkä halunneet tunnustaa sen olevan – – Jumalan totuuden kanava, vaan koettivat aina vaikuttaa toisten mielipiteisiin”. Uskolliset vanhimmat eivät kuitenkaan koskaan yritä saada toisia hylkäämään mitään siitä hengellisestä ravinnosta, jota Jumala antaa uskollisen orjan välityksellä.” (Vartiotorni 15. marraskuuta 1992 sivu 19-20)
Ja vielä yksi näyte, josta voi päätellä, katsooko Vartiotorniseura olevansa Jehovan voideltu profeetta ja puhuvansa Jehovan nimessä:
"Jehova on löytänyt ja valtuuttanut nykyisen ’Hesekielinsä’. Se on Hesekiel-yhteisö. Sen muodostavat ne antautuneet, kastetut Jumalan valtakunnan julistajat, jotka on voideltu työhönsä hänen hengellään. (Jes. 61:1-3) On ilmeistä, että Jehovan näkymätön taivaallinen järjestö tuli vuonna 1919 Hesekielin näyssä nähtyjen taivaallisten vaunujen tavoin ja pysähtyi, ei kristikunnan Kansainliiton kannattajien eteen vaan Jeesuksen Kristuksen käsissä olevan Jumalan taivaallisen valtakunnan voideltujen julistajien eteen. Tämän vaunujen kaltaisen taivaallisen järjestön huipulta Jehova valtuutti antautuneen, kastetun voidellun palvelijaluokan puhumaan kaikille kansakunnille Hänen nimessään. Näin heistä tuli Hesekielin tavoin Jehovan todistajia. Oli mitä sopivinta, että kun he olivat maailmanlaajuisesti toimineet kaksitoista vuotta tässä ominaisuudessa, he omaksuivat erottavan nimen Jehovan todistajat kesällä 1931 Puolustus-kirjan julkaisemisen yhteydessä." (”Kansat tulevat tietämään, että minä olen Jehova" - miten? 1974 sivu 66)