Jeesus ja rikkaus

Olen kuullut että on sellaistakin opetusta, joka väittää että Jeesuksella oli iso komea talo ja paljon omaisuutta, että Jeesus oli erittäin rikas mies.

Mitä mieltä olette, onko tuo Jeesus sama kuin raamatun Jeesus ?

Samaten nuo jotka opettavat tuolla tavalla, sanovat että sairaus on vain uskonpuutetta, että pitäisi vain tunnustaa terveyttä, mitä sanotte siihen, onko asia noin ?
3180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

ei kerro mitä Jeesus omisti vaatekertansa lisäksi, vai omistiko mitään. Uskon, ettei Jeesuksen omaisuus ollut ainakaan mitenkään huomattava.

Sen sijaan Raamattu kyllä kertoo useistakin hyvinkin varakkaista Jumalan miehistä eli ei omaisuus ole yksiselitteisesti huono/paha asia. Varmasti on melkoinen koetus elää varakkaana Jumalan mieleistä elämää (esim. Salomo).

Voidaan kai sanoa, että tavallaan se, ettei parane, on uskosta kiinni, siis tavallaan. Sanoohan Jeesus, että jos teillä olisi uskoa sinapinsiemenenkään vertaa....., mutta tämä uskon puute vaivaa ihan meistä jokaista. Taitaa siis jäädä Jumalan salaisuudeksi, miksi toinen paranee ja toinen ei, kumpikin on kuitenkin Jumalalle rakas.

Äänestä
  • Kameli menee neulansilmän läpi helpommin kuin rikas pelastuu. Eikös näin sanota UT:ssa.
    Näkisin tuon varoituksena maallisen omaisuuden vaalimisen vaaroista. Maallisen omaisuuden haaliminen ja ylläpitäminen on helposti kokopäivä hommaa ja kyllähän sitä hienoon taloon ja satoihin kitaroihin kiintyy niin ettei niistä helposti luovu.

    Äänestä

He opettavat myös että Paavalin ei olisi tarvinut kärsiä, että hän oli vauvakristitty jonka usko oli vasta nuppuasteella, ettei hän tiennyt auktoriteetti asemaansa Jeesuksessa ja laillisia oikeuksiansa. Se kaikki tuntuu melko mielettömältä ja ahdistavalta opetukselta. En enää pidä Uskon Sana-liikkeestä, enkä Kenneth Haginin kirjoista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Salme R. kirjoitti:

Olen kuullut että on sellaistakin opetusta, joka väittää että Jeesuksella oli iso komea talo ja paljon omaisuutta, että Jeesus oli erittäin rikas mies.

Mitä mieltä olette, onko tuo Jeesus sama kuin raamatun Jeesus ?

Samaten nuo jotka opettavat tuolla tavalla, sanovat että sairaus on vain uskonpuutetta, että pitäisi vain tunnustaa terveyttä, mitä sanotte siihen, onko asia noin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu