Pääministeri Matti Vanhanen tapasi Yhdysvaltain matkallaan Microsoftin pääomistajan Bill Gatesin. Gates "lahjoitti" suomalaisille kouluille Microsoftin ohjelmistopaketin, ja Vanhanen otti "lahjoituksen" myönteisesti vastaan.
Tästä on nyt noussut pienoinen kohu. Rakentaako pääministeri suomalaista tietoyhteiskuntaa kannustamalla kouluja Microsoftin asiakkaiksi?
Poliittiseksi jupakaksi asia on kääntynyt, kun on selvinnyt, että lahjoituksen junaillut ja tapaamisen Gatesin kanssa järjestänyt työ- ja elinkeinoministeriön valtiosihteeri Mikko Alkio, joka on myös entinen Microsoftin yhteiskuntasuhdejohtaja.
Alkion mukaan oli pääministerin toivomus saada tavata Bill Gates. Nyt herää kysymys. Mistähän Vanhanen sai idean tavata nimenomaan Bill Gatesiä eikä esimerkiksi suomalaista Linus Torvaldsia, joka asuu Gatesin kotipaikan naapuriosavaltiossa Oregonissa.
Linus Torvaldsin alkuun sysäämä Linux-käyttöjärjestelmä avoimen lähdekoodin ideologia valtaa verkkomaailmassa alaa luotettavuutensa, edullisuutensa ja joustavuutensa takia. Microsoft on toki ylivoimainen markkinajohtaja edelleen.
Moni suomalainen ohjelmistoyhtiö ei tykkää siitä, että kilpailija antaa tuotteensa näennäisesti ilmaiseksi ja pääministeri kiittää. Microsoftin lahjoittama ohjelmisto on eräänlainen reissuvihko, jonka avulla koulu, oppilaat ja vanhemmat voivat vaihtaa tietoja. Esimerkiksi suomalainen Helmi Technologies -yhtiön keksintökin tähän tarkoitukseen on olemassa.
Microsoft, kuten mikä tahansa yritys, saa tietysti myydä tuotteitaan ja kehittää näyttäviäkin pr-temppuja. Ei kuitenkaan näytä hyvältä, kun pääministeri suhtautuu näin varauksettoman myönteisesti yhden yhtiön myyntihankkeeseen.
Tällaisesta kyvystä mikä puolue tahansa olisi kiitollinen. Politiikkaa vetää nykyään valitettavan harvoin päteviä supliikkimiehiä.
Tietenkään kuntien ei ole pakko ottaa kouluihinsa Windowsia eikä muutenkaan nöyristellä yhtä ohjelmistoyhtiötä.
Vanhanen on ennenkin antanut ilmaista mainosta amerikkalaisille yhtiöille.
Vuosi sitten Vanhanen kertoi, että Coca-Colan Zero-juoma on mainio laihdutusjuoma eikä Zero edes ole liian hapokasta. Eikö sitä laihtuisi suomalaisella lähdevedellä yhtä hyvin?
Tässä alkaa pahasti haista korruption kukkanen?
Kenen asialla mannertenväliseksi nahjukseksikin mainittu Matti Vanhanen oikeasti on?
Vanhanen suosii ostamaan amerikkalaista
4
143
Vastaukset
- juuri lueta
ja ne poistuvat yleensä melko äkkiä roskikseen.
- sanompahan vaan
Vanhanen pitää meitä suomalaisia hyvin tyhminä ihmisinä ja aliarvioi. Vanhanen kuvittelee, että kaikki hänen yksinkertaiset likaiselle haiskahtavat temppuna menevät läpi. Tällä tempulla Vanhanen sitoo meidän koululaitoksemme kalliiden Microsoftin tuotteiden käyttäjäksi ja tietysti meidän veronmaksajiemme rahoilla. Näihin ei kepulaisilta lantteja irtoile, niin kuin maajussien leikkuupuimureihin.
- Oliko tämä
Jo kymmenes kopio yritys tästä aiheesta.
- Jo riittää!
Talouselämä-lehtikin kiinnitti huomiota tähän Vanhasen ja Microsoftin epäpyhään allianssiin ja aivan aiheellisesti.
Ennen pääministerit ovat edistäneet Suomen vientitoimintaa. Tämä pääministeri käy USA:ssa ostoksilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383819Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362954Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81855Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44764
- 65731
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22708