"Ne jotka osaa ne tekee mitä vaan
ne jotka ei ne ryhtyy opettamaan
kuinka kauan ne mellastaa saavatkaan pellossain
Ne muokka tutkii ja lannoittaa
ne hyödyntää kaiken minkä saa
jos tahdo et olla niiden riistomaa
Epäile vain"
Juice osasi ja teki mitä vaan...
Epäile vain...
moukku..
2
3679
Vastaukset
- Afroditen_poika
Totta. Juice todella teki mitä halusi eikä päästänyt itseään turhan helpolla.
Ympäröivän maailman alituinen kyseenalaistaminen ja epäily oli Juicelle varmaankin henkisesti sekä siunaus että kirous. Toisaalta se tuotti paljon upeita ajatuksia, lauluja ja runoja. Mutta toisaalta tässä maailmassa ei ole helppoa, jos sattuu olemaan liian älykäs. Kuten Juice itsekin lauloi:
"Tuska nautinnon on aateloimaa
Epäilystä saan mä uutta voimaa
Ja palat yhteen liimaa Vin Rosé" - Anonyymi
Tuota laulua esitettiin kerran työpaikallani eläköityvän viestintäjohtajakollegan läksiäisissä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17610722Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8510199Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325639Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784468Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1272950- 1712945
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381746Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981338Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61190Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161114