Tänä yönä pöllöjä kuultavissa?

Alkuillaksi on luvassa tyyntä, lauhaa ja kirkasta. Joten uskaltaisin veikata että tänään alkuyöstä on tulossa kevään toistaiseksi paras pöllönkuunteluaika. Yöllä tosin pilvi- ja sadealue liikkuu länsi-Suomen yli. Mutta koska ilma on lämmin, ja tyyni, on hyvin mahdollista että pöllöt ovat pilvisyydestä huolimatta äänessä vielä aamuyöstäkin.
4187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Nyt on todella lämmintä ilmaa tiedossa taas ensi yöksi.

Äänestä
  • Yhtään lintua en ole vielä havainnut, mutta kyllä olen ollutkin aika kännissä iltapäivästä asti. Syynä puolalainen votka ,jonka sain naapurilta tuliasiuksi ulmomaan matkalta minkä hän teki tässä taannoin. Saunassakin meinasi nojata kiukaaseen ja makkara paloi karrelle kun sitä siinä paistelin. Onkohan mulla musalaitteet liian kovalla..Rautavaara vetää juuri Reissumies Ja Kissaa oikeen rouheesti..Kyllä Tapsa on aina Tapsa!

    Äänestä

  • Luonto-Liito kirjoitti:

    Yhtään lintua en ole vielä havainnut, mutta kyllä olen ollutkin aika kännissä iltapäivästä asti. Syynä puolalainen votka ,jonka sain naapurilta tuliasiuksi ulmomaan matkalta minkä hän teki tässä taannoin. Saunassakin meinasi nojata kiukaaseen ja makkara paloi karrelle kun sitä siinä paistelin. Onkohan mulla musalaitteet liian kovalla..Rautavaara vetää juuri Reissumies Ja Kissaa oikeen rouheesti..Kyllä Tapsa on aina Tapsa!

    Rautavaara lauloi Sinisen unen. Olin kai silloin sammahtanut. Taas hereillä, pöllöjen kuuntelu ja lasityöt jatkuu.

    Äänestä

Olin jo torkahtanu tohon pöydän ääreen , poski Saarioisten kertakaäyttö-pizzaa vasten, kun hirvee rähähdys ja lasisirut lensi ympär mökkii. Mikä helevetti, ajattelin. Ja huomasin , etten ollut tuvass yksin. Sekopää metso oli lentänyt ikkunan läpi ja ampuili verissäpäin kuin sulkasatoa poteva torpedo pitkin mökkiä. Nyt kun alkuillasta sanoin, että ei yhtään lintuhavaintoa, olin väärässä . Tässä sitä tuli kerralla noin 4,5 kiloa ja todella liikkuvassa muodossa. Nyt on verta jokapaikassa kun yritän sitä kiinni ja Rautavaara on ehtinyt kappaleeseen Viimeinen Taisto- vuodelta 43.
Raportoin taas kun saan tuon viheliäisen siivekkään vieraani kiinni. Tarkoitus oli syödä vielä kaikessa rauhassa Kammelan Kyläkaupan kuuluja karjalan piirakoita, mutta haaveeks näyttää jäävän. ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luonto-Hiihto kirjoitti:

Alkuillaksi on luvassa tyyntä, lauhaa ja kirkasta. Joten uskaltaisin veikata että tänään alkuyöstä on tulossa kevään toistaiseksi paras pöllönkuunteluaika. Yöllä tosin pilvi- ja sadealue liikkuu länsi-Suomen yli. Mutta koska ilma on lämmin, ja tyyni, on hyvin mahdollista että pöllöt ovat pilvisyydestä huolimatta äänessä vielä aamuyöstäkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu