eilen tuli kakkoselta dokumentti jim jonesin johtamasta seurakunnasta. siinä entiset "uskontoverit" kertoivat rehellisesti miten typeriä tuli oltua ja tehtyä. uskottua vaikkapa siihen että rullatuolissa oleva ihminen olisi noussut yhtäkkiä kävelemään. (myöhemmin oli paljastunut että kyseinen henkilö oli jim jonesin sihteeri ja aina kävellyt).
ihmiset perustelivat tuon aikaisia näkemyksiä sillä että he vain "uskoivat". eivät epäilleet eivätkä käyttäneet omaa järkeään. tätä samaa "usko-tekstiä" saa jatkuvasti lukea myös tältä palstalta. kun raamatusta tulee esille selviä loogisia ristiriitoja ja järjettömyyksiä niin hihhulit ohittavat ne sanomalla: "kun teistäkin tulee uskovia niin sitten kaikki raamatun salaisuudet paljastuvat teille".
eli sama sokeaan uskoon perustuvaa typeryyttä kuin kuin jim jonesin poppoolla. oman järjen käyttö unohdetaan kokonaan ja pääpaino asetetaan kaikenlaiselle huuhaalle. tuon saman "huuhaan" varjolla sitten jaetaan toisille ihmisille elämänohjeita ja tuomitaan muita helvettiin. sanalla sanoen "sairasta touhua".
ihmiset perustelivat tuon aikaisia näkemyksiä sillä että he vain "uskoivat". eivät epäilleet eivätkä käyttäneet omaa järkeään. tätä samaa "usko-tekstiä" saa jatkuvasti lukea myös tältä palstalta. kun raamatusta tulee esille selviä loogisia ristiriitoja ja järjettömyyksiä niin hihhulit ohittavat ne sanomalla: "kun teistäkin tulee uskovia niin sitten kaikki raamatun salaisuudet paljastuvat teille".
eli sama sokeaan uskoon perustuvaa typeryyttä kuin kuin jim jonesin poppoolla. oman järjen käyttö unohdetaan kokonaan ja pääpaino asetetaan kaikenlaiselle huuhaalle. tuon saman "huuhaan" varjolla sitten jaetaan toisille ihmisille elämänohjeita ja tuomitaan muita helvettiin. sanalla sanoen "sairasta touhua".
Vastaukset 33
Vanhimmat
Sinä olet varmasti itsekin sokea, jos näkisit et tuollaisia kirjoittelisi.
Mailman silmissä Hengellisyys onki hullutus.
TEE PARANNUS.
>> Mailman silmissä Hengellisyys onki hullutus.
TEE PARANNUS. >>
... näe edes keisaria, hänen uusista vaatteista puhumattakaan, pitäisi tehdä parannus ?
Varmuuden vuoksiko vai pysyäkseen keisarillisten virkamiesten suosiossa ?
niin että missä sinun kirjoituksessa oli siis "pihvi"? tuossa ei ollut järjen häivääkään nimittäin...
juu. Vaikka teille tuhat kertaa kertoisi läpi oman elämän toilailut, kurssinvalinnat, koettelemukset, parannukset ja muut elämän kiistämättömät tosiasiat TE ETTE HALUA KUULLA!!!
Ei voi mitään, kun faktat kiistetään ja kaikki valheet uskotaan, eikä sen vertaa raoteta lappuja silmiltä, että asioista otettais oikeasti selvää.
Yhtään provosoimatta olisi korvapuikoille tai etten sanoisi silmävoiteelle käyttöä. Voisi vähitellen vastapuolemmekin alkaa ymmärtää, että Elämä on Elämää, eikä minkään satukirjan kanssa puskissa tanssimista.
sääli tulee kun miettii miten moni tahtomalla tahtoo sulkea itsensä Totuuden ulkopuolelle ja kieltää Elämisen oikeuden itseltään. Ja oikeudenmukaisuuteen kuuluu, että ketään ei pakoteta mihinkään.
Kaikki on vapaaehtoista. On oikeus elää Elämää jossa elää oikeat ihmiset ja oikeat mielipiteet - tai on mahdollisuus elää oman järkensä vankina jolloin tapoihin kuuluu puskista julistaa hulluudeksi tai järjettömyydeksi kaikki, mikä ei omiin raameihin sovi.
Hus hus, valitsemaan!
kaikki tietävä? siis tietääkö hän kaiken menneen, nykyisen ja tulevan?
Jumala tietää kaiken, koska Hän on kaiken luonutkin. On edes joku, jolta ei pysty salassa olemaan ja jolla on oikeus käsissään.
Vaikka menisin maan alle, tai kotkan lailla nousisin Taivaalle - ((mitä en tee ilman asianmukaisia lisälaitteita..)) sielläkin Jumala tuntee minut ja Jeesus on kanssani.
tosi uskovaisia sellaiin, jotka ovat huijareita alusta asti, muuta kuin taalan kuvat silimissä, eivätkä tiedä elävästä uskosta yhtään mitään, puhumattakaan, että tuntisivat Jeesuksen henkohtaisena Vapahtajanaan.
* Jos sinä pidät tällä palstallakin kirjoittavia uskovia jimiläisinä, niin miksi ihmeessä voit viihtyä täälä lähes yötäpäivää?
* Vastaan tuohon. Koska löydät täältä jotain sisimpääsi, mitä mistään muualta palstoilta et löydä, sielusi kuivuuteen ja hengelliseen janoosi, olet vaan uppiniskainen jäärä, etkä ylpeytesi takia voi myöntää totuutta jota täältä kaikesta huolimatta löydät.
>> Et voi verrata tosi uskovaisia sellaiin, jotka ovat huijareita alusta asti..>>
... valitettavasti on niin, että yhtään ihmeparantumma, kielilläpuhumista tms ei ole koskaan tai missään todistettu todelliseksi ihmeeksi.
Niinpä skeptikko joutuukin epäilemään kaikkia sellaisia tarinoita joko tahalliseksi huijaukseksi tai tahattomiksi virhetulkinnoiksi luonnollisista tapahtumista.
täältä saa hyvät naurut kun saa lukea kaikenlaisia pönttöjä mielipiteitä, joissa ei päätä eikä häntää. ja mitä tulee siihen totuuteen niin sen määrittelyssä tiede on paljon parempi väline kuin joku keskiaikaan juuttunut teidän uskonne....
siis ainakin minulla elämä ja Usko kääntyi selvästi Terveempään ja parempaan suuntaan kesällä 1998.
Elettiinkö silloin keskiaikaa?
Kiinnostaa tietää enemmän jumittumisestakin. Itse on paha sellaista ennustaa, kun tulevasta ei paljoakaan tiedä. Päivän uutiset näkee lehdestä ja tosin samat kuviot kyllä näkee Raamatustakin jos vaikka lehteä ei lukisikaan ensimmäiseksi.
Eletään täysillä kuten sanonta kuuluu ja muistahan sitten kun hieman kasvat sanoneeni, että ei jokainen päivä ole vain punaisessa pumpulissa Ruusuilla tanssimista. Paremmin se kirjava ainakin minulle sopii.
Siunausta.
taas yksi näitä entisiä juoppoja? narkakreita? rikollisia? niitähän tällä palstalla riittää. sitten he koko ajan myös neuvovat kuinka muiden ihmisten tulee elää. tai kuinka tiedettä tulee tehdä. tai ketkä saavat mennä naimisiin kenenkä kanssa.
niin mainio esimerkki asioihin perehtymättömästä yleistäjästä, että nauruksi menee =DDDDDDDDDD
Tuolla arviointikyvyllä ja osumatarkkuudella toisesta ihmisestä, voi melkein pitää junaakin oikeana hissinä. Taidat olla vaarallinen kaveri?
veroni maksava ope. sen sijaan sinä et ymmärtänyt kysymystä. etkö sinä huomannut että siinä vaihtoehtojen perässä oli kysymysmerkki; se tällänen siis?. eli en minä mitään yleistänyt vain kysyin että mikä sinä olet? ja siihen sinä et vastannut. sen sijaan sinä yleistit. kirjoitit näin:
"no siepä olet
christian_29 7.2.2008 klo 13.52
niin mainio esimerkki asioihin perehtymättömästä yleistäjästä".
sinä et siis kysynyt vaan yleistit suoraan.
kriittinen järkeilijä olen minäkin. Välillä lähes toivoton, kun niin mietin ja mietin. Mutta on uskomisen asia kuitenkin selvinnyt.
Se, nimittäin ettei ole pakko olla pelkästään järjen ja yleisen tieteen varassa. Elämä on vähän monimutkainen juttu, mutta onnellisempaa se on kun ymmärtää, että ei voi ymmärtää kaikkea.
Kun vain elää päivän kerrallaan ja ottaa sen, mikä hyvää on. Sen elämästä näkee, miten ISÄ on pitänyt huolen. Ei se vaikeampaa ole, en viitsisi elämää tuhlata siihen, että yrittäisin kieltää Jumalan olemassaolon tai kuten moni muu tehnyt, selittelisin päivätyökseni pois toisten kokemia ihmeellisiä asioita.
Minä saan olla iloinen kun Taivaan Isä pitää huolen, ei mitään ole ollut liikaa, eikä mitään ole vastaavasti puuttunut.
Ja sori yleistykseni: oikeasti putoilin tuolilta sinun vastaukseesi. Se oli niin sydämestä tulevan ateistinen, Uskoni vastainen. Ja ennen kaikkea yksikään vaihtoehto ei mennyt lähellekään oikeaa.
Mutta enpä minäkään sinua oikein arvannut. Jokatapauksessa hyvää illan jatkoa.
Tärkeintä on Armo. Vaikka virheitä tulee, saa päivittäin myös anteeksi, eikä ole tarve korvat sauhuten paasata omaa oikeassa-olemistaan toisille. Jokapäivälle riittää opittavaa.
Tämä Jim Jones, taustaltaan helluntailainen oli ilmeisestikin alunperin vilpitön. Lahkon periaatteet olivat aivan ok. Alussa. Sitten jokin meni vikaan pahasti ja lahko muuttui pikku hiljaa vaaralliseksi.
kyllä näitä kaikentietäviä uskovaisia toisten homottajia ja takana pilkkaavia paholaishenkijä on olemassa pelkästään muovisilmillä katsojia eikä luojan silmin katsojia.
vastaan tähän näin myöhemmin. Ei ole mikään muuttunut näiden uskontojen uhrien tavasta olla näiden saarnaaja manipuloitsijoiden uhrina edes 2013.
Jim Jones nyt oli selkeästi lihallinen, jos ei paholaisen henkien riivaama paha paimen. Dokumentti hänen lopulta massa itsemurhaan päättyneestä seurakunnastaan osoittaa monta asiaa jotka oli ihmisen itsensä tai pahojen henkien aikaansaamaa hänessä joiden perusteella hän toimi. Siihen liittyy myös kyseinen pyörätuolihuijaus.
Jos esiintyy pahoja paimenia, se ei tarkoita hyvä umpihetero etteikö esiintyisi myös hyviä paimenia ja aitoja ihmeitä.
Ja mitä ovat ne raamatun ristiriitaisuudet joista puhut. Seko että sama persoona, Jumala voi sekä kadottaa että pelastaa ihmisen? Sekö että Jumalan viha ilmenee mielettömänä ihmisten lahtaamisena ja sama Jumala voi sitten armahtaa ihmistä kuolemasta, kuten eräs tuolla piti ristiriitana. Ei raamatun Jumala omasta mielestäni ole ristiriitainen, monipuolinen mieluummin, vihassa ja rakkaudessa.
mitkä olivat jeesuksen viimeiset sanat ristillä? aloiettaan nyt vaikka siitä. tai sitten kun jumala antoi ainoan poikansa niin mihin hän tämän antoi? jos hän "antoi" niin tämän mukaan jesu on silloin kuollut. onko jesu siis juuri nyt kuollut?
lisäksi tälläkin palstalla vakuutetaan jatkuvasti että jumala tietää kaiken menneen, nykyisen ja tulevan. jos näin on niin miten ihmeessä ihmisellä voi silloi olla "vapaa tahto"? nimittäin jos jumala todella tietää kaiken tulevankin, niin silloin hän myös tietää sen, mitä sinä aiot tähän vastata. muutenhan hän ei olisi kaikkitietävä...
Jeesuksen viimeiset sanat.
Matteus:
46. Ja yhdeksännen hetken vaiheilla Jeesus huusi suurella äänellä sanoen: "Eeli, Eeli, lama sabaktani?" Se on: Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?
...
50. Niin Jeesus taas huusi suurella äänellä ja antoi henkensä.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Matt.27.html
Markus:
34. Ja yhdeksännellä hetkellä Jeesus huusi suurella äänellä: "Eeli, Eeli, lama sabaktani?" Se on käännettynä: Jumalani, Jumalani, miksi minut hylkäsit?
..
37. Mutta Jeesus huusi suurella äänellä ja antoi henkensä.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Mark.15.html
Luukas:
46. Ja Jeesus huusi suurella äänellä ja sanoi: "Isä, sinun käsiisi minä annan henkeni". Ja sen sanottuaan hän antoi henkensä.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Luuk.23.html
Johannes:
30. Kun nyt Jeesus oli ottanut hapanviinin, sanoi hän: "Se on täytetty", ja kallisti päänsä ja antoi henkensä.
http://www.evl.fi/raamattu/1933,38/Joh.19.html
Vaikka evankeliumit näennäisesti antavat ristiriitaisen kuvan viimeisistä sanoista, voidaan olettaa että Jeesus sanoi kaiken sen mitä eri evankeliumit antavat ymmärtää Jeesuksen sanoneen. Sillä ei periaatteessa ole väliä mikä noista tuli viimeisenä, oletettavasti kuitenkin joko Luukkaan tai Johanneksen ilmaisema puhe.
Jeesus kuoli uhri kuoleman jotta meillä olisi elämä. Vanhan testamentin ankaan oli syntiuhrina eläimiä, virheettömiä sellaisia. Uusi liitto on Jeesuksen veressä, eikä tarvita enää eläimiä sovittamaan syntejä. Jeesus siis kuoli syntien takia. Tuolla puolen rajan emme enää tee syntiä vaan joko olemme syntisiä tai puhtaita. Ja se miten me otamme vastaan Jeesuksen sovitustyön määrittää olemmeko me syntisiä vai onko syntimme peitetty.
Jumala on oma persoonansa. Ääretön ja kikkitietävä. Hän on ilmoittanut itsensä persoonassa ja tämä persoona on se auktoriteetti joka asettaa meidät valinnan eteen.
Ihmisen vapaa tahto on pistetty valinnan paikalle Jumalan toimesta jotta jossain vaiheessa kaikki tämä pahuus jota me maailmassa voivottelemme tulisi päätökseen.
juuri tässä kohtaa on hyvä esimerkki siitä kuinka te hihhulit unohdatte järjen käytön kokonaan. kun tulee esiin ilmiselvä raamattuun liittyvä ristiriita. seli seli ja vielä kerran seli.
häntä ei siis ole enää olemassa? eikös se kuolema tätä tarkoita?
joka tietää myös kaiken tulevan niin silloin ihmisen teot on ennalta määrätty. eli se siitä vapaasta tahdosta tämän myötä.
Hän on todella kuollut ja kantanut kaiken syntitaakan ja velan! Mutta Hän on myös ylösnoussut ja elää edelleen..
Meitä varten on Taivaan Koti!
mistä se koostuu? myös jeesuksen jälkeisistä synneistäkö?
Siis KAIKKI kapina Jumalaa ja toisia ihmisiä vastaan, jokainen murha ym.. kaikki pahat ajatuksetkin on annettu anteeksi.
Jokainen saa Uskoa anteeksiannon omalle kohdalleen. Ole hyvä!
se oikea ja Jumalan mielen mukainen neuvonantaja uskoville?
Sellainen neuvonantaja, joka oikein jakelee Raamatun sanaa.. Mietipä sitä..
kenellekkään ohjeita? ihminen itse tietää mikä on oikein ja väärin. sen sijaan uskonto sekoittaa tämän "automaatin". uskonnon myötä ihminen ei enää toimi järjen mukaan vaan uskon mukaan.
panna ämpärin alle, vaan kynttilänjalkaan, että se valaisisi ympäristönsä..
Umpi hetero myös. Tätä soopaa ja ihmisten manipuloimista harrasta LAHDEN VAPAAKIRKKO JA LAHDEN HELLUNTAIKIRKKO SEKÄ PABTISTIT LAHDESTA.
Tämä aikoinaan toiminut vaarallinen lahko luetaan helluntailais-karismaattiseen liikkeeseen kuuluvaksi, vaikka tieto ärsyttääkin helluntailaisia. Lahkon johtaja Jonesin tausta oli helluntailaisuudessa.