Pari kysymystä,

vastauksia vaan kumpaankin - ensimmäinen löytyi taas kerran jogurttipurkin kyljestä ja jäi askarruttamaan mieltäni, toinen löytyi omista ajatuksistani:


1) Mikä tekee satavuotiaasta raisun rakastajan?



2) Voiko musiikki välittää ajatuksia ja voitko/osaatko kertoa sen välityksellä toiselle haluamasi?



Lopuksi "perinteinen" - nyt kylläkin kuvan osalta mustavalkoinen, musiikillinen osuus tallennettu Lontoossa, Abbey Roadin studiolla vuonna 1960:


http://youtube.com/watch?v=pY-rPDwzM9M



Huomenta vaan kaikille omasta puolestani, t. MM.

13

1008

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sini_siivetär

      ensinnäkin ykköskohta, kyllä sen täytyy olla elämänkokemus , joka tekee satavuotiaasta raisun rakastajan...ja saattaa siinä olla pelissä hyvää fyysistä kuntoakin jo sille ikää..ja sitten tämä toinen kohta..musiikki on nonverbaalista viestintää tosissaan hyvin, sanojen käyttö on vain 10% koko viestinnästä..

      • hyötyä:

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/200802117229311_uu.shtml
        Iltalehti.fi | Uutiset | 11.02.2008 | Timmiin kuntoon rintoja tuijottamalla.
        Tutkijoiden mukaan jo 10 minuutin tuijottelutuokio kohottaa miesten kuntoa yhtä tehokkaasti kuin puolen tunnin treeni kuntosalilla.

        Niin että huomenta vaan.


      • >ja sitten tämä toinen kohta..musiikki on nonverbaalista viestintää tosissaan hyvin, sanojen käyttö on vain 10% koko viestinnästä..<


        Käyhän se ilman sanojakin - nyt vasta huomasin laittaneeni instrumentaaliesityksen tuohon aloitukseen. Silläkin voi kertoa paljon - toinen asia on, miten toinen sen ottaa vastaan, jos tuntemattomalle koittaa tällä tavoin jotain kertoa. Eli ns. tapauskohtainen juttu....

        Mutta jokaisella on valinnanvapautensa viestittää asioita toiselle - mulle musiikki on aika tärkeä keino, sanoja kuitenkaan unohtamatta.


        Makuasioita, makuasioita - niin kuin tuo jogurttikin....


    • gitta5

      Pelotti jo toi eka kysymys:))))))
      100v raisu rakastaja eiiiiiiii jättäisin väliin ;)
      voi itse joutua pulaan :))) murhasyyte :( siinä raisua oliskin kerrakseen...

      • ei vaan - ymmärsin kyllä....*murhasyyte*


        Tai sitten en ymmärtänyt. Niin aina.


      • gitta5
        Man-of-Mystery kirjoitti:

        ei vaan - ymmärsin kyllä....*murhasyyte*


        Tai sitten en ymmärtänyt. Niin aina.

        eikös tää ole huuhaa;))kyllä sä ymmärsit usko pois;D


    • MuisQuu
      • kohta päivää....


        Nuo tuollaiset sananlaskut ovat niii-in suomalaisia - niissä kai asuu suurikin viisaus.


        >Musiikilla voi todellakin ilmentää tunteitaan. Tehostaa sanomaansa.<

        Näin tekee - eikä onneksi tarvitse itse osata soittaa *minä en osaa, en ensimmäistäkään instrumenttia*


    • Minusta on helvetin kiva vastailla kysymyksiin koska olen nero. Olen myös Savon keisarikunnan päällikkö ja lottoarvonnan virallinen valvoja.


      1) Mikä tekee satavuotiaasta raisun rakastajan?

      Kai se on se kokemus. Kun minä olin satavuotias noin 68 vuotta sitten niin minä ainakin mylläsin niin aitoissa että joutuivat uusimaan katot ja lattiat heti aamusesta.

      2) Voiko musiikki välittää ajatuksia ja voitko/osaatko kertoa sen välityksellä toiselle haluamasi?

      Kyllä vaan. Aina kun laitan kauniin metalliballadin kehiin niin voi jokainen arvata että vesisänky hölskyy aika reippaanlaisesti viiden minuutin sisällä. naiset eivät voi vastustaa kauniita kappaleita. Heille voi näin myös kertoa tunteistaan vaikka heviballadin kera ja kohta oletkin jo patjana.


      PS: Savo on täynnä sohjoa. Noin kolme metriä jalkakäytävillä. Mummelit kuravehkeet mukaan jos tulette Savoon minua kosimaan.

    • huuhaileen...

      ihan OK.

      • olla

        kevättä rinnassa ?
        *virn*


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      19
      3627
    2. Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?

      Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit
      Ikävä
      23
      2761
    3. En tullut, koska käytit päätäsi.

      Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m
      Ikävä
      32
      2195
    4. Yksi "sometähti" vähemmän

      Ei tunnu missään.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      2005
    5. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      19
      1946
    6. Tuliko ikävä

      Vai miksi laitoit viestin? Soittamalla voisi saada kiinni. Mutta et sä uskalla
      Ikävä
      26
      1612
    7. Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?

      Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui
      Ikävä
      36
      1487
    8. Saitko ne viestit

      Silloin viime kuussa? Vai etkö lukemut niitä.
      Ikävä
      32
      1482
    9. Miten lasketaan?

      Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.
      Haapavesi
      9
      1404
    10. Hyvää Huomenta Rakas Neiti

      Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies
      Ikävä
      11
      1364
    Aihe