Palstalla on jälleen muutamia viittauksia luopioiden valheellisuuteen ja onkin aika katsahtaa tarkemmin mistä oikein onkaan kyse.
Vt-seuran suotuisalla avustuksella jehovantodistajat äityvät sopivin väliajoin parjaamaan entisiä todistajia, jotka ovat valmiit tarkastelemaan vt-seuran edesottamuksia kriittisesti, valehtelijoiksi. Eipä siinä mitään, syytös on täysin ymmärrettävä ja oikeutettukin jos sille saadaan katetta ja entiset todistajat todella voidaan todistaa olevan valheen asialla.
Haastankin palstan todistajat yksilöimään näitä valheita, jotta syytökset eivät sattuisi omaan nilkkaanne. Onhan kuitenkin niin, että syyttä suotta valehtelijaksi parjaaminen taitaa olla Jehovannekin mielestä suhteellisen rangaistavaa toimintaa.
"Luopio syöksi kynästään 'seuran' perään valhevirran, jotta virta veisi sen mennessään"
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000099&posting=22000000032546624
Nyt kun näitä valheita on oikein virraksi asti, ei muuta kuin perustelemaan väite, ei luulisi olevan kovin vaikeaa, nappaatte vain siitä virrasta mieluisenne.
Luopiovale-katsaus nro ... monesko lie
5
492
Vastaukset
- Markku_Meilo
”Eräässäkin maassa julkaistiin perätön uutinen, jonka mukaan todistajat olisivat tukeneet Hitlerin hallitusta toisen maailmansodan aikana.” (Vartiotorni 1. syyskuuta 2004 sivu 16)
Sitä vaan ihmettelen miksi joku menisi tarkoituksella siirtämään Vartiotorniseuran, ennen toista maailmansotaa puuhastellun natsien mielistelyn toiseen maailmansotaan?>>Sitä vaan ihmettelen miksi joku menisi tarkoituksella siirtämään Vartiotorniseuran, ennen toista maailmansotaa puuhastellun natsien mielistelyn toiseen maailmansotaan?
Kyseessä taitaakin olla vain vt-seuran hallittu lukijan harhauttaminen. Tuokin näyttäytyy siis vt-seuran valheena, ei entisten todistajien. Muussa tapauksessa lähdeviitteet olisi voinut tuoda esille.
- meikälääne
Onhan tuo luopioiden demonisointi erittäin "hyvä" ja toimiva tapa kontrolloida. Sitä et varmaan ainakaan kiistä :)
Vein kerran silloiselle työkaverilleni eräänä tiettynä päivänä ruusun ja toivotin hyvää kevättä. Halasi kyynel silmässä ja kiitti. Hän on jehovan todistaja ja oli hänen syntymäpäivänsä.>>Onhan tuo luopioiden demonisointi erittäin "hyvä" ja toimiva tapa kontrolloida. Sitä et varmaan ainakaan kiistä :)
En kiistä en. Se toimii monessa tapauksessa hyvin, vaikka toimettomaksi jäänyt todistaja ei olisi ollut vuosiin missään tekemisissä jehovantodistajien kanssa.
Jaa-a, en lakkaa yllättymästä kuinka entisten todistajien epäluotettavuudesta ja valheellisuudesta jaksetaan pitää meteliä vaikka sellaisesta ei kyetä esittämään todisteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1103590
- 633216
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342714- 832523
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422144- 972103
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501752Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121706