tahtoisin raamatun kohtia,joissa sanotaan mahdollisimman selkeästi, ettei vainajien kanssa voi keskustella. Näitä olen kuullut,Älkää kääntykö ammattimaisten meedioiden puoleen,mielestäni on mahdollista että tämä koskee nimenomaan ammatimaisia meedioita jotka ottavat näkemisestään maksun ja tekevät sitä pitkälti rahan takia ja näin ollen alhaiset henget voivat valehdella heidän kauttaan hekilöllisyytensä.
Älkää tiedustelko vainajilta! ei kiistetä sen olevan mahdollista, ja entäpä jos vainaja kertoo sinulle tiedustelematta, kuten monille meedioille tänäkin päivänä tapahtuu,jos rupeat kutsumaan vainajia, luoksesi voi jälleen tulla joku alhainen henki.
Tulihan Mooses ja Eliakin Jeesuksen luokse? vaikka kuolleita olivatkin. Lisäksi olen kuullut että raamatussa olisi kohta, jonka mukaan ihmeitä ei voisi enää tapahtua, pitääkö tämä paikkaansa? en ole itse löytänyt tuota kohtaa!
on Nykyäänkin paljon ihmisiä, jotka parantavat muita tuntemattomilla kyvyillä,samoilla henkilöillä on yleensä myös selvänäkijän lahjoja ja kyky vaikuttaa aineeseen koskematta siihen.Eli käytännössä samat kyvyt kuin Jeesuksella,tällaiset henkilöt ovat yleensä hyviä ja sydämmellisiä ihmisiä, eivätkä käytä kykyjään yhteenkään pahaan tekoon. Korjatkaa jos olen väärässä kaikessa tässä, kommentoikaa??
Älkää tiedustelko vainajilta! ei kiistetä sen olevan mahdollista, ja entäpä jos vainaja kertoo sinulle tiedustelematta, kuten monille meedioille tänäkin päivänä tapahtuu,jos rupeat kutsumaan vainajia, luoksesi voi jälleen tulla joku alhainen henki.
Tulihan Mooses ja Eliakin Jeesuksen luokse? vaikka kuolleita olivatkin. Lisäksi olen kuullut että raamatussa olisi kohta, jonka mukaan ihmeitä ei voisi enää tapahtua, pitääkö tämä paikkaansa? en ole itse löytänyt tuota kohtaa!
on Nykyäänkin paljon ihmisiä, jotka parantavat muita tuntemattomilla kyvyillä,samoilla henkilöillä on yleensä myös selvänäkijän lahjoja ja kyky vaikuttaa aineeseen koskematta siihen.Eli käytännössä samat kyvyt kuin Jeesuksella,tällaiset henkilöt ovat yleensä hyviä ja sydämmellisiä ihmisiä, eivätkä käytä kykyjään yhteenkään pahaan tekoon. Korjatkaa jos olen väärässä kaikessa tässä, kommentoikaa??
Vastaukset 44
Vanhimmat
Ihmiset jotka väittävät mm. pystyvänsä vaikuttamaan aineseen koskematta siihen huijaavat. Gellerkin on todettu huijariksi. Sama juttu noihin vainajien kanssa jutteluihin. Tämmöisten huijausten kautta vain lypsetään hyväuskoisilta ihmisiltä rahaa. Skeptis ry. on luvannut varsin huomattavan summan rahaa sille joka valvotussa olosuhteessa esittää yliluonnollisen tapahtuman.
tuokaan paikkaansa. Gelleriä ei koskaan saatu kiinni selvästä huijauksesta,omituisesta käytöksestä testi tilanteissa kylläkin. laboratorio olosuhteissa hän pystyi merkittäviin, ainakin telepaattisiin suorituksiin. Ja vaikka Geller olisikin huijari niin eivät kaikki. Sen verta on omakohtaistakin kokemusta. on olemassa toki ihmisiä jotka rahastavat huijauksella sitä en kiistä,ja tiedän että testi tilanne, saa selvänäkijöissä yms aikaan valtavaan jännityksen ja epä uskon omiin kykyihinsä, koska eiväthän itsekäänpysty selittämään niitä,ja tästä syystä valvotut ja epäilijöiden järjestämät testit usein epäonnistuvat. tavallaan Jeesukselle ehkä kävi näin, kun kirjanoppineet pyysivät merkkiä taivaasta Jeesus sanoi jotenkin näin...Teille en näytä muuta tunnusmerkkiä kuin Joonan merkin.
>>Gelleriä ei koskaan saatu kiinni selvästä huijauksesta,omituisesta käytöksestä testi tilanteissa kylläkin.
Jaaha, katsohan vaikka näitä:
http://www.youtube.com/watch?v=M9w7jHYriFo
http://www.skepsis.fi/ihmeellinen/geller-efekti.html
se että esneiden vääntely vilpin avulla, on mahdollista tarkoita sitä että geller olisi näin tehnyt. Geller sai usein metalli esineen, vääntymään ja muuttumaan täysin löysän oloiseksi,useidenkin silminnäkijöiden edessä,jotka olivat esineen tuoneet mukanaan. tätä kyseistä temppua hän ei kuitenkaan koskaan saanut aikaan laboratorio olosuhteissa. Mutta kuten sanoin merkittävään telepatiaan hän pystyi valvotuissa oloissa.
>>Mutta kuten sanoin merkittävään telepatiaan hän pystyi valvotuissa oloissa.
Missä?
>>on Nykyäänkin paljon ihmisiä, jotka parantavat muita tuntemattomilla kyvyillä
Kuten esimerkiksi?
en juuri tällä kyseisellä hetkellä kykene nimeämään kuin yhden, joka kylläkin menehtyi noin 25v sitten mutta oli suomalainen, Pauliina Syvänen mutta olen 100%varma että jopa suomesta löytyy tälläkinhetkellä
aitoja näkijöitä,saati sitten muualta maailmalta.Pitävät matalaa profiilia.
eihän kukaan usko puheita ja kirjoituksia se on koettava itse niin uskoo.
Ja mitä todistetusti merkillistä tuo Pauliina Syvänen sai aikaan?
mikään ei todista, paitsi jos itse näkee. Pauliina kuitenkin näki elämänsä aikana, ainakin kymmenien ihmisten tulevaisuuden, paransi selkäkipuisia potilaita luki esineistä niiden historiaa yms. ei kuitenkaan koskaan pyytänyt maksua, sanoi vain että maksaa saa jos tahtoo.Pauliinan talolla toisinaan parveili kiinnostuneita ihmisiä ja monikin skeptikko joutui myöntämään kokeneensa jotain outoa. Pauliina ei koskaan suostunut testiin laboratorio olosuhteissa,joku voi uskoa että, syystä että hän oli huijari.Minä en kuitenkaan usko sitä ::pauliina itse sanoi, etten suostu koska sitä ei kuitenkaan kukaan koskaan ymmärtäisi.
>>mikään ei todista, paitsi jos itse näkee.
Kyse on ennenkaikkea halusta uskoa, ei mistään muusta. Se joka muuta väittää hommaa meikäläiselle kolme viikkoa putkeen loton oikeat numerot ja lahjoitan kaiken kenelle haluatte.
Jännä juttu muuten kuinka jumala tarvitsee aina vain enemmän ja enemmän rahaa. Ilmiö on tuttu suuntauksesta ja lahkosta riippumatta.
mutta esim. omalla kohdallani on kyse tiedosta enemmän kun uskosta,en tosin koskaan ole ennustajalla käynyt, mutta olen kohhdannut poltergeist ilmiön ,usean kerran samassa paikassa. Isohkossa porukassa joukossa oli ainakin 2ateistia. Jotka myöntävät kokeneensa saman mutta pistävät hallusinaation piikkiin tai paniikin. toimii siis molemmin päin kyse on ennenkaikkea halusta olla uskomatta.
>>paitsi jos itse näkee.
Olen 'nähnyt' oman isäni kulkevan oven ja seinän läpi äänettömästi, lisäksi kuulin hänen äänensä ja tunsin kosketuksen, vaikka hän oli noin 300 km päässä. Tilanteesta johtuen minä yksinkertaisesti aistin harhoja.
>>Pauliina ei koskaan suostunut testiin laboratorio olosuhteissa,
Oletko koskaan ajatellut syytä noihin kieltäytymisiin?
>>pauliina itse sanoi, etten suostu koska sitä ei kuitenkaan kukaan koskaan ymmärtäisi.
Kun klaaraisi muutaman kokeen, niin hyvin monen epäily hälvenisi.
kovinkaan monen epäily hälvenisi,ainoastaan läsnä olijoiden, v1963 suoritettiin uberabassa brasiliassa koe jossa oli useitameedioita ja tilannetta valvoi 19 lääkäriä.kameralle saatiin kuvaa, ja ääniä nauhalle tutkijoiden ei aluksi pitäny päästää tuloksia julkisuuteen,ammatti tovereidensa kehoituksesta he kuitenkit tekivät sen.Asiasta nousi suuri kohu ja koko lääkäri ryhmää syytettiin huiputuksesta. tämä asia on uutisoitu 60 luvulla julkisesti,no lääkäri ryhmä sanoi jatkavansa kokeita päästämättä tietoja enää julkisuuteen. siis kokeet suoritettii ja todisteet saatiin mutta vain paskaa tuli niskaan.
>>brasiliassa koe jossa oli useitameedioita
Ei mikään ihme, Brasilia kun taitaa olla maailman tiheimmin meedioilla asutettu maa, alan huijaus on siellä kukassaan.
>>tilannetta valvoi 19 lääkäriä
Lääkäriä? Just joo.
>>tämä asia on uutisoitu 60 luvulla julkisesti,no lääkäri ryhmä sanoi jatkavansa kokeita päästämättä tietoja enää julkisuuteen
Varmaan aivan järkevä päätös lääkärien omalta kannalta katsoen.
>>mutta vain paskaa tuli niskaan.
Miksi ihmeessä kukaan spiritisti sietää tuollaista, eikä hae Randilta miljoonaa?
Hatarasta muististani kaivoin esille sen, että kysymys on tyypillisestä meediosta, joka toimii pimeyden voimilla.
Googlasin Syväsen ja sain Helena Leivon kertoman pätkän:
Syvänen oli yleisötilaisuudessa tuonut Leivolle
viestin Leivon Björköbyssä asuneelta äidinäidinisältä Johannekselta.
Tämä Johannes- pappa oli kalastaja ja maanviljelijä, joka katseli ihmisten kadonneita esineitä ja keskusteli vainajien kanssa yöllä
kirkossa.
Eli jos nostatettu vainajahenki on eläessään seurustellut vainajien kanssa pimeässä kirkossa, ei siinä kyllä Jumalan voimista kysymys ole, vaan selvästä magiasta.
Onhan näitä ollut kautta aikojen näitä meedioita. Oleellista ei ole se, otttavatko he maksun vai johtavatko ihmisiä ilmaiseksi harhaan ja helvettiin, vaan se, että he ovat kapinallisia Raamatun opetukselle, joka kieltää kaiken noituuden ja yhteydenpidon vainajahenkiin.
Mutta toisaalta on myös ihan normaali ja Jumalan
neuvoma Raamatun tie. Jumala täyttää Pyhällä hengellä yhä tänä päivänä, uskovat profetoivat, tuovat tiedon ja viisauden sanoja, parantavat sairaita. Olen itse useammankin kerran parantunut uskovan rukouksen kautta, samoin lapseni.
Jos luet kansainvälisiä sivuja, siellä todetaan, että kristillisyyden painopiste on hyvää vauhtia
siirtymässä eteläiselle pallonpuoliskolle, ja siellä' varsinkin helluntailaiset (pentecostals) ja erilaiset muut Pyhällä Hengellä täyttyneet karismaattiset uskovien ryhmät kasvavat nopeasti. Tällaisia ovat mm
Korea ja monet latinalaisen Amerikan maat.
Vanhat perinteiset kirkot ovat maallistuneet ja luopuneet Jumalan voimasta, siitä Euroopan moraalinen rappio.
Mutta kyllä Suomessakin vielä elävää kristillisyyttä on, mene vaikka Markku Koiviston
tai Seppo Juntusen tai Pirkko Jalovaaran kokouksiin. Samoin Helluntailiike on uudelleen
vahvistumassa varsinkin kaupungeissa, esim. Seinäjoella. Vapaakirkollakin on muutamia hyvin virkeitä seurakuntia, tällaisia ovat mm Järvenpään vapaaseurakunta ja Kihniö.
Eli miksi tyytyä harhaan ja helvettiin vieviin korvikkeisiin kun aitoakin on tarjolla?
toteaa nimimerkki Kokemusta on ja runsaasti!
ps. eivät uskikset enkeleitä silti ole, siivet puuttuvat kyllä, mutta JUMALA ON SUURI!
Hän on paras ystävä, ystävänpäivässä kun ollaan!
selvästi Sanasaan sanoo että nykyään ei ihmeitä kukaan pysty tekemään,
katsokaa Matteus 1O:7,8.
Huomaatteko tässä jotakin,minkä Jeesus sanoi opetuslastensa voivan tehdä,mutta mitä nykyajan parantajat eivät kykenneet tekemään?(He eivät voi herätää kuolleita.)
..................................................
Joitakin Raamatun paikkoja,jossa Jehova kieltää meitä ottaa mitää yhteyttä meedioon!
3.Mooseksen kirja 19:31
5.Mooseksen kirja 18:11
1.Sa 28:3
2.Ku 21:6; 23:24
1.Ai 1O:13
Jes.8:19; 19:3; 29:4.
.................................................
Mooses ja Eliaksesta oli kuvakieltä.he eivät kirjaimellisesti olet kertomuksessa mukana, Mooses,ja Elias kuvasivat voidelluja (Jehovan valittuja ihmisiä,jotka pääsevät taivaaseen)
.................................................
Kun viimeinen apostoli kuoli,sen jälkeen ei kukaan ihminen voinnut tehdä ihmeitä. 1.Kor 12:29,3O; 13:8,13.
.................................................
Raamattu myös varoitaa meitä vaaroista Mat.24:24; 7:15-23.
.................................................
Kiitos kysymyksistänne.
Toivon hyviä jatkoja teille,ja jos teillä on mahdollisuutta niin käykää kuuntelemassa Jumalan sanaa,Valtakunnan salilla.
Jehova vastaa tavalla tain toisella,teidän kysymyksiinne.
vastannut salilla tai konventissa?
yksinäinen?
Seuran oma opetus on, että Mooses ja Elia eivät nimenomaan pääsisi taivaaseen. Kaukaa haettua on silloin seliselittää, että Mooses ja Elia olisivat olleet "taivaaseen pääseviä voideltuja kuvaavaa kuvakieltä". Viisaampaa olisi ollut olla seliselittämättä yhtään mitään kertomuksen symboliikasta.
Kun on kyse vartiotorniseurasta, nimi "Jehova" viittaa Raamatun Jumalan sijasta jäjestöön tms. Näin ollen: "Jehova sanoo selvästi sanassaan..." on ymmärrettävä: "vartiotorniseuran kirjallisuus opettaa..."
Raamattu ei opeta, että ihmeet lakkaisivat viimeisen apostolin kuollessa. On muutamia kohtia, joita tässä vedetään "todisteeksi" tälle opille:
Eiväthän kaikki ole apostoleja, eivät kaikki profeettoja,
eivät kaikki opettajia, eiväthän kaikki tee voimatekoja,
eihän kaikilla ole parantamisen armolahjoja,
eiväthän kaikki puhu kielillä, eivätkä kaikki kykene niitä selittämään?
Paavali sanonut tässä "Kun viimeinen apostoli kuoli,sen jälkeen ei kukaan ihminen voinnut tehdä ihmeitä." Hän kertoo, ettei kaikilla vain ole samoja armolahjoja. Heti seuraavaksi hän kuitenkin kehoittaa niitä anomaan: "Pyrkikää osallisiksi parhaista armolahjoista."
Rakkaus ei koskaan häviä.
Mutta profetoiminen katoaa,
kielillä puhuminen lakkaa,
ja tieto häviää.
Tuokaan ei todista vartiotornisuran oppia raamatulliseksi. Profetoiminen sun muut kyllä tulevat katoamaan, mutta ei vartiotorniseuran esittämässä aikataulussa. Seuraavat jakeet menevät näin:
Tietomme on näet vajavaista
ja profetoimisemme on vajavaista.
Kun täydellinen tulee, katoaa vajavainen.
Kun täydellinen tulee, myös tieto katoaa siinä missä muukin vajavainen. Kukas se markkinoikaan sitä "täsmällistä tietoa Jehova Jumalasta"? Ja kuka se tämän tästä vetoaa epätäydellisyyteen selitellessään humpeliennustuksiaan? Olet vamasti kanssani, että vielä ei olla täydellisyyden tilassa.
Moni sanoo minulle sinä päivänä:
'Herra, Herra, emmekö me sinun nimessäsi ennustaneet,
sinun nimessäsi ajaneet ulos riivaajia ja
sinun nimessäsi tehneet monta voimatekoa?'
Silloin minä julistan heille:
'En ole koskaan teitä tuntenut.
Menkää pois minun luotani, te laittomuuden tekijät'.
Tässä laittomuuden tekijät vetosivat ihmeisiin. Ei niin, että Jeesus olisi sanonut, että ihmeet ovat merkki laittomuudesta. Hän ei myöskään ottanut kantaa siihen, millä voimalla ihmeitä oli tehty, tai oliko ollenkaan.
Useimmat vartiotorniseuran "raamatulliset" opit on perusteltu yhtä hatarasti kuin tämä ihmeiden lakkaamis -oppi. Tällä en tarkoita sitä, että jokainen "Jeesuksen nimessä" ihmeitä tekevä todella tekisi ihmeitä, tai että ne sitten olisivat Jumalasta. Ihmeiden perässä ei pidä juosta. Vaikka sairaiden puolesta kehoitetaankin rukoilemaan, on "parantamiskokoukset" viisaampi kiertää. Ei apostoien aikanakaan järjestetty mitään parantamiskokouksia. Painopiste oli siinä yhdessä ja oleellisessa. He saarnasivat Kristusta.
Kettu sanoi pihlajanmarjoja happamiksi, kun ei itse ylettynyt niihin. Vartiotorniseuran kanssa on sama juttu: kun ei ole Pyhää Henkeä, kielletään se sitten kokonaan.
Johannes Greber:Yhteydessä henkimaailman kanssa osat I ja II. Uskomaton kirja. Lue mitä siellä kerrotaan ensimmäisten kristittyjen uskosta, Jumalan henkimaailmasta ja uuden ajan kristillisyydestä. Siinä annetaan uutta ja vanhaa testamenttia valaisevia selityksiä. Todellinen klassikkoteos. Älkää kysykö kuolleilta=Jumalasta eronnut PAHA henkimaailma, vaan eläviltä=Jumalan henkimaailma. Mielestäni tässä kirjassa ei ole mitään raamatun tai kristinuskon vastaista.
on tarkoitettu tietenkin viestiketjun avaajalle.
Eli nimimerkille:Puolikuollut.
Raamatussa "kuolleilla" ei tarkoiteta Greberin kirjan mukaan fyysisestä elämästä eronneita, vaan Jumalasta eronneita henkiä. Ts.he ovat sisäisesti kuolleet, sisäisesti tyhjiä.
Haluamatta tässä loukata kenenkään uskoa tahi uskomuksia.
Raamattu on läpispiritistinen teos. Kristinusko sai alkunsa siitä että Jumalan henkimaailma oli näkyvällä tavalla yhteydessä ihmisten kanssa.
Mistä ja millä tavoin uskotte apostoli Paavalin kirjeiden syntyneen esimerkiksi? Mistä hän sai opetuksensa?
ehdottomasti
JUMALAN HENKIMAAILMAN KORJAAMA UUSI TESTAMENTTI on myös mielenkiintoinen kirja. Sitä myi ainakin AATMA-kirjakauppa Helsingissä. En tiedä onko enää saatavana. Siinä on korjattuna uusi Testamentti niinkuin se Salli Laaksosen henkisen opettajan mukaan alkuaan kuului.
Teos sisältää Matteuksen, MArkuksen, Luukkaan ja Johanneksen evankeliumit sekä apostolien teot. Mikä mielenkiintoisinta, raamatun selitys on lähes aivan sama kuin Greberin kirjassa.
Alkuperäiset uuden testamentin käsikirjoitukset katosivat ja nykyisiä kirjoja on käännelty ja väännetty aina
voimassaolevien uskonkäsitysten pönkittämiseksi.
Mikä oli kirkon johtajien mielestä totuus, sen oli kelvattava myös rahvaalle.
>>Johannes Greber:.... Mielestäni tässä kirjassa ei ole mitään raamatun tai kristinuskon vastaista.
Ei tietenkään, koska Vartiotorniseurakin on tukeutunut mieheen.
Onko todella näin? Missä mielessä Vartiotorniseura on lainannut Greberin ajatuksia?
Tiedän että Greber kirjoitti UT:n henkimaailman sanelun mukaan. Onko Vrt.seura ehkä lainannut jotain raamatuntekstejä Greberin käännöksestä?
>>Onko todella näin?
Voit päätellä itse.
>>Missä mielessä Vartiotorniseura on lainannut Greberin ajatuksia?
Vaikka näin:
“It comes as no surprise that one Johannes Greber, a former Catholic clergyman, has become a spiritualist and has published the book entitled “Communication with the Spirit World, Its laws and Its Purpose.” (1932, Macoy Publishing Company, New York) In its Foreword he makes the typical misstatement: “The most significant spiritualistic book is the Bible; for its principal contents hinge upon the messages of the beyond to those existing in the present.” (w55 Oct. 1 p. 603)
Says Johannes Greber in the introduction of his translation of The New Testament, copyrighted in 1937: “I myself was a Catholic priest, and until I was forty-eight years old had never as much as believed in the possibility of communicating with the world of God’s spirits. The day came, however, when I involuntarily took my first step toward such communication, and experienced things that shook me to the depths of my soul. . . . My experiences are related in a book that has appeared in both German and English and bears the title, Communication with the Spirit-World: Its Laws and Its Purpose.” (w56 Feb. 15 p. 110-111)
Nor is the New World Translation alone in rendering these verses thus. A modern German translation reads quite similarly: “Tombs were laid open, and many bodies of those buried were tossed upright. In this posture they projected from the graves and were seen by many who passed by the place on their way back to the city.”—Matt. 27:52, 53. (w61 Jan. 1 p. 30)
"The Word" -- Who Is He? According to John (1962) page 5
The New Testament—A New Translation and Explanation Based on the Oldest Manuscripts, by Johannes Greber (a translation from German into English), edition of 1937, the front cover of this bound translation being stamped with a golden cross. (w62 Sept. 15 p. 554)
Vielä vuonna 1971 julkaistussa suomenkielisessä (engl. 1965) kirjassa Greberiä käytetään tukena:
“Alussa oli Sana ja Sana oli Jumalan luona; ja Sana oli jumala.” – Johannes Greber, The New testament – A New Translation and Explanation. Perustuu vanhimpiin käsikirjoituksiin (käännetty saksasta englanniksi v. 1937)” (VARMISTAUTUKAA KAIKESTA pitäkää kiinni siitä, mikä on oivallista 1971 sivu 204)
Vuoden 1969 AID-kirja lainaa Greberiä tuekseen kaksi kertaa:
“The translation by Johannes Greber (1937) of these verses reads as follows: "Tombs were laid open, and many bodies of those buried were tossed upright. In
this posture they projected from the graves and were seen by many who passed by the place on their way back to the city ."”
“A translation by a former Roman Catholic priest, Johannes Greber (1937 ed.) renders the second appearance of the word "god" in the sentence as "a god."” (Aid to Bible Understanding page sivut 1134 ja 1669)
Vuoden 1975 lukijan kysärissä Greber on tukena:
“Thus the translation by Johannes Greber (1937) renders these verses: “Tombs were laid open, and many bodies of those buried there were tossed upright.”” (w75 Oct. 15 p. 640)
Ja vuotta myöhemmin pikku-uutinenkin saa Greberin tuekseen:
Eräs kertomus Raamatussa sanoo Johannes Greberin kääntämänä, että kun Jeesus kuoli, niin ”maa järisi, ja kalliot pirstoutuivat. Hautoja aukeni, ja monet haudattujen ruumiit lennähtivät pystyyn. Tässä asennossa ne työntyivät esiin haudoista, ja monet, jotka kulkivat paikan ohi matkallaan takaisin kaupunkiin, näkivät ne.” Siis sen sijaan, että olisi tapahtunut ylösnousemus, kuten eräät raamatunkäännökset antavat ymmärtää, kysymyksessä näyttää olleen vain kuolleitten ruumiitten paljastuminen havainnoitsijoille, niin kuin Guatemalassa.” (Vartiotorni 15. syyskuuta 1976 sivu 430)
"Miksi Vartiotorni ei ole viime vuosina käyttänyt entisen katolisen papin Johannes Greberin käännöstä?
Tätä käännöstä käytettiin toisinaan sen tueksi, miten Uuden maailman käännös ja muut arvovaltaiset käännökset käänsivät Matteuksen 27:52, 53:n ja Johanneksen 1:1:n. Mutta kuten Johannes Greberin The New Testament -käännöksen vuoden 1980 painoksen esipuheessa osoitetaan, tämä kääntäjä turvautui ”Jumalan henkimaailmaan”, että se selvittäisi hänelle, miten hänen piti kääntää vaikeita kohtia. Siinä kerrotaan: ”Hänen vaimonsa, joka on Jumalan henkimaailman meedio, välitti usein oikeat vastaukset Jumalan Sanansaattajilta pastori Greberille.” Vartiotorni on katsonut sopimattomaksi käyttää käännöstä, joka on niin läheisesti tekemisissä spiritismin kanssa. (5. Mooseksen kirja 18:10–12) Uuden maailman käännös pohjautuu edellä mainittuja raamatunkohtia kääntäessään niin varmoihin tietolähteisiin, että sen ei tarvitse turvautua lainkaan Greberin käännökseen. Mitään ei siksi menetetä, vaikka hänen New Testament -käännöstään ei enää käytetäkään. (Vartiotorni 1. heinäkuuta 1983 sivu 31)
Vartiotorniseuran viittaus 1980-painoksen esipuheseen on pelkkä harhautus, koska jo 1950-luvulla on viitattu 1937-painoksen johdantoon, joten spiritismi on ollut Vt-seuran tiedossa.
Mutta eipä Vartiotorniseura ole niinkään tunnettu rehellisyydestään, joten vahinkoa tuossa ei syntynyt.
Uskomaton kirja. Lue mitä siellä kerrotaan ensimmäisten kristittyjen uskosta
Olen myös lukenut ne kirjat ja palaan niihin aina uudelleen. Ovat hyvin kiinnostavia. Greberin mukaan paratiisi jossa syntiinlankeemus tapahtui oli henkimaailmassa ja aineellista maailmaa ei vielä silloin ollut. Kirja antoi kiinnostavan ja jopa järkevän näkemyksen luomisesta. Myös kolminaisuus ja monet muut perinteiset opetukset todettiin vääräksi. Jeesus ei myöskään syntynyt neitseestä vaan ihan tavallisesti kuten muutkin ihmiset. Maria ja Joosef vaipuivat transiin, joten ihan perinteisestä rakastelusta ei ollut kuitenkaan kysymys.Joosef ei sitten muistanut jälkeenpäin mitään ja epäili Marian pettäneen. Mä olen sitä mieltä että Greberin kirjoista löytyy totuus :) !
Kaikki vaan LisaKuolleidenkuiskaajaa kattomaan ;D
Lue vaikka 1. Samuelinkirjan 28. luku, siinä kerrotaan, miten kuningas Saul lipsui Jumalaa kunnioittavasta ja Häneltä ohjeensa saavasta
kansansa johtajasta noitavaimolta apua kyseleväksi ex-kuninkaaksi.
Tässä kohdassa on huomattava ero. Kuningas Saul oli tottelematon Herraa kohtaan. Hän ei vastannut enää Saulille Jumalalle uskollisten meedioitten välityksellä. Epätoivoissaan Saul kääntyi PAHAA henkimaailmaa palvovan noitavaimon puoleen. Seuraukset olivat sitten tuhoisat Saulille ja hänen pojilleen. Näin Johannes Greberin kirja selittää tämän raamatunluvun.
Raamtun maailmassa ei tunneta Jumalalle uskollista meediota. Jokainen, joka toimii välittäjänä vainajahenkien suuntaan, on kapinallinen Jumalan säädöksille, koska Jumala selkeästi kieltää sen.
Raamattu tuntee monia profeettoja, Samuel oli yksi heistä. Profeetta toimii Jumalan ohjeiden ja käskyjen mukaan ja sellaisinakin aikoina, jolloin kansa sinänsä on menossa vikasuuntaan, profeetta saattaa taas Jumalalta saamallaan sanomalla vetää kansan Jumalan siunauksen alle, Jumalalle kuuliaiseksi. Hän saa viestinsä
suoraan Jumalalta tai Pyhältä Hengeltä, ei siis
miltään vainajahengeltä tai pimeyden henkiolennolta, pahalta hengeltä.
Meedio voi teitää asioita, olen itsekin joskus törmännyt ihan tavalliseen ennustajaeukkoon (romaani) Hämeenlinnan torilla. Hän olisi halunnut povata minulle tulevaisuuttani, mutta sanoin, että minulle riittää vallan hyvin se, mitä Jumala kertoo, pimeyden viestejä en kaipaa.
Nainen suuttui pahan kerran, huuteli vielä keskellä toria yhtä sun toista, minkä tiesin sinänsä pitävän paikkansa, mutta joka ei totisesti tullut Jumlalta, vaan pimeydeltä.
Taikuuden ja vainajahenkien tai niinä esiintyvien pimeyden henkien tarkoitushan on saada ihminen luottamaan itseensä kertomalla ensin aivan oikeita tietoja ja sitten jymäyttää, tehdä toinen itsestään riippuvaiseksi.
Muistan, kuinka kerran olin reissulla entisessä Jugoslaviassa jossakin Sarajevon ja Zagrebin välisessä yöjunassa. Vastapäätä istui huumeissa oleva nuori mies, torkkun sätkä kädessä, niin että pelkäsin hänen polttavan sillä reiän housuni polveen. Yhtäkkiä tämä mies terästyi, tuijotti kiinteästi minua silmiin ja totesi
"Sinun nimesi on XX" Hänen sanomansa nimi piti täysin paikansa, vaikka sitä ei ollut missään matkalaukuissa näkyvissä eikä kukaan ollut sitä illan mittaan sanonut. Eli tieto kulki ja oli vielä oikeaakin. Lähde vain oli väärä eli
huumeilla pimeyden suuntaan laajennettu tietoisuus.
Meillä kulkeekin perheessä sanontana:
"Ei kaikki tieto Hesarissa ole."
Tärkeää on kuitenkin erottaa Jumalan profeettojensa kautta antama tieto. Apstolien teoisssa ja kirjeissä käsitellään pitkälti näitä armolahjoja ja niiden toimintaa.
Niihin kuuluvat varsinaisen profetoinnin lisäksi tiedon ja viisauden sanat, kielillä puhuminen ja sen selittäminen, voimatekojen lahja, sairaitten parantamisen lahja, henkien erottamisen armolahja.
Olikohan vielä muuta? Ainakin nämä.
Ja se, joka toimii Jumalan valtuuksilla ja Jumalan nimissä, tunustaa Jeesuksen ja hänen ristinkuolemansa sovitustyön merkityksen.
Jos sen sijaan joku puhuu Luojasta tai korkeimmasta tai jumalasta pienellä j:llä, hälytyskellojen pitäisi soida ja ihmiseltä pitäisi kysyä, toimiiko hän Jeesuksen Kristuksen nimeen.
Ja Saulin kohdalla toisaalta näkyy aivan selvästi, että hän on ollut puheväleissä Jumalan kanssa, joko itse tai profeettojen kautta. Ja sitten kun elämään tuli vääryyttä, tämä siunaus katosi. Hän yritti aivan niin kuin moni nykyajankin ihminen saada yhteyttä näkymärrömiin voimmin meedion kautta, mutta loppu oli kehni, kuten sanoit.
Kyllähän profeetat kävivät monesti kutsumattakin oikaisemassa, näin esim. Daavidin kohdalla. Kukaan ei tiennyt hänen surmauttaneen Batseban aviomiestä, mutta Jumala tiesi ja lähetti profeettansa Daavidin luo.
Summa summarum:
Sen verran pitkään olen Jumalan kanssa saanut vaeltaa, että vainajahenkiin tai muuhun pimeyden henkimaailmaan en halua sormellanikaan koskea.
Joskus joutuu väkisinkin taistelemaan niitä vastaan, kun esim. suvussa ovat tietyt mielen alueet olleet sellaisia, että vihollinen yrittää päästä ajatusmaailmaan kiinni. Joskus Jumala on näitä selittänyt sillä, että se on tavallaan painostusta henkimaailmasta, jolla on ollut valtaa ajohonkin ihmiseen menneissä sukupolvissa. Ja kuitenkin Jumala on luvannut Jeesuksen Kristuksen nimessävapautuksen näistä siteistä, jotka aiheuttavat masennusta ja ristiriitaa. Eli itse pyrin mahdollisimman tarkkaan pysymään Jumalan suojeluksessa ja elämään Hänen tahtonsa ja ohjeidensa mukaan. Pimeyden henkimaailmassa on siteet, painostus ja masennus, kaikkinainen ristiriita ja helvetin esimaistiaiset. Jumalan maailmassa taas on rakkaus, totuus, vapaus ja ilo. Ja sitä kohti haluan ainakin itse pyrkiä.
Itse uskon niin kuten Johannes Greberin kirjassa sanotaan:"Jokainen joka haluaa saada totuudenmukaisen vastauksen tämän ja tulevan elämän suuriin kysymyksiin ei tule turvautua ihmisiin ja heidän selityksiinsä, vaan pyrkiä yhteyteen Jumalan henkimaailman kanssa joka on totuuden lähde" Meidän ei tule kysyä neuvoa>>kuolleilta>>,pimeyden valtakunnan hengiltä vaan Jumalalta. Usko pois synnyriver.Kyllä vanhan testamentin aikoina oli Jumalalle uskollisia meedioita. Profeetta Samuel oli yksi heistä.Profeetta=medio
>>Profeetta=medio
Noinhan se menee arkisemmissakin asioissa, toisen tuomittava terroristi on toisen ihailtu vapaustaistelija.
Raamatunkaan suhteen ei asia tunnu olevan kovin yksinkertainen, Vt-esimerkkinä vaikka Ilm. 9:11 Abaddon - Apollyon:
"'The prince of the power of the air.' Eph. 2:2... That is, Destroyer. But in plain English his name is Satan, the Devil" (The Finished Mystery p. 159).
"In Hebrew his name is Abaddon, meaning 'Destruction'; and in the Greek it is Apollyon, meaning 'Destroyer.' All this plainly identifies the 'angel' as picturing Jesus Christ, the Son of Jehovah God" (Then is Finished the Mystery of God p. 232 ).
Raamattu ei tunne eikä käytä sanaa meedio.
Wikipedian mukaan meedio tulee latinan sanasta medium, keskellä oleva. Meedio on SPIRITISMIN
mukaan ihminen, jonka välityksellä HENKIOLENNOT, varsinkin vainajien henget, voivat vaikuttaa aineelliseen maailmaan ja lähettää ihmisille tiedonantoja.
Näin siis Wikipedia, spiritismin mukaan ja henkiolennot olivat sielläkin korostettuina.
Kuvaavaa on, että meedio on keskellä, ei Jumala.
IRT (Iso Raamatun Tietosanakirja) osa 5, s. 127
sanoo:
Profeettoja ei tavata ainoastaan siellä, missä Jumalaa palvellaan Raamatun mukaan, vaan kyseessä on yleinen uskonnollinen ilmiö.
... On tärkeätä ymmärtää Raamatun mukaisen profetoinnin erilaisuus verrattuna sellaiseen
profetoimiseen, mikä ei ole lähtöisin Herran
Hengestä (ruah, JHVH)
Raamatun ilmoitushistoriassa käydään ankaraa kamppailua oikean (Jumalalle uskollisen)
ja väärän ennustamisen välillä.
Suomen sana "profeetta" johtuu kreikan sanasta profetes (verbistä profemi, puhua edessä, sanoa julki, ennustaa.
Vanhassa testamentissa hebrean profeettaa tarkoittava sana = nabi, vrt esim. arabian naba´a, ilmoittaa. Profeetta on siis yksinkertaisesti julistaja ja sanansaattaja (vrt. 2 Moos. 4:16, 7:1.
Profeetta on Herran suu (Jer. 15:19)
...Profeetta (raamatullisessa merkityksessä) julistaaa Jumalan sanaa kansalle Jumalan antaman
tehtävän tai ilmoituksen mukaan.
Näin siis IRT sivukaupalla lisääkin, mutta
tosiaan on ero sanan profeetta merkityksessä
Raamatussa ja muualla. Itse käytän profeettaa
nimenomaan JUMALAN (JHVH) sanansaattajan merkityksessä, joka tuo viestin Raamatun ilmoituksen mukaisesti, ei sen kanssa ristiriidassa,
muut sanansaattajat ovat sitten noitia, manaajia, tietäjiä
tai vääriä profeetoita. Ja kyllähän itse vanha kehnokin innostuu joskus loihe lausumaan jotakin, eikä tarvitse edes sanansaattajaakaan siihen...
Mutta keskeistä on: On olemassa hyvä, Jumalan henkimaailma, johon kuuluvat Jumala, Jeesus, Pyhä Henki ja Jumalalle uskolliset enkelit (2/3 alkuperäisestä enkelijoukosta)
ja toisaalta paha henkimaailma, jonka johdossa
on Lucifer ja miehistönä sitten se 1/3 enkeleistä, jotka yhtyivät kapinaan kaiken maailman tietäjä- ja vainajahenget taivaan avaruuksissa, täällä maan pinnalla ja maan alla.
Jumalan taivaaseen heillä ei ole pääsyä, mutta
luonteensa mukaisesti he haluavat hämmentää ja sotkea niin monen ihmisen elämän kuin mahdollista, että saisivat pitää heidät valtapiirissään iänkaikkisesti.
Tietoisesti en ole tähän kööriin yhteyksiä etsinyt, mutta kyllä heidän kanssaan joutuu vastakkain hengellisesssä taistelussa väkisinkin.
En siis pätkääkään epäile heidän olemassaoloaan, haluan vain pysyä kaukana heistä ja heidän sanomistaan.
Tuli tässä mieleen erään Pohjoisen miehen Martin sanonta, kun hän aikansa viinan kanssa pahan kerran läträttyään alkoi päästä Jumalan maan puolelle asiassa:
Ja olen minä pirun niin monta kertaa nähnyt, että jos joku tulee ja sanoo, että se on satua,
niin minä sanon, että jo vainen valehtelet!
Mietin tässä vielä noita termejä,
lähinnä Raamatun käyttämä manaaja sopisi meedion vastineeksi, raamatullinen profeetta-sanan käyttö siinä merkityksessä on virheellinen.
Eli esimerkkejä:
1. Sam.28:9 Mutta vaimo vastasi hänelle: "Sinä tiedät kyllä, mitä Saul on tehnyt, kuinka hän on hävittänyt vainaja- ja tietäjähenkien manaajat
maasta. Miksi virität minulle ansan tuottaaksesi minulle kuoleman?"
Dan.2:27 enteidenselittäjät eivätkä manaajat pystyneet,
vanh. käännös: Salaisuutta,jonka kuningas tahtoo tietää, eivät viisaat, noidat, tietäjät eivätkä tähtienselittäjät voi selittää kuninkaalle.
28. Mutta Jumala taivaassa; hän paljastaa salaisuudet ja ilmoittaa kuningas Nebukadnessarille, mitä on tapahtuva aikojen lopussa. Tämä on sinun unesi, sinun pääsi näky, joka sinulla oli vuoteessasi...
Sana noita tai velho on hyvinkin tuttu Raamatussa;
Apt 13:9 -11
Niin Saulus, myös Paavaliksi kutsuttu, täynnä Pyhää Henkeä loi katseensa häneen ja sanoi:
Voi sinua, joka olet kaikkea vilppiä ja kavaluutta täynnä, sinä perkeleen sikiö, kaiken vanhurskauden vihollinen, etkö lakkaa vääristelemästä Herran suoria teitä?
Ja nyt katso, Herran käsi on sinun päälläsi ja sinä tulet sokeaksi etkä aurinkoa näe säädettyyn aikaan asti" Ja heti lankesi hänen päällensä synkeys ja pimeys, ja hän kävi ympäri ja etsi taluttajaa.
Ilmestyskirja 22:14 -16 Autuaat ne, jotka pesevät vaatteensa, että heillä olisi valta syödä elämän puusta ja he pääsisivät porteista sisään kaupunkiin!
!5: Ulkopuolella ovat koirat ja velhot ja huorintekijät ja murhaajat ja epäjumalanpalvelijat ja kaikki, jotka valhetta rakastavat ja tekevät.
16. Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan näitä teille seurakunnissa. Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti.
Eli kyllä Raamatusta löytyy useitakin nimityksiä ihmiselle, joka on yhteydessä pimeyden henkivaltoihin, Raamatun mukainen
profeetta on yhteydessä Jumalaan.
Apostoli Paavali kirjoitti:"Koetelkaa kaikki henget, älkää jokaista henkeä uskoko"
Pyhä henki,Herran henki,Jeesuksen henki=Jumalalle ja Kristukselle uskollinen henkiolento. JOs Luciferin henkimaailma on olemassa ja tiedämme että näin on, niin miksi Jumala olisi evännyt uskovilta mahdollisuuden olla hänen yhteydessään ja saada suoraa apua hänen henkimaailmastaan? Eikö se ole jo älyllisesti epäloogista. Vanha ja uusi testamentti on näistä henkiyhteyksistä saanut syntynsä.
Syy siihen miksi kirkot niin kiivasti vastustavat yhteyttä hyvään henkimaailmaan on että NE PELKÄÄVÄT MENETTÄVÄNSÄ VALTANSA IHMISIIN. Ja eritoten tätä pelkää Katolinen kirkko.
Lainaan tässä otteen Johannes Greberin kirjasta.>Onko siinä jotain moitittavaa jos joku. olkoon hän pappi tai maallikko, pitää kodissaan joko yksin tai toisten kanssa hartaushetken ja veisaten ja rukoillen kääntyy Jumalan puoleen anoen, että Kristuksen lupaus täyttyisi.>jos siis te,jotka olette pahoja,osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljoa ennemmin taivaallinen isä antaa PYHÄN HENGEN niille, jotka häneltä sitä anovat(LUUK.11:13.)-Onko synnillistä tällaisena hartaushetkenä tutkia raamatun totuuksia, keskustella niistä toisten kanssa ja rukoilla oikeaa ymmärtämystä? Onko syntistä istua sellaisessa tilaisuudessa käsikädessä,niinkuin ensimmäiset kristitytkin, keskittää sisimmät ajatuksensa Jumalaan, katua maalliset erehdyksensä, antaa toisilleen anteeksi ja rukoilla Jumalalta apua,jotta hän antaisi meille TOTUUDEN HENGEN, niinkuin Kristus seuraajilleen on luvannut. Onko ketään joka ei hyvällä omallatunolla voisi tätä tehdä> Näin Johannes Greber kirjansa esipuheessaan kirjoitti:Niin onko tämä SYNTI??
Hyvä henkimaailma on nopeasti lueteltu:
3-yhteinen Jumala:
- Jumala, maailmankaikkeuden hallitsija
- Jeesus, joka ristinkuolemallaan lunasti
meidät, antoi mahdollisuuden meille elää
iankaikkisesti yhteydessään, jos sovi-
tus vain ylpeälle ihmiselle kelpaa
- Pyhä Henki, auttaja, neuvonantaja,
parantaja
Taivaan enkelit valkeudessa, Jumalalle
aina uskolliset viestinviejät ja autta-
jat, avuksi annetut.
Siellä Uuden testamentin lopussa
sanotaan, että Raamatun tekstiin ei saa
mitään lisätä eikä siitä pois ottaa.
Ei siis mitään Greberiä tai Mormonien
kirjaa tai muuta tulkintaa niiden mukaan.
Olen itse sitä mieltä Että totuus löytyy Johannes Greberin kirjoista. Totta että raamattuun ei saa lisätä mitään, mutta entä jos sieltä on poistettu paljon lukuja mitä apostolit alkujaan kirjoittivat.
Usko pois. Ei raamattukaan ole vapaa väärennöksistä ja käännösvirheistä. Kääntäjät ja kopioijat lisäsivät ja poistivat varsinkin uudesta testamentista paljon kohtia, joita eivät ymmärtäneet tai joita kirkon johto piti vaarallisina kansan tietää. Ja kansa uskoi, kun ei muutakaan mahdollisuutta ollut.
Mistään en ole lukenut sellaista tekstiä raamatusta kuin Greberin kirjasta. Uskon että Greber todella pääsi Jumalan henkimaailman yhteyteen.
Mitä henkimaailma opetti Greberille:
1. Kolminaisuutta ei ole niinkuin me sen käsitämme.
1.On Taivaan isä,Jumala,korkein henkiolento
2. Kristus on Jumalan luoma(ainoa jonka hän on itse luonut)
3.Kristus on luonut kaikki muut henkiolennot Jumalan hänelle antamalla luomisvallalla.
4.Pyhä henki on vain yksinkertaisesti Jumalalle ja Kristukselle uskollinen ja heitä palveleva henkiolento(nimittäkäämme heitä sitten vaikkapa enkeleiksi)
5.Että oppi pyhän hengen kolmipersoonasta perustuu raamatun täydelliseen väärinymmärtämiseen sekä käännöksissä tapahtuneisiin virheisiin.
6.Jumala on taivaassa luovuttanut Kristukselle
suuren osan vallastaan, mutta Kristus EI OLE JUMALA.
Jos Jumala on kuningas, niin Kristusta voitaneen pitää ministerinä.
7.Että syntiinlankeenmus tapahtui henkimaailmassa
laskemattoman kauan aikaa sitten.
Maapalloa ei silloin vielä ollut aineellisessa mielessä.
Perisynti on Greberin mukaan se että osa henkimaailmasta liittyi Luciferin kapinaan Jumalaa vastaan.Lucifer joutui poistumaan taivaasta ja samoin kaikki jotka hänen puolellaan olivat olleet.
8.Jumala rakastaa myös Luciferia ja odottaa sitä päivää jolloin Lucifer luopuu kapinastaan ja palaa Jumalan luo.
9.Että Kristuksen maallinen ruumis luotiin aivan normaalilla tavalla.
10 Kristuksen henki=pyhä henki,taivaallinen henkiolento laskeutui lapsen ruumiiseen syntymähetkellä.
11.Jumala on antanut kaikille luoduilleen VAPAAN
TAHDON
12.Ihmiselämän tarkoitus on vain ja ainoastaan sielun pelastuminen.
13.Jos ihminen ei kehity henkisesti maallisen elämensä aikana(etsi Jumalaa),joutuu hän syntymään maanpäälle niin monta kertaa Että hän Jumalan mielestä läpäisee testin.
14.Kristinusko on lyhyesti tämä:RAKASTA HERRAA SINUN JUMALAASI JA LÄHIMMÄISTÄSI NIINKUIN ITSEÄSI
Joka näin toimii on täyttänyt kaikki evankeliumin käskyt ja on Jumalan lapsi jo tässä ajassa.
Kaikki vainajahenkien, muiden henkien ja noitien, meedioitten ym. puoleen kääntyvät
kääntyvät Saatanan puoleen, sanoo Raamattu.
On sanonut jo tuhansia vuosia. Grebereitä nousee ja vajoaa pimeyteen eksyttääkseen ihmisiä, Jumalan sana pysyy selvänä ja kirkkaana.
Mikä hinku kenelläkään on mennä ehdoin tahdoin helvettiin, ihmettelen vain...
Samuel oli Jumalalle uskollinen profeetta,
Raamatussa ei taideta mainita kuin yksi profeetta, Bileam, joka häälyi sen välillä, siunaako Israelia Jumalan tahdon mukaan vai kuunteleeko Israelin vihollisen houkutuksia.
Oli muuten niin tyhmä mies, että Jumalan piti panna aasikin puhumaan, ettei Bileam
mene kuolemaansa.
Eli profeetta on Jumalalle uskollinen, samoin
Jumalan enkelit,
meedio taas välittää tietoa saatanalta ja hänen kätyreiltään vainaja- ym. hengiltä.
ei varmasti ollut eksyttäjä. Hän oli totuudenetsijä vilpittömin ja rehellisin aikomuksin. Hän maksoi henkilökohtaisesti kalliin hinnan vakaumuksestaan. Hän menetti työnsä(hän oli katolinen pappi) ,toimeentulonsa ja mainekin taisi mennä siinä samassa. HÄN käytti useita vuosia henkimaailman yhteyksien tutkintaan ennenkuin vakuuttui niiden todenperäisyydestä ja aitoidesta. Kukaan hänen kirjansa lukeneista ei voi sivuuttaa niissä esitettyjä asioita olankohautuksella.
Jeesus oli kaikkien aikojen suurin medio. Hänessä henkiset kyvyt kehittyivät korkeimpaan mahdolliseen mittaan. Hän teki ihmetyönsä ja parannustekonsa Jumalan henkimaailman hänelle antamalla voimalla. Itsestään hän ei mitään voinut. Jeesus todella oli Jumalan poika. Sillä hänessä oli ruumillistinut toiseksi korkein taivaan hengistä. Ne henkimaailman lait joiden svulla yhteys syntyy ovat aina samat otettiinpa yhteys Luciferin tai Jumalan henkiin.
Vanhan testamentin "profeetat" tai meediot saivat yhteyden aina samalla tavalla. Mitään muuta keinoa ei ole.
Totta, Greber oli etsijä, muttei hän kyllä
sitä totuutta löytänyt, mitä Raamatussa sanotaan.
Henkimaailma on olemassa, meediot ja vainajahenget ovat olemassa, sen tiedän ja olen joskus väkisinkin joutunut toteamaan. Mutta eri asia sitten on, etten ainakaan itse halua pitää pätkääkään yhteyttä pimeyden henkimaailmaan.
Minulle riittää ihan tämä vanha Raamattu ja sen mukainen hyvä henkimaailma, eli Jumala, Jeesus, Pyhä Henki ja Jumalalle uskollisina säilyneet enkelit, joiden koti on taivas.
Raamattu sanoo, että Jeesus oli Jumalan poika
ja maailman Vapahtaja. Tänään Pitkäperjantaina
vietämme hänen ristiinnaulitsemisensa muistojuhlaa. Hän kuoli kantaen koko syntitaakkamme ristillä, jotta meillä olisi iänkaikkinen elämä. Tämä sovitus joko kelpaa ihmiselle tai sitten ei. Itse ainakin riipun siinä kiinni viimeiseen hengenvetooni saakka täällä maanpäällä. Muulla ei ole merkitystä eikä voimaa loppupeleissä.
lukea molemmat kirjat:Yhteydessä henkimaailman kanssa I JA II (Johannes Greber)
Ja sitten muodostaa oma käsityksesi.