Täällä ainakin eräs "upseeri ja herrasmies" on ollut erittäin huolissaan muutamasta Suomen ilmatilan loukkauksesta, jotka ovat sattuneet vahingossa venäläislentäjillä ja hyvin lyhyen hetken hankalan kapeassa ilmakäytävässä.
Päivän uutiset tietävät kertoa, että Nato -maiden koneet loukkaavat jatkuvasti Venäjän ilmatilaa. Näin kertoo Venäjän ilmavoimien kenraali-luutnantti Vladimir Sviridov. Esimerkiksi viime vuonna Venäjän ilmavoimat rekisteröivät yhteensä noin 1500 ilmatilarikkomusta ja armeijan yksikköjä asetettiin korkeimpaan hälytystilaan yli 600 kertaa loukkausten vuoksi.
Tuollaiset loukkausten määrät eivät ole enää vahinkoja, miksi Nato häärii Venäjän ympärillä sen ilmatilaa loukaten?
Tässä yhteydessä sopii myös mainita, että Naton tiedustelupäälliköksi on nimetty KGB:n korkeakoulun kasvatti, Unkarin turvallisuuspalvelun johtaja Sandor Laborc (New York Times, 04.02.2008). Mitäs siihen sanovat kaikki Nato -myönteiset?
Nato rikkoo Venäjän ilmatilaa!
11
988
Vastaukset
- Kyselevä mies
Olitko se todella sinä, joka vakuuttelit jollekin tasapuoliselle kirjoittajalle, ettet ole ollenkaan venäläismielinen?
Millainenhan kummajainen on sitten sinun asteikossasi venäläismielinen, jos sinä et ole? - Tietonikkari
Olisi oikein kiva, jos tuollaisen uutisen yhteydessä jotenkin ilmaistaisiin, mistä se on peräisin.
Eräiden kirjoittajien mielipiteet huomioiden tietolähteenä saattaa olla Kremlin kanslian tiedotustoimisto, tai vaihtoehtoisesti iiroilijoiden oma huippulehti Tiedonantaja.Tässä kohtaa "upseeri ja herrasmies" sanoisi jotenkin näin, että se uutinenhan on luettavissa melkein missä tahansa julkaisussa. Tuossa sivummalla kuitenkin linkki.
- Epäluuloinen
Kairakettu kirjoitti:
Tässä kohtaa "upseeri ja herrasmies" sanoisi jotenkin näin, että se uutinenhan on luettavissa melkein missä tahansa julkaisussa. Tuossa sivummalla kuitenkin linkki.
Tuo linkki haiskahtaa jotenkin mahorkalle!
Jos et nyt turvautunut ihan objektiiviseen tietolähteeseen, iiro-pojusemme! Epäluuloinen kirjoitti:
Tuo linkki haiskahtaa jotenkin mahorkalle!
Jos et nyt turvautunut ihan objektiiviseen tietolähteeseen, iiro-pojusemme!Meinaatko, että länsimaat valvovat Venäjän ilmatilaa ja raportoivat loukkauksista sitten länsimaille? Eikös jokainen maa raportoi ilmatilansa loukkauksista itse?
Eihän siellä kovin paljon tekstiä ole, vaikka sanakirjalla käännettäväksi, ellei muuten suju.- Utelias opiskelija
Kairakettu kirjoitti:
Meinaatko, että länsimaat valvovat Venäjän ilmatilaa ja raportoivat loukkauksista sitten länsimaille? Eikös jokainen maa raportoi ilmatilansa loukkauksista itse?
Eihän siellä kovin paljon tekstiä ole, vaikka sanakirjalla käännettäväksi, ellei muuten suju.Itselläsi taitaa olla niin vahva venäjänkielen taito, että pystyt sujuvasti lukemaan venäjänkielisen median antamia tietoja, vai otaksunko väärin?
Utelias opiskelija kirjoitti:
Itselläsi taitaa olla niin vahva venäjänkielen taito, että pystyt sujuvasti lukemaan venäjänkielisen median antamia tietoja, vai otaksunko väärin?
Russian to English
http://finnish.toggle.com/lv/start/translator.htm
- aiempaa loukkaavaa
kielenkäyttöäni siinä uskontoväittelyssä - toivottavasti en loukannut Sinua kovin pahasti...minua vain särähti se kannanottosi hermoon.
Olen havainnut Sinut kyllä erittäin asialliseksi ja vahvaksi keskustelijaksi.
Kaikkea hyvää Sinulle.En minä muista, että minua kukaan olisi loukannut missään, eikä se oikein ole mahdollistakaan, sillä minä en näistä loukkaannu.
No, kiitos nyt kuitenkin.
- Rikollinen Stalin jatkaa mu...
Ei barbaareilla ole mitään ilmatilaa, mutta sinne pitäisi mennä. Stalin tappoi 100 000 000 joiden poismenon ansiosta rikolliset miehittävät alkoholisteja ja huoria. Ei se ole rikollisten oma. Outo väite hullujen ilmatila. Sinne pitääkin mennä! 100 000 lasta on kahleissa ja murhat jatkuvat. Toimittaja toisensa jälkeen murhataan hullun Putinin odotellessa köyttä! Räkälä hajoaa!
- Stalin jatkuu
Ei barbaareilla ole mitään ilmatilaa, mutta sinne pitäisi mennä. Stalin tappoi 100 000 000 joiden poismenon ansiosta rikolliset miehittävät alkoholisteja ja huoria. Ei se ole rikollisten oma. Outo väite hullujen ilmatila. Sinne pitääkin mennä! 100 000 lasta on kahleissa ja murhat jatkuvat. Toimittaja toisensa jälkeen murhataan hullun Putinin odotellessa köyttä! Räkälä hajoaa!
Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 33429984
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?592514Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien651872- 2071747
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1631646- 341371
Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.851213- 1221048
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex102997Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30952