Kuuntelin tuossa erästä evoluutio/kreationismi-debattia, ja kreationismin innokas puolestapuhuja toistamiseen hoki että evoluutio on uskonto ja sen jumala on aika. Eräs hänen suosikkiargumenteistaan oli että banaani ei muutu koiraksi. Tällä olkiukolla hän ilmeisesti tarkoitti sitä, että eliön perimän tieto ei voi lisääntyä itsestään, toisinsanoen eliön jälkeläinen ei voi saada lisäksi jotain ominaisuutta jota sillä ei ole.
Hypätään Nooan arkkiin. Oliko arkissa kaikenlaisia eri versioita eliölajeista joita nykyään on, vai onko mahdollista että nykyiset lajit ovat kehittyneet varhaisemmista kantamuodoista? Kun katselee eläinlajien kirjoa, tulee väistämättäkin mieleen että näitä kaikkia ei olisi mahtunut kahta kappaletta arkkiin. Useimmat kreationismin puolestapuhujat hyväksyvät mikroevoluution mahdollisuuden, onhan meillä susia, dingoja ja koiria, jotka kukin ovat saman koiraeläinlajin muotoja, ja tulosta luonnonvalinnasta. Nooan arkissa oli eliön kantamuoto, joka luonnonvalinnan tuotoksena on kehittynyt dingoiksi, koiriksi ja susiksi.
Seepralla on 44-62 kromosomia lajista riippuen. Hevosella on 64 kromosomia. Hevonen ja Seepra voivat saada jälkeläisen, jolla on 54-62 kromosomia. Seeprahevosta kutsutaan "Zorseksi" (zeebra horse). Tutkitaanpa seepralle ominaisinta piirrettä: raidoitusta. Se on hyvä naamioväri savannilla. Zorset ovat myös raidallisia, joten voidaan olettaa että raidallisuus periytyy yksinomaan seepralta, koska hevoset eivät ole raidallisia.
Millainen on ollut hevosen ja seepran kantamuoto, joka on ollut Nooan arkissa? Oliko sillä raidat vai ei? Kuinka monta kromosomia sillä on ollut? Jos oletamme, että alkumuoto on ollut seepra, ja nykyiset hevoset ovat luonnonvalinnan kautta muuttuneet väritykseltään yksinkertaisemmiksi, miksi niiden kromosomimäärä on kasvanut suuremmaksi kuin seepran? Mistä ne ovat saaneet lisää ominaisuuksia perimäänsä? Tai toisaalta: jos kantamuotona on ollut 64-kromosominen hevonen, mihin ovat kadonneet 20 kromosomia jotka erottavat seepran hevosesta, ja miksi seeprat ovat silti raidallisia eli saaneet uuden periytyvän ominaisuuden jota hevosilla ei ole? Ne ovat kuitenkin sukua, koska ne voivat lisääntyä keskenään kuten aasi ja hevonen (tuloksena muuli) tai leijona ja tiikeri (tuloksena liikeri).
Kuvailkaa sitä hevosten esi-isää, joka oli Noaan arkissa kyydissä, ja jonka jälkeläisiä nykyiset hevoset ja seeprat ovat. Millä tavoin sen ominaisuudet ovat muuntuneet verrattuna nykyisiin eläimiin?
Mainitsemani tiedot seeproista, hevosista ja zorseista ovat englanninkielisestä wikipediasta, ks. http://en.wikipedia.org/wiki/Zorse
Seeprahevonen
3
436
Vastaukset
- tietysti oli
erikseen suomenhevosia, arabialaisiaratsuja, seebroja, aaseja, muuleja, kiinanpalatsikoiria, susia, dingoja, chiuahuata, lapinpystykorvaa, faaraokoiria, tanskandoggeja, mäyräkoiria, kettuterriereitä, dobermanneja, leijonia, tiikereitä, kotikissoja, puumia, ilveksiä, sapelihammastiikereitä, siperiantiikereitä, bengalintiikereitä jne.....
Lue Raamattua ennekuin kysyt tyhmiä.
Susu on susi, eikä koiraksi muutu.- Jos susi
muka muuttuisi tanskandogiksi, niin miksi kaikki sudet eivät ole tanskandoggeja?
Susi on susi eikä muutu koiraksi.
Väitätkö että susi pariskunta voisi synnyttää suomenpystykorvan heh heh :)
- Anteeksi että ajattelen
"Eräs hänen suosikkiargumenteistaan oli että banaani ei muutu koiraksi. Tällä olkiukolla hän ilmeisesti tarkoitti sitä, että eliön perimän tieto ei voi lisääntyä itsestään, ..."
Ja jos pieni saivartelu sallitaan, niin arvaukseni on, että banaanilla on enemmän geenejä kuin koiralla.
En ole juuri koiran ja banaanin geenistön vertailua nähnyt, mutta yleensä korkeammilla kasveilla on selvästi enemmän geenejä kuin esimerkiksi ihmisellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731910Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971653- 1461191
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako190551- 55535
- 46488
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462