APOLLOS EFESOKSESSA
Apt. 18:24-28
--
18:24 Ja Efesoon saapui eräs juutalainen, nimeltä Apollos, syntyisin Aleksandriasta, puhetaitoinen mies ja väkevä raamatuissa.
18:25 Tälle oli opetettu Herran tie, ja hän puhui palavana hengessä ja opetti tarkoin Jeesuksesta, mutta tunsi ainoastaan Johanneksen kasteen.
18:26 Hän rupesi rohkeasti puhumaan synagoogassa. Mutta kun Priskilla ja Akylas olivat häntä kuunnelleet, ottivat he hänet luokseen ja selvittivät hänelle tarkemmin Jumalan tien.
18:27 Ja kun hän tahtoi mennä Akaiaan, niin veljet kehoittivat häntä siihen ja kirjoittivat opetuslapsille, että nämä ottaisivat hänet vastaan. Ja sinne saavuttuaan hän armon kautta oli suureksi hyödyksi uskoon tulleille.
18:28 Sillä hän kumosi suurella voimalla julkisesti juutalaisten väitteet ja näytti kirjoituksista toteen, että Jeesus on Kristus.
--
Paavalin poissa ollessa Efesossa tapahtuu merkittäviä asioita.
Akylas ja Priskilla olivat jääneet Efesoon.
He olivat lahjakkaita ja taidollisia todistajia, varsinkin Priskilla, jonka Luukas mainitsee kahdesti ennen Akylasta.
Samoin menettelee Paavali (Room.16:3). Juuri tällaisten uskollisten kristittyjen työn ansiosta evankeliumi levisi alkuvuosikymmeninä niin nopeasti.
Synagooga oli Efesossa työn keskus. Sinne saapuu myös eräs juutalainen mies, nimeltä Apollos, syntyisin Aleksandriasta.
Hän oli ”puhetaitoinen mies ja väkevä raamatuissa” (24).
Jeesuksen elämästä ja puheista hän oli tarkoin tietoinen ja todisti Hänestä väkevästi. Ilmeisesti hänellä ei ollut tarkempaa tietoa ylösnousemuksen jälkeisistä eikä helluntain tapahtumista, koskapa hän tunsi vain Johanneksen kasteen (25).
Kun Priskilla ja Akylas huomaavat tämän, he selittivät ”tarkemmin Jumalan tien” (26).
Näin tulisi meidänkin maallikkoina toimia, jos huomaamme jonkun tiedot esim. opin alkeista, kuten kasteista, (Hebr. 6:2)olevan puutteellisia. Apollos on valmis ottamaan vastaan opetusta.
--
1.
Myös isämme uskoivat ennen
ja kylvivät, leikkasivat.
Me saarnaamme aikojen mennen
kuin isämme saarnasivat:
"On täyttynyt aika, sen soi Jumala,
on lähellä Kristuksen valtakunta.
Siis kääntykää, nöyrtykää parannukseen
ja suostukaa armahdukseen."
2.
Kun Herramme tietänsä kulki,
niin tultansa tartutti hän.
Hän tuo vielä toivonsa julki:
"Sen tahtoisin taas syttyvän."
Hän Henkensä meillekin lahjoittaen
myös tehtävän antoi niin vastuullisen:
"Nyt menkää ja kaikille julistakaa
jo sanaani pelastavaa."
(Virsi 178:1,2)
Apollos, Apt.18:24-28
0
132
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202393Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2381746Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3131317- 65969
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai54950- 39844
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53835J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e35757Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan268692Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh35691