Mistä

Tällaista. Onko kaikilla omakoti asujilla jo jätevesi hommat, ajan tasalle laitettuna? Minulla ei ole,eikä siihen ole rahojakaan. Mitenkähän tässä mahtaa käydä?
6532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

mitään tietoa että miten saisikaan vaaditulle tasolle. Ei ikinä rahaa löydy moiseen...

Äänestä
  • ja lopettakaan toi ruikuttaminen!! Muuttakaa vaikka vuokralle tai sukulaisten nurkkiin. Miksi asutte edes omakotitalossa jos ei ole varaa ylläpitää sitä?? Oma vikanne!!!

    Äänestä

  • asuntonne! kirjoitti:

    ja lopettakaan toi ruikuttaminen!! Muuttakaa vaikka vuokralle tai sukulaisten nurkkiin. Miksi asutte edes omakotitalossa jos ei ole varaa ylläpitää sitä?? Oma vikanne!!!

    Juuri tällaisia on ne neuvot joita nuo nykypolitikot ahdinkoon ajamalleen pienituloiselle heikossa työmarkkina-asemassa olevalle väelle antavat.
    Tuo Vanhanenkin nimenomaan sanoi, että turha on valitella esim. ympäristökysymysten varjolla kehiteltyjä uusia veroja, maksuja ja pakollisiksi määrättyjä korjauksia ja investonteja sillä ne on nimenomaan tarkoitettukkin sillä tavoin toimivaksi, että ne köyhdyttävät asunnon omistajaa. Ja se juuri onkin pelin henki, että jollei tuo omistaja pysty laskua toisten maksettavaksi kirjoittamaan tai lisää tuloja itselleen kiristämään ajavat nuo kohoavat kustannukset omistajan asunnostaan pihalle (Näin juuri käy heikommalle kamppailussa ihan tuon primitiivisen Darvininkin prinsiipin mukaan. On tainnut tulla poika isäänsä kun soveltaa noita prinsiippejä biologian puolelta tuossa yksinkertaisessa muodossa, tuosta vaan, nyky-yhteiskunnankin tilanteeseen.)
    Oli jotenkin hämmentävää kun tuo Vanhanen tämän asian niinkin suoraan vielä ilmaisikin (Tuo 'ne on nimenomaan tarkoitettukkin niin toimiviksi' on suora sitaatti Vanhasen lausunnosta televisiossa, joka ainakin minut tyrmäsi suoruudellaan). Siis Vanhasen mukaan mustapekka nimenomaan kuuluukin jäädä sen käteen jonka asema on sen verran heikko, että hän ei laskua jonkun toisen maksettavaksi pysty kirjoittamaan, tai vastaavasti lisää itselleen tuloja kiristämään.

    Äänestä

En meinaa olla ensimmäisenä muuttamassa systeemiä,mitä mulla on.Ei kenenkään pitäis panna rahaa näihin höpötyksiin.Siihen on vielä paljon aikaa,siihen mennessä herrat kerkiää muuttaa taas lakeja.Tämä laki oli taas niitä köyhän kansan alistamisia.En meinaa aivan vähällä maksaa herrojen höpötyksiä.Saattaa joutua vielä valtiovalta maksamaan osan tästä höpötyksestä.Köyhillä ei ole varaa.

Äänestä
  • Juuri näin.En maksa minäkään mitään pakkomaksuja. Katsotaan voivatko pakoittaa ihmisen velkaantumaan? Siksi toiseksi antaisiko pankki edes lainaa? Listalla on seuraavaksi pakko investointi öljylämmityksen hävittämiseen.

    Äänestä

  • Jos tulee Vanhasen ja Groonbergin paskasakki tarkastelemaan systeemeitäni niin otan kiväärin ja siivoan saastat paskakaivooni. Näin olen ajatellut minä tehdä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahat? kirjoitti:

Tällaista. Onko kaikilla omakoti asujilla jo jätevesi hommat, ajan tasalle laitettuna? Minulla ei ole,eikä siihen ole rahojakaan. Mitenkähän tässä mahtaa käydä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu