miksi helluntailaisen rukoilun tuloksena hänelle vastaa Pyhä Henki, katoliselle neitsyt Maria ja muslimille taas profeetta Mohammed.
Onko niin, että rukouksen sisältö vaikuttaa siihen, kenen kanssa pääsee yhteyteen?
Vai olisiko sittenkin kyseessä toiveajattelu?
Onko niin, että rukouksen sisältö vaikuttaa siihen, kenen kanssa pääsee yhteyteen?
Vai olisiko sittenkin kyseessä toiveajattelu?
Vastaukset 8
Vanhimmat
* Usko nyt jo, että ei ole muuta Jumalaa taivaan alla, eikä päällä eikä missään muualla, kuin Raamatun ilmoittama Jumala kaikkivaltias.
* Maria on tavallinen ihminen siinä kuin kuka tahansa. Jotkut vaan ovat keksineet hänestä tehdä pyhimyksen, mutta niin ei ole, sillä Mariankin sydämen lävisti miekka, eli Jumalan Sana. Hänenkin tuli uskoa Jumalan Poikaan Jeesukseen, jonka hän kantoi kohdussaan, Jeesuksen tullessa ihmiseksi. Se vaan oli Marian tehtäväksi annettu, yksi monien evankelointiin liittyvistä tehtävistä.
* Maria ei siis vastaa yhteenkään rukoukseen. Mohammed senkään vertaa, koska ei edes koskaan tuntenut todellista rukouksiin vastaavaa Jeesusta Kristusta.
olet auktoriteettien nujertama hyväuskoinen höynäytettävä.
Taitaa se niin olla, että 72 vuoden kokemuksella oppii jotain elämästä ja sen mukaan vakaumuskin syntyy.
opetella keskustelemaan itse asioista puuttumatta keskustelukumppanin nimittelyyn?
"Sinä olet sitä" ja "hän on tätä" -tyyppisistä
lauseista on hyvin lyhyt matka raastupaan!
" " opetella keskustelemaan itse asioista puuttumatta keskustelukumppanin nimittelyyn? " ":
on perusateistin päähän. Oikeastaan sitä matkaa ei olekaan.
Jos et ole yhtä likinäköinen ja kapeakatseinen, olet sitä, olet tätä, olet tuota .......
käydä nimimerkkejä vastaan. Jos käytäisi, niin homot tällä palstalla olisivat haastaneet helluntailaiset oikeuteen kauan sitten (ja voittaneet juttunsa).
Mohikaanin mielipiteet saavat ansaitsemansa vastauksen.
Laitat ihan mielenkiintoisia avauksia, mutta keskustelutaidot sinulta puuttuu ihan täysin.
Tuo Mohikaanin vastaus oli tyypillinen vahvasti uskovalle. Sitä pitää meidän viisampien ymmärtää, eikä sortua nimittelemään.
auktoriteetin, Jeesuksen "nujertama", se vaan sopii minulle!