Itse olen sellaisen mielenkiintoisen seikan huomannut että ne ketkä haukkuvat sivareita on yleensä niitä joille armeija on ollut erityisen vaikeaa aikaa. Ainakin täälläpäin ne ketkä ovat vempanneet ja itkeneet miten paskaa armeijassa kokoajan on, ovat niitä pahimpia haukkujia yhdessä näiden vapautuksen saaneiden (tai sen hommanneiden) kanssa. Suuri osa sivarien mollaajista on myös näitä ipanoita jotka eivät vielä ole edes armeijaa suorittaneet vaan perustavat käsityksensä siihen mitä vanhemmat ja kaverit on sanoneet.
Hyväkuntoiset & muutenkin älykkäät itsenäiset yksilöt eivät pahemmin ole minun kuullen sivareita haukkuneet vaikka niitäkin (siis sivareita) samassa kaveripiirissä pyörii.
Ovatko muut huomanneet mitään samankaltaista vai olenko yksin?
Hyväkuntoiset & muutenkin älykkäät itsenäiset yksilöt eivät pahemmin ole minun kuullen sivareita haukkuneet vaikka niitäkin (siis sivareita) samassa kaveripiirissä pyörii.
Ovatko muut huomanneet mitään samankaltaista vai olenko yksin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
"... Ovatko muut huomanneet mitään samankaltaista vai olenko yksin?"
Olen jotakuinkin samoilla linjoilla.
Tosin, tuo vittuilijoiden määrä on omissa kokemuksissani aikalailla samaa luokkaa kuin niiden, jotka eivät intistä pitäneet, mutta eivät kuitenkaan ottaneet kokemusta ristikseen vaan jatkoivat elämäänsä itkemättä siinä missä kunnon sivaritkin.
Se, mitä olen kuullut sivareita haukuttavan (tätä palstaa lukuunottamatta) on tullut joko ei-yleistäen ja aiheesta, tai tylsämielisten "ipanoiden" suusta muun syljen mukana.
Noh, niin meitä on moneen junaan.
Ne pahimmat haukkujat juuri ole näitä lähibaarien kalja-apinoita, punaniskaisia rutisijoita, joiden mielestä ne on hyviä tyyppejä, jotka osaavat ryömiä munat turpeessa. Nämä räkäaivot sitä taitoa tietty tarvii, kun iltaisin konttaavat kotiin. Nämä sankarit on juuri niitä, jotka olivat joka vitun marssin aikana itkemässä lekurilta vapautuksia ja "unohtivat" sillointällöin palata lomilta ruotuun, kun olikin rahaa dokata koko viikko. Sitten ne kohdistaa heikosta itsetunnosta kohoavan kiukkunsa sivareihin, mutta myös niihin, jotka esim. armeijassa haluavat suoriutua mahdollisimman hyvin, esim. varusmiesesimiehet.
Vaikka itse olen armeijan käynyt pitemmän kaavan kautta, ei mua vituta sivarit noin niinkun yleisesti, jokainen niistä on oma tapauksensa. Jotkut täälläkin ilmenevät sivareiden keskuudessa yleisesti ilmenevät mielipiteet ja asenteet mua vituttaa sitten sitäkin enemmän.
Jos itse olet täysi petturi-paskahousu-ressukka, niin pidä edes itse sivaripääsi kiinni tai ota poikakaverisi kulli suuhun.
vaan sellaisia ihmisiä, joihin ei yhteiskunnan aivopesu tehoa... ja teinit pois palstalta.