Hei, miten saan poistettua pikakäynnistyspalkista ohjelmia jotka rupeavat lataamaan käynnistäessä.Kone käynnistyy nyt tuhottoman kauan jos en saa niitä pois.Käyttöjärjestelmäni on windows xp.Toinen ongelmani on että näyttössä kaikki muuttui suureksi (kuvakkeet ja kirjaimet) pojan asennettua jonkin pelin netistä,saanko kaikki taas normaaliksi jostain ?Kiitos jo etukäteen!
terkuin Peppi
terkuin Peppi
Vastaukset 4
Vanhimmat
saa pois delete-näppäimellä. Mutta ilmeisesti haluat poistaa autom. käynnistyviä? Ohjelman asetuksista on paras ottaa tuo pois. Tai sitten käynnistä-suorita: kirjoita siihen msconfig-enter-jne. Tai CCleaner-ohjelmalla autom. käynnistyviä pois. Jätä ainakin palomuuri ja virustorjunta.
Pikakäynnistyspalkisssa olevat ohjelmat eivät käynnisty Windowsin käynnistyessä.
Sellainen paikka on
Käynnistä -> kaikki ohjelmat -> käynnistys-kansio
Sen voit avat klikkaamalla Käynnistä-nappia (sama kuin tuossa yllä) ja valitsemalla "Avaa".
Sitten klikkaa auki Ohjelmat -> Käynnistys-kansio
(Tai suoraankin klikkaamalla hiiren oikealla Käynnistä -> kaikki ohjelmat -> käynnistys-kansio ja valitsemalla "Avaa")
Käynnistyvä ohjelma voi olla rekisterissäkin.
Silloin sen voi poistaa (käyttämättä rekisterieditoria etsimiseen ja poistamiseen), joko käynnistyvän ohjelman asetuksista tai jolloin apuohjelmalla, kuten autoruns ohjelma.
http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb963902.aspx
Siellä voi poistaa rasteja ja ne voi myös palauttaa tarvittaessa myöhemminkin.
Kuvakkeiden suurentuminen voi johtua näytön erottelutarkkuuden pienenemisestä.
Klikkaa työpöytää hiiren oikealla ja valitse ominaisuudet -> Asetukset-välilehti
Säädä näytön tarkkuus suuremmaksi, klikkaa "Käytä" ja kokeile mikä näyttää parhaalta.
ovatkin parempia, koska ne ovat suomeksi.
Järjestelmän palautuksella saat myös asetukset takaisin (jos ei muuten onnistu)
Palautusta voi myös kokeilla ja perua sen halutessaan.
Kaikki ohjelmat -> Apuohjelmat -> Järjestelmätyökalut -> Järjestelmän palauttaminen
Sieltä voi valita pävämäärän, jonka asetukset haluaa palauttaa. Palautuspisteitä ei ole välttämättä joka päivälle ja yhdelle päivälle voi olla useampia.
Kiitos hyvistä neuvoista,nyt koneeni käynnistyy huomattavasti nopeammin.
Mukavia lumipallokelejä toivotellen,
Peppi