"Ottamatta nyt sen enempää kantaa ahdistelu- ja häirintäasioihin esittäisin naisille erään minua suuresti askarruttavan kysymyksen: Miksi nainen kulkee rinnat puoliksi paljaina, ellei hän halua, että niitä katsotaan? Tuulettaako hän niitä?
Olen aina ajatellut, että näytteillepanoon sisältyy toive nähdyksi tulemisesta."
http://www.halla-aho.com/scripta/tisuista_ja_misuista.html
Olen aina ajatellut, että näytteillepanoon sisältyy toive nähdyksi tulemisesta."
http://www.halla-aho.com/scripta/tisuista_ja_misuista.html
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tämmönen vähän amatööri juttu, mutta luulen, että naiset haluavat näyttää rintojaan osoittaakseen miehille hedelmällisyyttään. Miehet tietenkin arvioivat ja silmäilevät kovasti.
Länsimaisessa yhteiskunnassa tuo perusvietti tulkitaan perversiksi.
Jos se on naisille niin suuri ongelma, että miehet katselevat tissejä, niin ne voi sitten yhtä hyvin laittaa pois näkyvistä... kun laittaa vähän väljemmän paidan eikä meikkaa, niin tuskin tulee miehiltä kauheasti katseita... viimeistään nämä katseet kaikkoavat kun sitä ikää tulee..
Kyllä toisille naisille miesten antama huomio näyttää myös kelpaavankin. Itsestähän se on kiinni miten pukeutuu.. onneksi jotkut naiset vielä miehiäkin ajattelevat. Ei muuta kuin kunnon kaula-aukot vaan, jos on jotain aihetta esitellä! - Esille vaan!