Pari kysymystä,

vastauksia vaan kumpaankin - ensimmäinen löytyi taas kerran jogurttipurkin kyljestä ja jäi askarruttamaan mieltäni, toinen löytyi omista ajatuksistani:


1) Mikä tekee satavuotiaasta raisun rakastajan?



2) Voiko musiikki välittää ajatuksia ja voitko/osaatko kertoa sen välityksellä toiselle haluamasi?



Lopuksi "perinteinen" - nyt kylläkin kuvan osalta mustavalkoinen, musiikillinen osuus tallennettu Lontoossa, Abbey Roadin studiolla vuonna 1960:


http://youtube.com/watch?v=pY-rPDwzM9M



Huomenta vaan kaikille omasta puolestani, t. MM.

13

1068

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sini_siivetär

      ensinnäkin ykköskohta, kyllä sen täytyy olla elämänkokemus , joka tekee satavuotiaasta raisun rakastajan...ja saattaa siinä olla pelissä hyvää fyysistä kuntoakin jo sille ikää..ja sitten tämä toinen kohta..musiikki on nonverbaalista viestintää tosissaan hyvin, sanojen käyttö on vain 10% koko viestinnästä..

      • hyötyä:

        http://www.iltalehti.fi/uutiset/200802117229311_uu.shtml
        Iltalehti.fi | Uutiset | 11.02.2008 | Timmiin kuntoon rintoja tuijottamalla.
        Tutkijoiden mukaan jo 10 minuutin tuijottelutuokio kohottaa miesten kuntoa yhtä tehokkaasti kuin puolen tunnin treeni kuntosalilla.

        Niin että huomenta vaan.


      • >ja sitten tämä toinen kohta..musiikki on nonverbaalista viestintää tosissaan hyvin, sanojen käyttö on vain 10% koko viestinnästä..<


        Käyhän se ilman sanojakin - nyt vasta huomasin laittaneeni instrumentaaliesityksen tuohon aloitukseen. Silläkin voi kertoa paljon - toinen asia on, miten toinen sen ottaa vastaan, jos tuntemattomalle koittaa tällä tavoin jotain kertoa. Eli ns. tapauskohtainen juttu....

        Mutta jokaisella on valinnanvapautensa viestittää asioita toiselle - mulle musiikki on aika tärkeä keino, sanoja kuitenkaan unohtamatta.


        Makuasioita, makuasioita - niin kuin tuo jogurttikin....


    • gitta5

      Pelotti jo toi eka kysymys:))))))
      100v raisu rakastaja eiiiiiiii jättäisin väliin ;)
      voi itse joutua pulaan :))) murhasyyte :( siinä raisua oliskin kerrakseen...

      • ei vaan - ymmärsin kyllä....*murhasyyte*


        Tai sitten en ymmärtänyt. Niin aina.


      • gitta5
        Man-of-Mystery kirjoitti:

        ei vaan - ymmärsin kyllä....*murhasyyte*


        Tai sitten en ymmärtänyt. Niin aina.

        eikös tää ole huuhaa;))kyllä sä ymmärsit usko pois;D


    • MuisQuu
      • kohta päivää....


        Nuo tuollaiset sananlaskut ovat niii-in suomalaisia - niissä kai asuu suurikin viisaus.


        >Musiikilla voi todellakin ilmentää tunteitaan. Tehostaa sanomaansa.<

        Näin tekee - eikä onneksi tarvitse itse osata soittaa *minä en osaa, en ensimmäistäkään instrumenttia*


    • Minusta on helvetin kiva vastailla kysymyksiin koska olen nero. Olen myös Savon keisarikunnan päällikkö ja lottoarvonnan virallinen valvoja.


      1) Mikä tekee satavuotiaasta raisun rakastajan?

      Kai se on se kokemus. Kun minä olin satavuotias noin 68 vuotta sitten niin minä ainakin mylläsin niin aitoissa että joutuivat uusimaan katot ja lattiat heti aamusesta.

      2) Voiko musiikki välittää ajatuksia ja voitko/osaatko kertoa sen välityksellä toiselle haluamasi?

      Kyllä vaan. Aina kun laitan kauniin metalliballadin kehiin niin voi jokainen arvata että vesisänky hölskyy aika reippaanlaisesti viiden minuutin sisällä. naiset eivät voi vastustaa kauniita kappaleita. Heille voi näin myös kertoa tunteistaan vaikka heviballadin kera ja kohta oletkin jo patjana.


      PS: Savo on täynnä sohjoa. Noin kolme metriä jalkakäytävillä. Mummelit kuravehkeet mukaan jos tulette Savoon minua kosimaan.

    • huuhaileen...

      ihan OK.

      • olla

        kevättä rinnassa ?
        *virn*


    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      589
      1420
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      43
      777
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      539
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      494
    7. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      477
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      151
      438
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      432
    Aihe