Eikö olisi rehellistä

myöntää, että kaikkien uskontojen jumalat ovat samalla viivalla kristittyjen jumalan kanssa? Että kaikki jumalat ovat yhtä todellisia (tai yhtä epätodellisia)?

Eikö sielunvaellusoppi ole yhtä hyvä kuin pelastusoppi?

Jos tarvitsisi valita, ottaisin mieluummin uudelleen syntymisen kuin pelastuksen. Edellinen ei ole jälkimmäistä yhtään todempi, mutta tuntuu mukavammalta.
12212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

myöntää ,että luominen on järkevämpi selitys elollisen maailman olemassaoloon kuin tolkuton evoluutiousko?

Äänestä
  • nimimerkkiä.

    Äänestä

Jeesuksen nimessä poistu.

Äänestä
  • jos salama iskis. Talviaikaan se olisi pienehkö ihme.

    Äänestä

  • J.Edgar kirjoitti:

    jos salama iskis. Talviaikaan se olisi pienehkö ihme.

    Jeesuksen nimessä, vaikene.

    Äänestä

olla paljon todennäköisempi vaihtoehto kuin koskaan loppumaton helvetin kidutus.

Raamattu kuvaa tätä luonnollista kehoamme telttamajaksi, jossa Kristus, Jumalan viisaus tahtoo asua;

1. Aik. 17:5
"Minä en ole asunut huoneessa siitä päivästä asti, jona johdatin Israelin tänne, tähän päivään saakka, vaan minä olen muuttanut teltasta telttaan ja asumuksesta asumukseen."

Raamatun kertomuksen mukaan profeetta Elian henki siirtyi ensin Eliasta Elisaan ja satoja vuosia myöhemmin syntyneeseen Johannes Kastajaan, ja joutui kokemaan kehonsa pään menetyksen samalla tavalla kuin Baalin profeetat Kiisonin purolla Elian toimesta.

— Joka miekkaan tarttuu, se miekkaan hukkuu.

Äänestä
  • Älä tuollaisia kirjoittele.

    Äänestä

Jos uskoo murhaamisen olevan oikein pelastuu tai jos uskoo pedofilian olevan oikein pelastuu tai jos uskoo murhaamisen olevan väärin pelastuu. Huomaatko omassa ajatuksessa ristiriitaa? Moraali menee ristiin ja rastiin.

Äänestä

Juutalaisilla , muslimeilla ja kristityillä on sama yhteinen Jumala.
Kristityillä on sen lisäksi kaksi muuta Jumalaa eli Jeesus ja pyhä henki.

Äänestä
  • Muslimeilla on kuollut ihmisten tekemä Jumala. Kristityillä on elävä Kaikkivalria Jumala, maan ja taivaan luoja.

    Äänestä

  • Aameen kirjoitti:

    Muslimeilla on kuollut ihmisten tekemä Jumala. Kristityillä on elävä Kaikkivalria Jumala, maan ja taivaan luoja.

    että Allah on kuollut, Koraanin ja yli miljardin muslimin todistuksen mukaan hän on hyvinkin elävä.

    Äänestä

* Ymmärrä nyt jo hyvä ihminen, että ei voi olla kuin yksi Jumala, ja Hän on Raamatun Jumala.
* Hän on antanut Raamatun, että Hänen tahtonsa tulisi ihmisten tietoon.
* Hän on ilmoittanut tahtonsa ihmiseen nähden, ja Hän on ainut Jumala, joka on tullut ihmisen luo IHMISENÄ.
* Jeesus on maailmankaikkeuden ydin, ja keskipiste. Ilman Häntä ei olisi koko maailmaa, Hänessä kaikki luotiin, ja Hänessä kaikki pysyy voimassa.
* Jos Jumala vetäisi Sanansa = Kristuksen pois, lakkaisi kaikki olemasta, mutta Hänessä pysyy kaikkivoimassa.
* Jeesus Kristus on Jumalan suunnitelman koko täyteys, Kristus on Jumalan KAIKKI! Jumala ei periaatteessa välitä mistään muusta, kuin Jeesuksesta Kristuksesta, ainutsyntyisestä Pojastaan.
* Jumalan välittämiseen pääsee sillä, että uskoo Jeesukseen, ja liittyy Häneen uskonkautta, sisäistyy Häneen, on Hänessä, silloin on Jumalan suosion syleilyssä.
* Kun on uudestisyntymisen kautta yhdistetty Jeesukseen Kristukseen, ja kun koska Kristus on Jumalassa, on uskova myös kästketty Kristuksessa Jumalaan.
* On selvää, ettei Kristuksen todellista merkitystä ymmärretä edes kaikkien uskovien taholta, saati, että ulkokultaiset nimikristityt sen ymmärtäisivät. Maailmasta puhumattakaan.

* Jos tämän maailaman ruhtinaat olisivat tunteneet Jeesusken Kristuksen merkityksen kaikkeen mitä maailmassa on, eivät he olisi Jeesusta ristiin naulinneet ja tappaneet!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


J.Edgar kirjoitti:

myöntää, että kaikkien uskontojen jumalat ovat samalla viivalla kristittyjen jumalan kanssa? Että kaikki jumalat ovat yhtä todellisia (tai yhtä epätodellisia)?

Eikö sielunvaellusoppi ole yhtä hyvä kuin pelastusoppi?

Jos tarvitsisi valita, ottaisin mieluummin uudelleen syntymisen kuin pelastuksen. Edellinen ei ole jälkimmäistä yhtään todempi, mutta tuntuu mukavammalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu