Olen ihminen joka kärsii helposti krapulasta. Saattaa jo neljästä oluesta tulla pieni krapula aamuksi. Sitten taas kun kunnolla juon (useimmiten) kankkunen on aivan hirveä, oksettaa ja on järkyttävä jano. Päänsärystä en sentään kärsi. Olen kuullut, että joillain ihmisillä ei joistain tietyistä viinoista tule ollenkaan krapulaa.
Olen tässä viikonloppuna risteilylle lähdössä. Aamulla olisi kiva päästä taas Tukhomaa katselemaan, mutta ilman darraa. Illalla en kuitenkaan haluaisi olla juomatta, eli mitä suosittelisitte juomaan, että välttyisin darralta?
Kiitos kaikille!
Mitä juomalla vältyn?
11
2550
Vastaukset
- vinkki!
Maitoa, mielellään rasvatonta. Nimittäin jos todella haluaa välttää krapulan niin krapulaa edeltävänä iltana kannattaa juoda jotain muuta kuin viinaa. Toimii 100 varmasti, on omakohtaisia kokemuksia.
- sussu4
Kannattaa juoda vain samaa juomaa koko illan aikana. Viineistä ei itselleni ainakaan tule ollenkaan krapulaa. Muista juoda lasillinen vettä aina drinksujen välissä ja runsaasti vettä ennen kuin käyt nukkumaan. Lisäksi olisi hyvä käydä nukkumaan vasta kun tuntee jo alkavansa selvitä. Mulla pahimmat darrat on sillon ku ympäripäissään on mennyt nukkumaan.
- ei ole merkitystä
tärkeintä on juoda kohtuudella ja viimeinen tunti pelkää limua - ainakin 0.5 litraa.
Suurin osa kankkusesta johtuu siitä, että alkoholi kuivattaa ja sokerit ovat alhaalla pahimman kankkusen aikana.
Eli juon lopuksi aina pelkää limua, ja viinaakin vain kohtuudella - ei ole kankkuset meikäläistä tämän jälkeen kiusanneet.
- ei krapulaa
Kannattaa juoda päivittäin vähintään muutama olut, niin toleranssi kasvaa ja ei tule minkäänlaista krapulaa.
- Joo.
Eli saman illan aikana vain yhtä juomaalajia.
Illalla ennen nukkumaanmenoa menoa pitäisi olla suunnilleen selvä, sitten pari Buranaa huuleen ja paljon vettä - aamulla ei pahempaa olotilaa. - mauilman
yksinkertaisin juttu älä läträä viinan kansa niin et tule kipiäksi
- zinzin
Aamun krapulaa aatellen vodka on paras juoma ryypätä. Ei tuu niin paha krapula eikä mee pää kipeeks. Ja syödä kandee ennen ryyppäämistä. Ja juomien sekottelu ei kannata.
- juujjuu
kannattaa syödä ennen ku alkaa juomaan ja juoda alkoholiannosten välissä vettä. ja itellä tulee pahin krapula raa'asta viinasta, vähiten ehkä kaljasta. ja oon huomannu että vaikka en kovin vanha ookaan, niin kun on ikää tullu lisää niin krapulaki tulee ehkä vähä helpommin tai siis pahempana mitä ennen.
- kokenut tequilisti
Mitä tummempi juoma sitä pahempi krapula! (Eli kirkas viina paras. Itselläni ei tequilakänneistä ikinä tullut krapulaa)
- rabias
kannattaa juua vain mietoja juomia,tai ainaki eri sekotuksia välttää juomasta liikaa.jos sekotukset sisältää väkeviä tulee helpommi pahaan kännii ja aamul kaduttaa aika varmasti
- Syö hyvin ruokaa!
Ennenkuin alat ryypätä! Myös pieniä suuhunpantavia välipaloja ja välillä vettä, alkoholijuomisen aikana. Suosittelen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233