TMP tiedostojen kopiointi?

Miten XP:ssä voi (vai voiko) kopioida .tmp filejä Temp kansiosta. Ainahan tulee ilmoitus, että joku ohjelma (esim. nettiselain) käyttää näitä. Jos ohjelman lopettaa katoavat tietenkin myös .tmp filet. Apua tarvitaan ainoastaan tähän, ei tarvitse suositella mitään download apureita yms.
4436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

nettiselain.

Äänestä
  • pitää laittaa asetukseen ensin niin, että älä poista niitä väliaikaisia tiedostoja suljettaessa, jos on sitä ennen laitettu, että poista ja yleensä juonikas puoliso laittaa niin, että poista väliaikaisetkin suljettaessa, mutta sitä on kiva juksata sillai, että laittaakin siihen sen tietämättä, että äläpäs poista tilapäisiäkään, jos on ihan varma, että haluaa nähdä, mitä se siinä niin viattoman näköisenä puoliso puuhastelee.

    Äänestä

  • Öhköp kirjoitti:

    pitää laittaa asetukseen ensin niin, että älä poista niitä väliaikaisia tiedostoja suljettaessa, jos on sitä ennen laitettu, että poista ja yleensä juonikas puoliso laittaa niin, että poista väliaikaisetkin suljettaessa, mutta sitä on kiva juksata sillai, että laittaakin siihen sen tietämättä, että äläpäs poista tilapäisiäkään, jos on ihan varma, että haluaa nähdä, mitä se siinä niin viattoman näköisenä puoliso puuhastelee.

    Niin siis ilmeisestihän kyseessä ei ole Temporary internet filesit, niinkuin ylläolevat ovat vastanneet vaan TEMP kansio ja siellä .tmp filut??
    Sen selaimen lopettaminenhan juuri poistaa ne temppi tiedostot. varmaan pitäisi joku pieni kikkailu tehdä ohjelmalliseen puoleen suorita ikkunassa mutta ei kyllä mitään havaintoa miten. Itseäkin kiinnostaisi tietää, jotta voisi tallentaa esim. katsotut videot suoraan sieltä käyttämättä mitään latausohjelmaa yms. koska videon latautuessa kopionti onnistuu cache tai temporary internet kansiosta mutta latauksen valmistuttua se siirtyy TEMP kansioon ja kopiointi ei enää onnistu.

    Äänestä

En ymmärrä miksi haluaist kopioida noita tmp päätteisiä tiedostoja. Ne ovat väliaikaisia tiedostoja joita tulee mm kun selaat eri kansioita, nettiä tai tulostat joitain asiakirjoja samoin siellä on palomuurin tarvitsemia väliaikaistiedostoja. Niitä ei normaalisti tarvitse muut kuin palomuuri ohjelma omiaan muut ovat tarpeettomia ja vievät vain tilaa. Ne tulisi aika ajoin poistella, paitsi niitä joista tulee ilmoitus, ettei ko tiedostoa voi poistaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pirjo M. kirjoitti:

Miten XP:ssä voi (vai voiko) kopioida .tmp filejä Temp kansiosta. Ainahan tulee ilmoitus, että joku ohjelma (esim. nettiselain) käyttää näitä. Jos ohjelman lopettaa katoavat tietenkin myös .tmp filet. Apua tarvitaan ainoastaan tähän, ei tarvitse suositella mitään download apureita yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu