Pitäskö nämä nimikortit ja muut kulkulupakortit naisilla olla otsassa ,eikä rinnankorkeudella, ettei
vaan syyllistytä rikokeen jos haluu nähdä henkilön nimen? Olen itsekkin syyllistynyt kaupan kassalla katsomaan minkä niminen kassaneiti on ja joskus se on niin pienellä tekstillä ,että täytyy vähä katsoo pitenpään.
Voisiko eri työpaikkoihin ja palvelutiskeille palkata niinsanottu rinnakatselupoliisi ,joka valvoo, ettei häiritä seksuaalisella rinnantuijotuksella naisia?
vaan syyllistytä rikokeen jos haluu nähdä henkilön nimen? Olen itsekkin syyllistynyt kaupan kassalla katsomaan minkä niminen kassaneiti on ja joskus se on niin pienellä tekstillä ,että täytyy vähä katsoo pitenpään.
Voisiko eri työpaikkoihin ja palvelutiskeille palkata niinsanottu rinnakatselupoliisi ,joka valvoo, ettei häiritä seksuaalisella rinnantuijotuksella naisia?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Asiani sivuaa alkuperäisen kirjoittajan aihetta vain pintapuolisesti, mutta haluaisin yleisen feministisen kannan selville.
Kävin kirjakaupassa pari viikkoa sitten, ennen häiriköintikeskustelua, ja kauppiaan esitellesä alahyllyn tuotteita huomasin ihailevani hänen ylähyllyviään _valtavasta_ kaula-aukosta.Tuolloin kauppias katsoi tuotteitaan, eikä ehkä huomannut pöyristyttävää tuijotustani, jonka kassalla onnistuin hillitsemään ja katsoin vain syvälle kauppiaan silmiiin hänen kertoessa minulle hintojaan.
Tiedän että poikamiehenä kohteliasta olisi tuollaisen pakonomaisen tuijotuksen jälkeen pyytää myyjää edes kahville, mutta ujona miehenä vain kiitin palvelusta ja hyvästit jättäen lähdin uneksimaan k-kaupan mangohyllyn ääreen.
Nyt harmittaa, kun en tiedä miten olisi korrekti tapa toimia tuossa tilanteessa? Olen enempi peppumies, joten tuijotteluani ei helposti huomata, mutta joskus suomessakin sattuu tilanne että kaula-aukko avautuu naisen kumartuessa työtilanteessa tai esimerkiksi lasta hoitaessa.Käännänkö katseeni jyrkästi pois, niinkuin kirkkaasta auringosta, etten sokeudu, vai saako katsoa? Ja miten kauan voi katsoa, vai pitääkö heti kääntää katse kun huomaa mitä katsoo?
Eikö niillä intiassa ole semmoset napit ottassa? Vaimitäneon?
Jossa lukee nimi.
Eikö tääl vois kokeilla samaa?
Hyvä keksintö. Nappi ottaan.
juuri tähän rintoihin tuijottamiseen, vaikka yleisin seksuaalinen häirntämuoto on sanallista? Esimerkiksi tällaista:
"Mieskansanedustaja tokaisee: "Hyvät hinkit" paikalla olevasta kansanedustajan naisavustajasta. Muut paikalla olevat miehet nauravat. Nainen kiusaantuu."
Jos minulle joku nainen sanoisi ,että onpas sulla ihanan kiintee pieni peppu niin olisin vaan ilonen ja otettu. Olisi sit sanoja vaikka 100 vuotias nainen.
Että kukaan nainen ei saisi kiusaantua, kun sinä et voisi kuvitella kiusaantuvasi? Muista myös ne pilkkanaurut. Koulukiusaaminenkin on sinusta varmaan ihan kivaa.
Etten tarkottanutkaa feministejä ja ei pidä yleistää, että kaikki naiset kokevat samalla tavalla ihailun.