kysymyksii..

saisko vastauksii??

nii eli mä kysyisin et:
1.miten éówynin nimi lausutaan? :)
2.onko Legolaksella tulevaisuudessa perhettä ja/tai lapsia?

kiitos vastauksista (:

4

966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gabriele

      Éowynin nimi lausutaan Éowyn, sillä muistaakseni Cristopher Tolkien on korostanut sitä että nimet lausutaan niin kuten ne kirjoitetaan, eikä esimerkeksi Théoden lausuta "Thioden" niinkuin elokuvasta saisi käsityksen.
      Legolaksella ei tiettävästi tule olemaan perhettä, sillä viimeinen merkintä hänestä on että Elessarin kuoltua hän purjehti Kuolemattomille Maille ystävänsä Gimlin kanssa.

      • ja niiden lausuminen

        'nimet lausutaan niin kuten ne kirjoitetaan'

        Onko käynyt mielessä että esim. englantilainen lausuisi saman tekstin hyvin eri tavalla kuin suomalainen? -> Molemmat mielestään lausuvat sanan kuten se kirjoitetaan.

        Ja tästä päästään suoraan alkuperäiseen kysymykseen, miten nimi lausutaan. Ainoa varma tapa olisi kirjoittaa teksti foneettisin merkein niin ei kenellekkään jäisi epäselvyyttä.


      • niin..
        ja niiden lausuminen kirjoitti:

        'nimet lausutaan niin kuten ne kirjoitetaan'

        Onko käynyt mielessä että esim. englantilainen lausuisi saman tekstin hyvin eri tavalla kuin suomalainen? -> Molemmat mielestään lausuvat sanan kuten se kirjoitetaan.

        Ja tästä päästään suoraan alkuperäiseen kysymykseen, miten nimi lausutaan. Ainoa varma tapa olisi kirjoittaa teksti foneettisin merkein niin ei kenellekkään jäisi epäselvyyttä.

        Taisi olla Shaw joka joskus ehdotti piloillaan, että englantia alettaisiin kirjoittaa niin kun lausutaan..


    • ilmajoki

      Kolmannen kirjan lopussa (tai mahd. Silmarillinonissa? en muista) on mun mielestä jonkinlainen ääntämisopas intoilijoille. Siis ainakin haltijakielisten nimien suhteen, en ole varma rohanilaisista. Siinä oli jotain ihan selkeitä sääntöjä joita tosin en muista. Käy kirjastossa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3730
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2722
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2280
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2251
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1529
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      52
      1501
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1389
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1241
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1194
    Aihe