Milloin maailmanloppu tulee

Jehovan todistajat ovat tietääkseni jo useamman kerran ennustaneet maailmanlopun tuloa, mutta se ei ole kuitenkaan toteutunut. Aikanaan koulukaverikin lopetti kansakoulun jälkeen opiskelun, koska piti sitä turhana maailmanlopun tulon takia. Myöhemmin hän teki itsemurhan.

Haluaisinkin tietää millainen on tämänhetkinen ennustus.
5362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

itsemurhia tekee,monet ihmiset.Tunnen vain hienoja JT.
Että olisiko kirjoituksessakin liijoitellut liikoja.
Uskonpa!

Äänestä
  • Olet varmaan kuunnellut Jt esitelmän, jossa eräässä lauseessa sanotaa" emme ole yli-ihmisiä, mutta........"
    Ehkäpä sinullekin joskus selviää, että on puhdasta ja paskaa. Kuinka monesti voidaan sanoa myös Jt väestä, että moni kakku päältä kaunis.
    Älä siis mene takuuseen toisesta ihmisestä, ethän sinäkään huonoja puolias tuo esille.

    Äänestä

vielä itsarin
Jehovien turha odotus voi viedä ymmärryksen ja halun elämään. Hetken päästä sitten ollaan jo mullan peittäminä.

Äänestä
  • eivät saarnaa maailmanloppua, vaan he saarnaavat nykyisen asiainjärjestelmän päättymistä.

    Ne ovat kaksi eri asiaa.

    Äänestä

  • todistajat kirjoitti:

    eivät saarnaa maailmanloppua, vaan he saarnaavat nykyisen asiainjärjestelmän päättymistä.

    Ne ovat kaksi eri asiaa.

    >>Ne ovat kaksi eri asiaa.

    Vartiotorniseuran levittämä tuomio 99,9 %:lle maailman ihmisiä on maailmanloppu. Onkin hellyttävää havaita jonkun oikaisevan tuollaisessa asiassa.

    Olisi mielenkiintoista tietää, olisiko tuon kirjoittajalla halua keskustella menneistä 'lopuista'. Mitä mieltä ko. kirjoittaja on Rutherfordin vuoden 1925 'asiainjärjestelmän' (jota nimitystä tuolloin ei käytetty), eli arkisemmin maailmanlopun raamatullisista perusteista?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Entinen kansakoululainen kirjoitti:

Jehovan todistajat ovat tietääkseni jo useamman kerran ennustaneet maailmanlopun tuloa, mutta se ei ole kuitenkaan toteutunut. Aikanaan koulukaverikin lopetti kansakoulun jälkeen opiskelun, koska piti sitä turhana maailmanlopun tulon takia. Myöhemmin hän teki itsemurhan.

Haluaisinkin tietää millainen on tämänhetkinen ennustus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu