Alanurmon koulun uudeksi paikaksi suunniteltiin emäntäkoulua, kun nykyinen kouluvanhus on melko huonossa kunnossa. Määrärahaa oli vuodelle 2007 100 000€, vuodelle 2008 250000€ tai 500 000€ ja vuodelle 2009 1 500 000€. Näillä olisikin saatu jotain aikaan. Rahoituspäätös oli tehty ja rahat oli siis budjetoitu. Nyt asiasta ei puhuta mitään, vaan kaikki jauhaa jostain palloiluhallista. Eikö olisi tärkeintä saada pienille lapsille kunnon koulu ja sinne turvallinen kulku. Mietitään sen jälkeen jotain palloiluhalleja, hiihtoputkia, väestönsuojia tai simpsiön 80 000 000 euron lomakyliä (heh heh) jne.
Palloiluhalli vei Alanurmon koulun rahat?
Vielä lapualainen
681927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 68
Vanhimmat
Paikka on niin lähellä keskustaa, että noilla summilla lapsia ajaa taksilla keskustaan kauuuuan.
Kai sillä palloiluhallin hinnalla kuskaisi palloilijoita jonnekin ja kauuuan
Että mhin asti niitä palloilu (pesä/jalka)harrastajia pitäisi kuskata, että löytyisi talviharjoittelupaikka.
Hallin rakentaminen on taatusti nykyaikaan ja tulevaisuuteen syntyvä projekti, jonka käyttöaste tulee olemaan "ylirunsasta," joka kattaa käyttökustannukset.
Vertailu Alanurmon koulun oppilaiden siirtyminen keskustan (3-4 km) kouluihin ei varmaan ole ajasta kiinni (5-15 min) verrattuna kesäurheilulajia harrastavien kuljettaminen harrastuksiinsa iltaisin kymmenien kilometrien päähän.
Harjoitushallin käyttäjiä pelkästään Lapualta löytyy n. tuhat ja lisäksi Lapuan ulkopuoliset vastaavat harrastajat.
Kyseessä oleva vertailu Alanurmon koulu/palloiluhalli eivät ole vertailukelpoisia, mutta koulun saneeraminen ei lehtitietojen mukaan ole aivan akuutti.
Sensijaan tulevat harjoitushallin käyttäjät polttavat rahaa ja arvokasta iltavapaa-aikaa matkatessaan ulkopaikkakunnalla sijaitsevaan harjoittelupaikkaan. Ja tämä on välttämätöntä valmistautuessa tulevaan sarjakauteen.
Tuleva harjoitushalli on jälleen yksi positiivinen
askel teemaan "Perhekoon kaupunki."
tärkeintä, valmistautua tulevaan SARJAKAUTEEN?
tarkoitushakuista, laittaa vastakkain alanurmon koulu ja harjoitushalli. Ne eivät ole vastakkain.
valmistaudutaan TULEVAAN SARJAKAUTEEN!!! Siinä meni sun idylliset perhekoonkaupunkipuheet. Taisi lipsahtaa vahingos totuus.
Keskuskoululle vaan. Sinne mahtuu.
Onkos itselläsi lapsia. Sinusta pitäisi kaikki varmaan sulloa keskuskouluun.
ja tehdä uusi koulu tai sitten koulupiirien rajat pitäisi miettiä uusiksi. Lukio ja kauppis sopisivat ihan hyvin samaan rakennukseen, tulisivat opetusvälineetkin tehokkaaseen käyttöön. Lukiossa on muutenkin liikaa luokkia, neljä rinnakkaisluokkaa ja parikymmentä teiniä per luokka, ala-asteillakin on suurempia luokkia. Kyllä Lapualla rahaa riittää!
Kiviristin koulun voisi vallan hyvin muutta alakouluksi. Välilästä ja saarenkankaalta kersat kiviristille ja alanurmon suunnasta keskuskoululle. Ja rahaa säästyy!
Kun lapua liittyy seinäjoen koulutusyhtymään 2009 tai 2010, niin kauppishan loppuu.: siirtyy siis seinäjoelle.
Mitä suuremmat luokat, sen suuremmat ongelmat. Sen nyt pitäisi jo normaali-ihmisen älyllä varustetunkin ymmärtää. Kyllä sen varmaan voi lapualainenkin ymmärtää.
lapualainen mies että suuri luokka on huono, mutta lukioluokka jossa on 20-23 oppilasta, ei ole suuri. Sitäpaitsi kauppis ei lopu, sen tulos on plussalla, samoin kuin hamin muukin toiminta.
Sen takia osittain alanurmon koulun kohtalo leijuu ilmassa, kun ei kaupungin johto tiedä, mitä tehdään tyhjällä kauppiksella. Tosin lapuan päättäjät ovat kuin tuuliviiri. Olisi pitänyt kaupunginhallituksen puheenjohtajan muuttaa alanurmon puolelle, niin olisi jo koulu kunnossa ja saatu viimein rannankulman kaupalta kevyenliikenteen väylä koululle.
Koulut on kalliita rakentaa tai korjata. Eikä tuo kevyenliikenteenväylä kuulu kaupungin vastuulle.
Vastuusta en tiedä, mutta tarpeellinen se on.
Se Alanurmontie on valtiontie.
Aina vaan joku typerys veisaa tuota samaa virttänsä. Lasten turvallisuus kuuluu lapuan kaupungille ja ne on velvollisia neuvottelemaan kenen kanssa tahansa järjestääkseen asian. Onko se itte kaupungin liikennesuunnittelija tämä samaanen . . . en sanokaan mikä.
Voihan kunta silti esim. tehdä suunnitelman. Olihan toukokuussa 2006 lapuan sanomissa tiehallinnon kuulutus alanurmon tiehankkeesta. Tosin se on varmaan sumutusta, niinkuin kouluhankekin, jonka määrärahat katosivat noin vain.
Ei kai kaupungin tarvitse rahoittaa valtion teitä. Rahaa sieltä löytyy tuon verran, jos haluavat. Laitetaan kaupungin rahat kaupungin teihin.
Eikös se kevytväylä ole lähinnä kiinni rahoituksesta. Tiehallinnon kirstu on tyhjä tai sitten haluavat etelään lisää moottoriteitä.
Ei ole siitä kysymys kuka rahoittaa. On kysymys lasten turvallisuudesta. On se nyt kumma ettei lapuan päättäjät sitä ymmärrä. Jos tiehallinto on valmis tientekoon, niin kai lapua voi osallistua sen verran että tekee suunnitelman. Sehän on yleinen käytäntö usein. Ainakin muualla. Täällä vaan on joku päättäjä tiepuolella jolla niinsanotusti "pöläjää lepakot vintis".
Ei se suunnitelma paljon paina valtion rahoissa, eikä se sitä väylää tuo. Kyllä se teko maksaa aika julmetusti.
on ollut lapuan sanomissa toukokuussa 2006. Kunhan kaupungin johto tekisi jotain. Kyllähän lapualla rahaa on kun suunnitellaan 80 000 000 lomakylää simpsiölle. Mitä siitä vaikka tehtaisiin omin kustannuksin koko kevyen liikenteen väylä.
Sitten ne tekee sen suunnitelman valtion toimesta kuitenkin uudestaan, joten hukkaan menisivät nekin rahat. Tämäkin on nähty.
pitäytyä alkuperäisessä suunnitelmassa ja tosiaan hyödyntää emäntäkoulua. Nythän se on tyhjillään ja kuitenkin pitää talvisin lämmittää.
Lapuan teillä on rahanreikiä, joten ei kaupunki valtion teitä ala rakentaa. Ihmisiä kun asuu muuallakin, niin asiasta nousisi melkoinen haloo.
sehän se on perhekoon kaupungin päättäjien nykyinen linja. Oli kyseessä pihat tai tiet. Uimahallillekin mennessä jalkakäytävät loppuu kesken kaiken ja muuttuu pysäköintipaikoiksi. Siinä se asioiden tärkeysjärjestys näkyy.
olevankin fiksummat suunnittelijat. Siksi ei kelpaa.
kaupugilla on väärä slogan: lapsikoon kaupunki.
Eihän täällä ole leikkipuistoissa keinujen vauvanistuimiakaan, mitä esim. kauhavalla ja seinäjoella on. Onkohan sekin määrärahoista kiinni.
Asiat täytyy olla todella hyvin, jos valituksen aiheet näin pieniksi on mennyt.
leikkipuistojakin jossain?
poissa kun päiväkodin sijasta sinne ängetään alakoululaisia. Eihän siitä rakennuksesta voinut säilyttää edes kivijalkaa teknisenviraston selvityksen mukaan.
'oikeita' mielikuvia. Ei niillä tartte todellista sisältöä olla, riittää kun päättäjät ovat tyytyväisiä keksintöihinsä. Luotetaan siihen ettei ihmiset ymmärrä/uskalla kovin paljon vaatia. Tämä sivu on kyllä aika loistava näyte tänään siitä, miten lapualaiset alkavat herätä. Kaikkien aikojen viestiennätys.
Naapurini mukaan tilanne on hyvä. Itse olen sen verran varttunut, etten niitä enää kaipaa.
Heräämisen syy saatan olla minä. On ollut tässä pakolla kulutettamassa aikaa koko ilta, niin olen kirjoittanut tänne varmaan 80 viestiä. Porukkaan saa vauhtia vähän provosoimalla.
täällä asiat on päin vittua pikkujutuista lähtien.
oli. Pitäsihän sitä nyt toki lapsi pieni remontoida
täytyy sulla olla yleisöäkin. Ellet sitten käy itsesi kanssa vuoropuhelua. Yhtäkaikki, tämä on yhteiskunnallista keskustelua ja aina hakkaa tuollaiset 'onks Viljoo näkyny'jutut, joita sivut on täynnään.
En käy itseni kanssa vuoropuhelua. Muutaman aiheen tuohon keksin ja vähän hämmensin keskusteluja eteenpäin. Ja kirjoitukseni pidi asialinjalla, mitä ei kaikki muut tehneet. Tai ainakin viestien taso on välillä aika matalalla.
mahtuu sekaan, sitähän ei voi välttää. On tämä kymmenen kertaa paree sivu kuin Lapuan Sanomien yleisönosasto ja online vielä. Halleluja!
Eipä ole tässäkään kehumista. Aika vähän on asiallista keskustelua ja perusrteluja. Intetään ja väitetään asioita, eikä osata pätkääkään nähdä asioita kokonaisuutena. Eikä ihmiset seuraa asioita ollenkaan, kun eivät pysty asialliseen keskusteluun. Sitten on ilmeisesti naapurikuntalaiset, joiden intressit haukkumiseen selviää hyvin lyhyelllä päättelyllä.
tämä ikiaikainen harhaluulo ja kyläkauna, jota ei luulisi enää nykymaailmassa olevankaan.
Vaikea uskoa, että joku naapurikuntalainen viitsisi käydä lapualaisten sivulla haukkumassa lapualaisia. Joskus 1800-luvulla ehkä, kirveen ja pukkojen kanssa.
keskustelutaidot voivat parantua, kun täällä uskollisesti harjoittelee? Ei ajatteleminen niin helppo asia ole kuin luulis. Mitä muuten tällä tarkoitat tässä yheydessä/näissä yhteyksissä?
"eikä osata pätkääkään nähdä asioita kokonaisuutena".
Mutta ehkä vähän kehumassa itseään. :)
Eli tarkoitat kai tuota lainausmerkeissä olevaa lausetta?
Tarkoitin sitä, että voisihan näistä asioista keskustella asiallisemmin laajemmallakin faktapohjalla. Nyt monet viestit ovat Jotain minä näkökantoja, eikä osata edes ajatella realistisesti. Ilmeisesti jotkut tahallaan provosoi näitä keskusteluja tai sitten jyllää "yleinen tyhmyys".
kun hierarkia oli liian syvä.
No onhan se "yleinen tyhmyys" häviämätön luonnonvara, joten minä sujuvasti ja ilman lainausmerkkejä sanon, että ihmiset (on tyhmiä) ei juuri mitään ajattele. Toistavat kuultuja loruja ja ylhäältä annettuja totuuksia. Niitten kanssa on elettävä, mutta toivoa ei saa heittää.
"Yleinen tyhmyys" näkyy tämän palsta lisäksi monessa muussakin paikassa. Eikä pelkästään Lapualla, vaan myös Kauhavalla, Seinäjoella jne. Jotkut asiat eivät mene jakeluun ihmisille edes rautalangasta vääntämällä. Puhumattakaan matemaattisista taidoista. Esimerkiksi yksinkertaiset prosenttilaskut on mahdoton asia ihmisille. Kunnallispolitiikkaa ei seurata ja sitten itketään jälkikäteen. Moni asia on nähtävillä, jos viitsii asioihin paneutua. Itsekään en väitä olevani viisas, mutta tietämättömyyden hetkellä vaikenen tai kysyn asiallisesti asioiden faktoja.
Mutta joskus osuu myös ihmisiä, jotka oikeasti tietää asioista ja osaavat miettiä juttuja monesta näkökulmasta.
sanottu, tältä palstalta luettuna varsinkin.
"Itsekään en väitä olevani viisas, mutta tietämättömyyden hetkellä vaikenen tai kysyn asiallisesti asioiden faktoja."
Viisauden merkki!
Asioista saa netistä helposti tietoa, jos haluaa. Esimerkiksi Lapuan kaupungin pöytäkirjat on luettavissa, joskus kyllä pienellä viiveellä. Kaavoitus on täällä ja sitä rataa. Itse selailen aikani kuluksi välillä täällä maailman menoa.
Nyt joku syyttää tietenkin joksikin kunnallispoliitikoksi, mutta en ole millään lailla kaupungin kanssa tekemisissä. Kirjoilla olen Lapualla, mutta harvoin olen sillä paikkakunnalla.
nöyränoloinen täällä esiintyväksi lapualaiseksi kunnallispoliitikoksi! (Kyllä ne varmaan muualla osaa olla nöyriä.) Miten on auktoriteettiuskoisuutesi laita?
Missä mielessä tarkoitat? Toimin normaalissa elämässä sellaisissa kuvioissa, että saan olla aika itsenäisesti. Olen joskus valittanut ihan virallista tietä voitokkaasti asioista, mutta en kunnan asioissa. Mitenkäs normaalissa maalaiskunnassa syntyisi aitoa haloota, kun suurin osaa uskaltaa huutaa asioita vain nimettömänä netissä tai Hyväskän kahvipöydässä.
Kartoitan vähän 'laatuasi'. Ihmisistähän alkaa heti muodostaa mielikuvaa heidän viestiensä perusteella. Itselläni piisaa mielipiteitä ja on myös rohkeutta seistä niitten takana, mutta en pidä anonymiteettia täällä pahana. Luulen, että moni arka mutta ajatteleva saa rohkeutta itseilmaisuun netissä. Tällä sivulla se itseilmaisu ei kyllä ole erityisen syvähenkistä. Aggressiopohjaista pikemminkin. Terapiaa se on sekin.
Kyllä minäkin osaan mielipiteeni tuoda julki oikeassa elämässäkin, mutta aina täytyy olla sanotulle asialle perusteet. Täällä ei perustella mitään. Ja aina kannattaa miettiä, mihin soppaan itsensä menee tukkimaan. Toisaalta, joskus täytyy olla myös päättäväisyyttä ja sitkeyttä valittaa asioista loppuun asti. Varsinkin, jos on tullut kohdelluksi oikeasti väärin. Mitään jatkuvaa valitusperiaatetta en kylläkään käsitä. Mutta liian moni tyytyy puhumaan asioista paikallisen S-marketin kassalla, eikä uskalla toimia. Yleensä kukaan ei tee asioita puolestasi. Ainut vain, että asianajokulut ovat aika hirveät nykyään.
totta.
"Mutta liian moni tyytyy puhumaan asioista paikallisen S-marketin kassalla, eikä uskalla toimia."
Toimiessa pitää ottaa vastuu kannastaan ja vaikka kuinka on asenteet ja faktat hallussa, niin altistaahan siinä itsensä (ja perheensä) kaikenlaiselle ulkoiselle paineelle. Jos täällä vakituisesti luet näitä juttuja, olet varmasti huomannut sen. Vaatii varsin kovaa kanttia.
Tuo, ettei täällä perusteltaisi mitään, ei aina ole ihan totta.
Täällä on ihan hyvinkin perusteltuja juttuja, mutta ne hukkuu jonkun todellisen "älymystön" alkaessa kirjoitella tänne.
Valittaamisessa on taloudelline kynnys ja julkinen kynnys. Mutta jos on hyvä syy, niin pelkäisi sitä ulkopuolelta tulevaa painetta. Kunnan asioissa valittaminen on ehkä helpointa, mutta voiton mahdollisuudetkin usein pienet. Kunnilla kun on esimerkiksi kaavoituksessa valtaa niin paljon, että voivat kaavoittaa kenen maita haluavat. Sopivasti kaavoitetut maat voi sitten pakolunastaa. Tätä eei kylläkään toteuteta pienillä paikkakunnilla.
Mutta nyt kello lähestyy odottamaanu kello 2, joten joudun lähtemään. Hyvää yötä
Kirjoittele hyviä alotuksia!
Jos olit sen alanurmontien kevyenliikenteen väylän esille ottaja, niin kaupungin sijasta voisit kysyä asiaa Tiehallinnolta vaikkapa Jukka Ylimäeltä. Hän toimii alueen tiemestarina ja käsittääkseni työskentelee Lapuan Destian tiloissa. Hän osaa varmaan sanoa jotain. Tai sitten ei.
ottaja, mutta tiedän kyllä mm. ketä asia kiinnostaa ja kerron hänelle ellei hän täältä itse huomaa viestiäsi. Kiitos!
Veronmaksajana olen palkannut muutaman virkamiehen hoitamaan asioita puolestani. Odotan siksi, että he ottavat yhteyttä tarpeellisiin paikkoihin Alanurmontien kurjuuden korjaamiseksi.
että Lapualla on itse syytä olla valveilla ja katsoa asioitten perään? Kaikki Alanurmon kävelytiestä huolta kantavat, puhelin kouraan ja soittelemaan kaikkiin mahdollisiin paikkoihin. Aiemmassa viestissä oli nimi Destiaan. Kerätkää sakki ja ryhtykää toimiin, maailman tappiin saatte täällä turhaan pyöriä.
Olet oikeassa, että kyse on lasten turvallisuudesta ja päättäjäjien luulisi aivan varmasti sen ymmärtävän, ei ne niin tolloja ole, vaikka sitä ajatusta täällä halutaan viljellä koko ajan puskista.
Mutta ymmärtääkö tienkäyttäjät sen myös? Eihän se tie sinänsä ole vaarallinen, mutta kun sitä pitkin vain ajellaan niin lujaa, että julmottaa laittaa lapsensa tai ittensä sitä pitkin kulkemaan.
TIELLÄ AJAVIEN ASENNE ON AIKA TÄRKEÄ MYÖS KUN MIETITÄÄN MIKÄ ON TURVALLISTA. VAI?
Aja hiljaa isi nyt vain!
ja vesivahinkoa koko talo tyynni!
Lapset koko ajan räkätauris kun ovat siellä evakos ollehet!
tie- ja kouluongelmiin. Saataisiin vähän sivistystä. Onhan meillä toki Paukun kulttuurikeskus, mutta suunnittelija, Helena Teräväinen, sai kaupunginarkkitehdin hommasta kenkää, kun oli "persoonana niin vaikea". On meillä kulturellit päättäjät kunnassa.
Missä kohtaa Seinäjoella sivistys jyllää?
kaupungin nettisivulta otsikon "Asemakaavoitus" kohdalta tämä: "Yhteystiedot: Kaupungingeodeetti Tapio Moisio, Suunnitteluavustaja Maria Lehtimäki."
taidetta kun siitä on hyötyä. Seinäjoella rahoitetaan muutenkin. Lapualla voisi olla vaikka kunnon teatterirakennus.
Lapuansanomista on tullut joskus luettua paikallisen teatterinjohtajan erityisesti korostavan sitä, että teatterin täytyy tulla toimeen omillaan, ilman kunnan tukirahoja.
Ilmeisesti rahaa toiminnasta on kertynyt niin vähän, että joudumme vielä kauan odottamaan toivomaasi teatterirakennusta.
praktiikkansa olisi riittänyt esim. kulttuurikeskuksen suunnitteluun. Ei taida geodeetin koulutuksella onnistua. No, täällähän vannotaan virkiän nimeen, mutta ei mielestäni lapua ole nykyään urheilussa mitenkään erikoisesti pärjännyt edes sm-tasolla. Paini pois lukien. Onko näihin joukkuekisoihin edes saatu joukkueita kasaan. Ja sitten suunnitellaan jotain palloiluhallia. Mitenkähän on tuo jäähallin käyttö. En tiedä. Ja kyllä kevyenliikenteen väylä pitää tehdä alanurmon tien varteen. Myydäänhän siellä tonttejakin mainoslauseella: lapsikoon kaupunki. Kukahan senkin lie keksinyt. Harmittaa varmaan jälkeenpäin.
alkutekijöihinsä. Tuolla ylempänä juuri joltain lipsahti, että hallia tarvitaan "tulevaan sarjakauteen valmistautumiseen".