Näinhän se menee että "itsemurhia" sattuu.
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/artikkeli/1058506319044
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/artikkeli/1058506319049
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/artikkeli/1058506319044
http://www.helsinginsanomat.fi/uutiset/artikkeli/1058506319049
Vastaukset 6
Vanhimmat
Epäilisin että vähintään kymmenesosa itsemurhista on ihan suoraan murhia ja että itsemurhista ylivoimaisesti suurin osa on siinä mielessä murhia että on tahallaan ajettu ihminen siihen tilanteeseen jossa vaihtoehtoja ei ole: kärsiä lisää koko elämänsä tai lopettaa se suosiolla.
... ja sitten on vielä tällaiset tapaukset kuin esim. meillä Antti Satuli. Hän joutui Lippos-sekoilua hoitaessaan ulkoministeriössä niin lujille, että sydän petti ensimmäisellä lomamatkalla. Murha, itsemurha... vai muuten vain mulkkujen loppuunajama?
kaikkein paskamaisinta on, että päätekijät eivät edes tajua millaisia mulkkuja ovat. Ei ole Kelly ainoa, joka ei halua/halunnut elää tällaisessa maailmassa.
Tony Blair sanoo, että ehdottomasti ei aio erota ja kehuu, että hänellä on "leveät hartiat"...
Tuntuu todella surkealta, että Anneli Jätteenmäki erosi eräiden mulkkujen vuoksi. Ei mikään tunnu nyt vastenmielisemmältä, kuin Lipposen, Itälän ja kumppaneiden taannoiset tekopyhät vetoomukset "avoimuuden", "rehellisyyden" ja "luotettavuuden" puolesta. Kehtasivat vielä syyttää Annelia laittomuuksista, vaikka todennäköisesti hyvin tiesivät, että Annelilla oli täysi oikeus asiakirjoihin, kuten kenellä tahansa kansanedustajalla. Joten A:n virhe oli pahimmillaankin muotovirhe (jolla ei ollut muuta seuraamusta kuin että saatiin kampitettua hänet pihalle). Olisipa Annelilla riittänyt kantti samaan kuin Blairilla nyt.
Gonzalesa Rice valehtelee kirkkain silmin, jotta USA:n teurastus ja ryöstöretki Irakiin saisi maailman sympatiat.