miten aiotte Arin fanit äänestää euroviiskarsinnoissa. Monet Ari-fanithan on myös Kridefaneja, tai oli ainakin idolsin aikoihin. Mitenköhän äänet jakautuu esim. Arifanien toisen suuren suosikin Jarkko Aholan ja Kristianin kesken.
Luulen että monet Arifanit katsoo lähes velvollisuudekseen äänestää Teriksiä ja monethan nyt diggaa ainakin Northern Kingsejä vaikkei niin Teriksistä.
Mä luulen että Teräspekoni pesee Mööriksen ja mä itse luultavasti äänestä(isi)n Teriksiä. Crumbland oli vähän pettymys, se oli mun ennakkosuosikki, mutta voihan se vielä iskeä useamman kuuntelukerran jälkeen. Toiset biisit on sellasii, ettei avaudu heti.
Luulen että monet Arifanit katsoo lähes velvollisuudekseen äänestää Teriksiä ja monethan nyt diggaa ainakin Northern Kingsejä vaikkei niin Teriksistä.
Mä luulen että Teräspekoni pesee Mööriksen ja mä itse luultavasti äänestä(isi)n Teriksiä. Crumbland oli vähän pettymys, se oli mun ennakkosuosikki, mutta voihan se vielä iskeä useamman kuuntelukerran jälkeen. Toiset biisit on sellasii, ettei avaudu heti.
Vastaukset 69
Vanhimmat
Mua ei voisi vähempää kiinnostaa kenet ne sinne valitsee.
ku ei satu eurowiisut kiinnostaa.
artistille/bändille saada näkyvyttä ulkomailla. avashan toi menestys lordillekin monta ovea.
en mäkään välttis äänestä ketään, mutta jos äänestäisin, niin Teriksiä.
wälil jos woittais. ei kuiteskaa kiinnost teristen musa ja wiisut wiel wähempi et enpä taida waiwautuu.
Ei kyllä noi viisut saa mitään viisaria nousemaan. Ja möörmanni vielä vähemmän. ("..pelon ja epävarmuuden nään silmistään / mä miks en pärjää vieläkään?" - hei mähän osaan kirjoittaa euroviisuja! )
j. Ahola kyllä menee mainiosti...mahtava lavalla!
Mulla mennyt ihan ohi, kun ei niin paljoo kiinnosta eikä ole telkkariakaan tullut katseltua. No joo Aholasta kyllä diggaan, eli pakkohan se niiden ratsastusbiisi on tsekata :D Tuskinpa kuitenkaan äänestämään vaivaudun, kun en ole ennenkään ropojani moisiin laittanut. En edes idolsin aikaan ;)
säästyy.
Netin kautta saa katottua kaiken tarvittavan, kuten vaikka nämä viisut. Eikä tarvii pelätä tv-lupatarkastajia.
poistun koht kämpilt nii et turha mun owee on hajottaa joka kerta. huomen takas joskus tai sit ei.
En tuhlaa rahojani euroviisuäänestyksiin. Vaan keskitän Emma Gaalan äänestykseen rahani.
EMMAKOTI 5 numeroon 17176
myös!! eli kaikki fyrkat mitä on irrottaa tällaseen menee Emma gaalan yleisöäänestykseen
ainakin oma forkkendaali. se on muuten saanut kovia nimiä moderaattoreiksi
http://www.meurman.com/forum/
se siitä lähtee:)Ei kyllä tungosta ole viellä...
Hän näämmä vissiin keskustelee ihtesä kanssa?!
Lucan kanssa :o
on kaikkialla! :o :D
nähdä aikuismaista ja asiallista keskustelua artistilta (ja faneilta) siellä AK sivuillakin vois olla mutta ei oo..
Oletpa nokkela...
näin on. Jos siellä ois vielä sitä porukkaa jotka keskustelee, niin ois hyvä!
kirjoittelemaan. Siellä on vasta 14 fania. Kristiankin on taas sinkku mies. Siellä voi saada heti henkilökohtaisen vastauksen viestiin.
Tosi aikuismaista keskustelua... "ihastuin partaan hetin idolsissa" jne:)
Kävin äsken ekaa kertaa Kriden kotisivuilla ja nehän oli hienot! Näyttäisi olevan samalla muotilla tehty kun Katri Ylanderin, eli varmaan samat tekijät ollut asialla.
Mun mielestä Arin kotisivut kalpenee noille molemmille kaikin puolin. Siellä ei vieläkään ole kunnollista "in english"- osiota ja muutenkin on jotenkin retuperällään koko touhu. Esim. galleriaa ei ole päivitetty moneen kuukauteen. No jospa uuden levyn myötä ak.fi:kin saisi uuden ilmeen.
ol pääasias suomenkieliset siwut. jos ois waik anglost kyse nii ei se ikin panis ranskankielisii siwui tai tanskalainen saksankielisii. mahdollisuus muihin kieliin pitää ol mut perusta pitää ol se kielipohja mis ollaan.
mihin sitä galleriaa tarwii???? kuwii on jo enempi ku tarpeeks ja jos haluu nähdä nii menköön keikal.
Kunhan ei unohdeta ulkomaalaisia faneja. Tuo English- osio on nykyisellään niin surkea, että voisivat ottaa kokonaan pois. Onneksi sentään myspace-sivu on parempi kun ennen ja sieltä saa ulkomaalaiset halutessaan Ari-infoa.
Gallerian mainitsin siksi, kun sitä alussa niin kovasti mainostettiin että sinne voi fanit lähetellä kuvia ja sitten tyssäs kun seinään. Todennäköisesti kuvia alkoi tulemaan ovista ja ikkunoista ja päättivät puhaltaa pelin poikki?? Mä kun oon tämmönen p****leen perfektionisti, niin nappaa nähdä tuommosta puolivillaisuutta vai mitenkä sen nyt paremmin sanoisi :D
eli keikat ja muut ajankohtaset tiedotteet pitää ol kunnos mut en mä jotai kuwii mee kenenkää siwuil wahtaan. esim. toi keikkapäiwis on tuol ihan ekstraa ja sellast harwoin näkee;; ainakaa ajantasal olewaa.
ja kyl tonne enkunkielisel puolel osaa kirjottaa ne ketkä haluu. ei ne muunkieliset oo sen tyhmempii ku suomalaisetkaa. ja kun ei oo keikkoi ollu wiel ku suomes nii ei oo wiel ees tarwet muuhun. sit ku alkaa oleen on aika tehdä parannuksii. siwuihan woi muokata miten waa et tää nykynen muoto on tuskin se wiimenen.
Ja keskusteluforkka juuri sellainen kun virallisen forkan kuuluu ollakin. Hienoa, että Ari ja bändin jätkät käy siellä kommaamassa (viimeksi Erkka tänään) ja sitä kautta fanit on aina ajantasalla missä mennään.
Tuolla English-osiolla meinasin tätä:
http://www.arikoivunen.fi/isoa/pages/english.php
"After the Idols competition he will start recording his debut album and touring with his band. Stay tuned for news and information!"
Hmmm....
Pakko kyllä sanoa, että Kriden sivut ovat persoonattomat ja tylsät. Itsekin sanoit, että muistuttavat Katri Ylanderin sivuja,mutta sivujenhan pitäisi nimenomaan nostaa esiin artistia, ei markkinoida designereidensa tyyliä. Kriden sivut ovat yleispätevät ja korrekti mutta innottomat.
Onneksi AK:n sivuilla skipattiin nopeasti ne ensimmäiset "viralliset promokuvat": olivat sopöt ja siivot mutta kuvina lähinnä Pirkka- tai Koululainen-lehtiin sopivat. Niissä ei tajuttu mitään Arin persoonasta tai artistin musiikkigenrestä. Kriden promokuvat ovat ilmeisesti saman kuvaajan käsialaa ( muistaakseni joku naiskuaaja). Olenkin ihmetellyt, miksei hän vaivautunut riisumaan Krideltä sitä sitä tylsää talvipomppaa ja edes vähän irrotelemaan kaulahuivia. Tylsää, arkipäiväistä ja seksitöntä. Vai kuvastaako kuva sittenkin kohteensa persoonaa, ehkä?
AK:n sivut painottuvat aktiiviseen foorumiin ja ilmeisesti näin tapahtunut ihan luonnostaan. Sivuille on rekkautunut ulkomaisia faneja, joiden myötä on syntynyt englanninkielisiä, oikeasti käytössäolevia topickeja. Ehkäpä Kridellä on enemmän aikaa väännellä kieliversioita saavutuksistaan, niille lukuisille ulkomaisille faneilleen.
Kuvagalleriaan on virallisten promokuvien lisäksi hyväksytty pieni määrä joukko edellisen vuoden keikkaotoksia. Foorumilta erinäisiä fanien ottamia kuvakertomuksia keikoilta löytyy lisää vaikka kuinka paljon. Tämäkin taas esimerkkinä sivujen käyttäjien ja Aakkosta fanitavien aktiivisuudesta. Kyse ei ole ylläpidetystä fanikerhosta vaan ihmisten omasta harrastuksesta.
Osuit kyllä asian ytimeen moneenkin kertaan. Arin sivut ovat juuri hänen näköisensä. Erityisesti mieltä lämmittää se, että bändi ja Arikin osallistuvat keskusteluun. Moderointiin osallistuu myös osa bändistä, joten siksikin foorumi on erittäin toimiva ja oikeastaan paras tietolähde Koivusista. Hyvät sivut, kun niiden hallinta ja ylläpito ei ole keikkamyyjän tai levy-yhtiön vastuulla vaan bändillä itsellään.
Jos jotain negatiivista Arin sivuista pitäisi sanoa, niin noi uutiset päivittyy aika hitaasti. Eikä läheskään kaikkea siellä ole. Esimerkiksi Emma Gaalasta voisi siellä olla näkyvämminkin.
Katrin ja Kristianin sivut kun ak.fi. Persoonalliset ja toimivat Arin sivut kyllä on, ei sitä käy kieltäminen.
Huomasinpa tuossa, että myös Jipulla ( http://www.jippu.com/ ) on samannäköiset sivut ja nämä kaikki kolmehan on käsittääkseni Popgramin artisteja, eli samankaltaisuus johtunee siitä. Kyllähän siinä persoonallisuus kieltämättä kärsii vaikka koreat sivut onkin.
ari lasit päässä ja ei ole valmis näkemään mitään negatiivista missään mikä liittyy hevAriin
itselläsi kristianlasit päässä kun olet niin herkällä päällä?
Mun mielestä molemmilla on omalla tavallaan hyvät sivut. Toki Arin sivuissakin on parantamisen varaa, varsinkin juuri tolla englanninkielisellä puolella. Toivottavasti siihen tulee viimeistään sitten parannusta, jos ja kun Ari saa lisää näkyvyyttä ulkomailla. mutta sivujen ylläpitäjälläkin (D-Iivil) on ainakin pari bändiä, missä toimii ja ties mitä muita projekteja. Samoin Koivuset on itse kiireisiä keikkaputkessaan ja levynteossaan.
Kristianin sivut on ammattimaiset ja hyvännäköiset, mutta samanlaiset kuin Tuiskun, Katrin ym Popgram-artistien. Aika näyttää mihin suuntaan ne kehittyy. Positiivista on ainakin mun mielestä, että Kristian keskustelee faniensa kanssa ja on ottanut hoitaakseen moden tehtävät.
duunaamat???? sil on kyl taiteellist silmää.
Onhan se tehnyt muitakin sivuja, ainakin nämä on sen käsialaa. Korjatkaa jos oon väärässä :D
http://www.teuvoloman.com
http://www.forcesite.net
http://www.hevikaraoke.fi
Mahtava tyyppi. :)
äänestää Teräsbetonia. En sinänsä kauheasti diggaa ko. bändistä ja niiden parodiameiningistä, mutta J. Aholan ääni puree sen verran, että pakko äänestää. :D
Teräsbetonia. Jos nyt sitten äänestän ollenkaan.
Eikö esitettävän kappaleenkin pitäisi jotain vaikuttaa siihen, mitä äänestetään? Jos äänestäisin, niin sen mukaan päättäisin, mikä mielestäni voisi pärjätä Euroviisuissa. (Tosin ainoa, joka noista ehdokkaista on tarpeeksi huomiotaherättävä persoona on Cristal...)
Itse annan ääneni Emma Gaallaan myös, josta joku tuossa yllä mainitsikin.
mitään väliä Euroviisuissa, joten ihan sama. :D
kyl emmaan ja arille.
saisi mainostaa ketään. Kristiania on vähän väliä, yritetty pukata tänne. Eikö se idols aika ole jo mennyttä. Aria olen jo äänestänyt emma-gaalaan. Pitää vielä laittaa lisää tekstiviestejä. Miten vain tuo budjetti kestää. Viimeksi meni vähän överiksi, kun tuli 300 euron lasku. Ihmettelin sitä itsekkin, miten se voi olla niin suuri. Tällä hetkellä ei euroviisut kiinnosta. Katsoin eilen esityksen niistä. En pitänyt noista kappaleista.
Jos noista kahdesta pitäisi kuulematta etes kappaleita, niin teräsbetoni tietenkin.
riippuu täysin biisistä. Tod.näk. Teräsbetoni vois parhaiten osua musiikkimakuuni, mutta suomenkielinen... Crumbland olis ollut ihan ok, mutta ei kun ei. Eikä sillä nyt mitään saumaa olis kuitenkaan ollut.
Mutta en todellakaan ole niin lapsellinen että antaisin ääneni mistään muusta syystä kuin biisistä.
http://ohjelmat.yle.fi/sites/ohjelmat.yle.fi/player/#
jo, ja täytyy sanoo, että ole aivan sanaton.
Hohhoijaa... ponnetonta tusinatavaraa. En kyllä jaksanut ihan lopuun asti kaikkia kuunnella. Kyllä se niin on, että runoilijat ja tekstinikkarit ovat ihan oma rotunsa ja pöytälaatikkotuhertajat jotain muuta. Ei hallita kunnolla edes riimitelyä, saati sitä että sanat kuulostaisivat musiikilta. Se biisi pitää saada elämään.
Onneksi ei tarvitse noihin viisuihin tätä palstaa enemmän puuttua. Ellei sitten Teriksille ihan vaan piruuttaan laittaisi kannatusta.
Siis oikeasti, voiko olla noin surkeita?
Kristianin laulu on noista paras, mutta todella surkea luritus sekin. Sen piti olla rockballadi mutta iskelmältä tuo kyllä kuulostaa. Biisi on todella arvattavissa oleva, ei mitään sellaista kohokohtaa. Ei herättänyt mitään tunteita, valitettavasti. Tasapaksu perusvarma iskelmä, ei mitään muuta.
täytyy vain ihmetellä.
vaik loppu biisist oli vähän hakuses vielä- muut etenki yoshensuasaa ja se Kerkko koskisen biisi, jota ei voinu kuunnella loppuun -jätti sanattomaks mutkin.
joo, piti kirjoittaa.
http://www.viisukuppila.fi/phpBB3/viewtopic.php?f=41&t=4430&st=0&sk=t&sd=a&start=120
Ei sitten oikeen muutkaan taida tykätä.
ja masentawaa must oli toi biisi. ois pitäny ol enempi särmää ja otetta. nyt jäi läpilaulannaks liirunlaarun asteel tulkintaki. sanat oli tollaset tusina nyyhkyt mitä on kuultu jo liikaa.
Mäkin kuuntelin melkein noi kaikki, sen Monosen kohdalla loppu puhti mutta sitäkin kuuntelin, se oli must noista huonoin. Kristian ehkä sit toiseks huonoin eli ninja ja ainakin jippu meni ohi.
muutkaan karsintabiisit, vaikka kriden veisu taitaa olla tähän mennessä vähiten suosittu. saas nähdä mitä viimeinen erä tuo tullessaan. siinä on ainakin kiinnostavat cristal snow ja terikset. eipä ole kauheesti herättäneet nämä 8 ekaa kappaletta keskustelua ja intohimoja tuolla euroviisupalstallakaan. vähän tylsää. no, aion kyllä perjantaina vahdata vielä telkkaristakin karsinnat, vaikka en aio mihinkään äänestyspelleilyihin osallistua.
voittavansa eli joutuis menee nolaan ittensä ihan kansainvälisesti. Joten tehdään sitte sopivan huono biisi, että saatais vaan tästä kotimaan huomioarvosta jotain..
En ole mikään Kride-fani, mutta kyllä vähän kylmäsi nuo keskustelupalstan kommentit. Aika kova kritiikinsietokyky pitää kaverilla olla.
Koivusta on moitittu monista epäoleellisuuksista, mutta Kriden dissaus suuntautuu kaverin osaamisen ytimeen. Vähän säälittää, jos suoraan sanon.
se Koivunenkin on osansa saanut rankasta kritiikistä oman osaamisensa suhteen ja lisää tulee kritiikkiä jo heti lauantaina FME:n uuden materiaalin esittelyn jälkeen.
Älä luulekkaan, että Aria päästetään yhtään helpommalla. Luulenpa melkein että toi Kriden kritisointi sen jälkeen vaikuttaa lähes selkään taputtelulta;D Mark my words!
teilauskirjoitus on varmaan ollut valmiina jo hyvissä ajoin. Ja loput teroittelevat kyniään..
Aria vai Krideä? Veikkaan että kumpikin saa osansa, mutta Kristian pääsee vähemmällä, jos sitä ei valita edustamaan Suomea viisuihin.
Kristiania ei ole sentään vielä haukuttu muusikoiden netissä, "virallisissa" levy- t. biisiarvosteluissa saati lehdissä. Saattaahan se tosin muuttua, mutta en toivo sitä. Tsemppiä vaan kummallekin uusien levyjensä kanssa. Odotan mielenkiinnolla molempia lättyjä ja toisen aion satavarmasti ostaakin.
viisasta että Kride kiusaa itseään lukemalla Viisukuppilan juttuja. Siellähän on jo sellainen mielipiteenvaihto käynnissä, että Kride kommentoi foorumissaan Viisukuppilan keskusteluja ja Viisukuppilassa taas kuittaillaan Kriden kommentteja.
Tommosta ei pääkoppa kestä.
paha vika. Se yrittää miellyttää kaikkia!
Hieman kyllä ihmettelen toisaalta tuota Kristianin saamaa noinkin rajua palautetta. Erityisesti se, että häntä kritisoidaan juuri siitä, missä hän on omasta mielestään (on ainakin tehnyt selväksi eri tilanteissa) vahvimmillaan suhteessa kaikkiin muihin idols kilpailijoihin. Toisaalta ihmetyttää suuresti se, että hän on noinkin huonon tuotoksen kilpailuun päästänyt. Koska suurin osa tuosta kritiikistä on ikäväkyllä ihan asian ytimeen osuvaa ja oikeaa.
Arin osalta suurimmat kritiikit ovat aiemmin kohdistuneet mm epävireisyyteen, idols taustaan ja siihen ettei ole itse osallistunut biisien tekemiseen. Jatkossa varmasti saamme kuulla:
Jos ei ole tarpeeksi heviä:
- hevipoppia, kaupallista pskaa
- menee levy-yhtiön pillin mukaan
Jos on heviä
- Ei sovi Arin äänelle
- Ei sovi Arille ei myy, kukaan ei osta idols taustan vuoksi
Jos onkin jostainsyystä hyvää musaa ja siinä onkin jotain "uutta" ja mielenkiintoista:
- Ei ole itse osallistunut tekemään sitä musaa
Heh... no näitä luemme sitten viikonloppuna eri palstoilta:)
" LUPAUS LUNASTAMATTA " oli Yhteishyvän levy-arvostelijan otsikointi Kriden levystä. Arvioinnissa toi esiin samat jutut, mitä täälläkin on esitetty: tylsä, hengetön.
Arin levyn arvostelyn otsikko kuului: "IDOLIN VAKUUTAVA DEBYYTTI" ja arviointi sen mukaista.
Ylipäätään, kyllä Arin Fuel for the Fire sai paremmat arvioinnit kuin Kriden plätty. Ja herätti taatusti enemmän keskustelua ja huomiota.
lienee sellaiset ennakkoasenteet, että epäilen kelpaisiko mikään. toivotaan nyt kuitenki että pysyvät asiassa.. ei maalata piruja seinille...???
eli jos uusi matsku on huonoa, se on Arin syy ja jos se sitten sattuisikin olemaan hyvää tai edes kelvollista, Ari ei TIETENKÄÄN ole osallistunut biisientekoprosessiin millään tavalla.
Ari ei varmaan itse vaivaudu edes puolustautumaan, vaan tehtävä jää sitten muulle bändille ja Lucallahan on tuosta "isoveljenä" toimimisesta on jo kokemusta.
....ja kuvittelee itsestään liikoja. Olin aluksi ihan positiivinen tyyppiä kohtaan mtta mitä enemmän ollut äänessä, sitä enemmän alkanut tympiä.
Ne sen mutsin "me olemme myös köyhiä" siteeraukset kiehutti lopullisesti yli. Tai, miten se muka yritti "opettaa" Aria. Sen kyvyilä...hahhah!
Musiikissakin kumartelee ja apinoi joka suuntaan, eikä löydä itseään.
Onneksi on Ari.
kuuntelin tän meurmannin biisin about puoleenwäliin ja se riitti mulle käsityksen saamiseen.
jos se on selitelly nii wäärä liikku. mitä sitä selitteleen. tehty mitä tehty ja sil selwä.
olla kommentoimatta miteskää mihinkää suuntaa ja toiwonmukaa lucaki pitää mölyt mahassaa.
johan joku kerran waati et arin pitää sit todistaa joteski et se on osallistu biisintekoon. höhhöö ja kuinhan moni muu on todistanu wastaawaa. pitäskö wannoo kaut kiwen ja kannon wai hommat oikeen wideo asiast. ja witut.
riittävästi, jos Arin nimi on levyllä yhtenä biisintekijänä. Ei kai muut bändiläiset suostu sentään tekemään Arin puolesta biisejä, niin että Ari saa teostomaksut. En usko sentään ihan tollaseen solidaarisuuteen ja anteliasuuteen bändin sisällä, enkä toisaalta usko siihenkään että kukaan täyspäinen nyt tosissaan Arilta vaatisi mitään "todisteita".
mutta ei osaa olla mieliksi ihmisille. Ei sitä tarvitsisi niin kovasti yrittää, jos osaisi luonnostaan.