SMTP-palvelu rampautti levytilan

SMTP-kaapattu

Avasimme noin kuukausi sitten virtuaalipalvelimen, jossa windows server 2003 käyttöjärjestelmä ja IIS.

Muuten oli toiminut hyvin, nyt sitten tuli hälytys levytilan puutteesta, no ihmettelin miten levy voi olla täynnä, kun windows vie noin gigan ja omaa tavaraa noin giga ja levytilaa 5 gigaa.

Kävin aluksi kansioita läpi, eikä löytynyt mitään kummallista. Sitten huomasin hakemistot:

c:\Inetpub\mailroot\Mailbox
c:\Inetpub\mailroot\BadMail
c:\Inetpub\mailroot\Queue

Joita avattaessa ikkuna hyytyy, eikä kansion asetukset näytä kokoa. No sähköpostiin kansiot kuitenkin liityivät, joten avasin IIS:n, josta löytyi päällä oleva SMTP-palvelu ja current sessions näytti monia palvelu käyttäviä
IP-osoitteita.

DOS-komentokehoitteesta näkyi dir-komennolla näkyi että noin 1 kt kokoisia tiedostoja hakemistoissa paljon (listaus päällä vieläkin) tuolta tiedostonkoolla tarvitaan miljoonia tiedostoja täyttämään gigatavuja levyä.

Virtuaalipalvelin siis toimitettiin asetuksilla, jossa IIS:n SMTP-palvelu oli auki. Itse en ollut edes huomannut aikaisemmin koko SMTP-palvelua, kun ei tarvetta sellaista ollut käyttää.

Aika paha tietoturva-aukko että yhtäkkiä levytila täynnä. Miten yleensä: onkohan joku henkilö käyttänyt ja löytänyt tarkoituksella SMTP-palvelua, vai mahtaakohan olla jonkin botin tekosia.

Riittäkö siis että sulkee SMTP-palvelun ja poistaa tiedostot, vai onko syytä tutkia tapausta enemmänkin.
Apachea lienee syytä siirtyä käyttämään joka tapauksessa. Asiakaspalvelu ei ole vielä kyseluihin vastannut, myös siksi olen kiitollinen kaikista neuvoista.

0

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitkä asiat

        tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
        Ikävä
        74
        1014
      2. Miltä se tuntuu

        Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
        Ikävä
        104
        868
      3. 62
        863
      4. Rakas

        Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
        Ikävä
        45
        834
      5. Pidit itseäsi liian

        Vanhana minulle? Niinkö?
        Ikävä
        48
        771
      6. Haluaisitko oikeasti

        Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
        Ikävä
        49
        684
      7. En mahda sille mitään

        Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
        Ikävä
        31
        639
      8. Mitä se olisi

        Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
        Ikävä
        34
        577
      9. Joko olet luovuttanut

        Mun suhteen?
        Ikävä
        50
        570
      10. Sinunkin pitää jättää

        Se kaivattusi rauhaan.
        Ikävä
        38
        526
      Aihe