obligaatio rahastot

äkkärisn seligsonin josa on vain pienet lunastuskulut, sitten OP n euro oblig. melkein kuluton. nordeassa vähän suuremmat.
noiden tuotothan on rahastojen parhaimpia 1-6kk sisällä. ei muutakun nyt viimestään tonnit pois osakerahastoista että päästää vielä nollan yläpuolelle kesään mennessä.
6584
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

onko obgligaatiorahasto jotenkin riskikkäämpiä kuin muut lyhen koron rahastot, tai onko niillä jotain eriyispiirteitä?

Äänestä

onko obgligaatiorahasto jotenkin riskikkäämpiä kuin muut lyhen koron rahastot, tai onko niillä jotain eriyispiirteitä?

Äänestä
  • "onko obgligaatiorahasto jotenkin riskikkäämpiä kuin muut lyhen koron rahastot,"

    Obgligaatiorahasto luokitellaan pitkään korkoon ja on hieman suurempi riski, kun lyhyessä korossa, kuitenkin aika pieni ainakin valtion obligaatoita sisältävissä rahastoissa.

    "onko niillä jotain eriyispiirteitä?"

    Nousevat epävarmoina pörssiaikoina ja silloin kun koroissa laskupaine tai suunta..

    Lisätietoja:
    http://www.investori.com/cgi-bin/read.pl?a04/s040501.htm

    Mielestäni sopivat hyvin korkosijoitukseksi lyhyen koron lisäksi, korkosölkkuun tasapainoitukseksi

    Äänestä

Samaa Seligson Euro-obligaatio rahastoa olen lisäillyt viime kesästä asti hyvin on nykinyt ylös nyt, kun pörssissä kaikkialla heiluntaa ja pudotusta..

Äänestä
  • Nyt saattaapi olla pitkien korkojen aika. Oisko kivijalkapankeilla yhtä hyviä kuin tuo Seligson ettei tarttis hajottaa asiakkuuksia.

    Äänestä

  • kans.. kirjoitti:

    Nyt saattaapi olla pitkien korkojen aika. Oisko kivijalkapankeilla yhtä hyviä kuin tuo Seligson ettei tarttis hajottaa asiakkuuksia.

    tohon euro-obligaatioon ja huomenna aion laittaa seligsonin kyhyeen korkoon.Parhhaat!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


teen oikein kirjoitti:

äkkärisn seligsonin josa on vain pienet lunastuskulut, sitten OP n euro oblig. melkein kuluton. nordeassa vähän suuremmat.
noiden tuotothan on rahastojen parhaimpia 1-6kk sisällä. ei muutakun nyt viimestään tonnit pois osakerahastoista että päästää vielä nollan yläpuolelle kesään mennessä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu