Ostin eilen elämäni ensimmäisen auton ja tietenkin autoliikkeestä. vm 95 ja tänään jo hajosi pakoputki, melkoisen pörinän pitää.
Mikä yleensä on autoliikkeen vastuu, onko sellaista enää nykyaikana olemassakaan. Jos on, voiko jotenkin suunnilleen sanoa, kuinka kauan liikkeen vastuu on "voimassa".
Voiko auton kilometrimäärän tarkistaa jostakin, muistelen että katsastuksen yhteydessä kilometrit merkitään ylös.
Mikä yleensä on autoliikkeen vastuu, onko sellaista enää nykyaikana olemassakaan. Jos on, voiko jotenkin suunnilleen sanoa, kuinka kauan liikkeen vastuu on "voimassa".
Voiko auton kilometrimäärän tarkistaa jostakin, muistelen että katsastuksen yhteydessä kilometrit merkitään ylös.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Autoliikkeellä on kyllä 6kk lakisääteinen virhevastuu, mutta takuun antaminenhan ei ole lakisääteistä.
Käytetyssä yli 10 vuotta vanhassa autossa tuota ei kyllä voida katsoa virheeksi (lue= liike ei ole vastuussa), vaan normaaliksi kulumiseksi, sillä on hyvin oletettavaa että tuon ikäisessä autossa pakosarja/putkisto alkaa olemaan uusintakunnossa ellei uusintaa ole jo tehty.
Putkisto on kulutusosa (pitkäikäinen sellainen tosin) ihan kuten jarrupalatkin, joten yleensä ne kannattaa tarkistaa ennen kuin auton ostaa. (ei luulisi olevan iso vaiva....eri asia toki jos auton on ostanut satkulla tai kahdella, niin eipä viitsi)
Tarkkuutta toimintaan, niin ei vastaisuudessa tule ostettua autoa, jota ei ole käynyt kunnolla läpi. Mitä vanhempi auto niin sitä tarkemmin pitäisi tutkia.
Ps. niin ja yksityisten välisessä
piti vielä tuohon loppuun laittaa että yksityisten välisessä kaupassa taasen kannattaa olla kaiken suhteen vielä tarkempi, koska vastuu käytännössä vaihtuu, välittömästi kun auto vaihtaa omistajaa....
Ai jaa pakosarja menee vai, ja paskan marjat, olisit hiljaa jos et mistään mitään tiiä!
mulle luvattiin 6 kk takuu ja vaikka uudempi auto onkin niin tarpeeseen tuli se.
Ostamissani autoissa tehtaantakuut 3v ja toiseen autooni 5v,olivat molemmat uusia,suoraan pakasta,
mie en koskaaan osta jonkun käytettyä autoa.
Jos se seuraavana päivänä hajoaa, ei se mitään normaalia kulumista ole. Tilannetta on katsottava niin kuin vika olisi ollut siinä myytäessä.
tarkistaa, muuten kuin kuuntelemalla . Entä kun ostopäivää seuraavana päivänä pakoputki hajoaa ja todetaan "kuin vika olisi ollut ostohetkellä" eli edellisenä päivänä,
tarkoittaako se sitä että a.liike olisi viasta vastuussa vai ostajan olisi vika pitänyt huomata ? Pitäisikö ostajan huomioida etukäteen auton iän perusteella, että pakoputki saattaa hajota jo seuraavana päivänä. Ei ole vielä tarkastettu onko pakoputki kitillä paikkailtu,,,,
Onneksi ei mitään vakavampaa kuitenkaan ole ilmennyt.
Minun autostani loppui ilmastoinnista nesteet päivän parin sisään ostosta. Maksoivat autoliikkeestä korjauksen, kun soitin heti asiasta.
Kannattaa kysyä, koska aika ikävää tuollanen.