Onko kukaan hommannut minkään operaattorin "mokkuloita"? Kuinkahan toimii täällä City-Marketin lähettyvillä?
Lisäksi saako mistään sellaisia, joihin ei tarvitsisi sitoutua maksamaan koko vuotta? Jos se ei toimikaan, ei viittisi maksaa ei mistään.
Lisäksi saako mistään sellaisia, joihin ei tarvitsisi sitoutua maksamaan koko vuotta? Jos se ei toimikaan, ei viittisi maksaa ei mistään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos puhelimessa (Nokialaisessa) näkyy 3G, aika hyvä. Jos puhelimessa näkyy G tai E, niin huonompi juttu. Jos puhelimessa näkyy 3G datasiirron aikana 3,5G, niin rokkaa paremmin. Nokialle tuli 3G-verkko viime vuonna.
Mokkula = HSDPA modemi. 2 Mbit/s max.
Peittoaluekartan:
http://map3.centroid.fi/elisapeitto/mapa.php
perusteella mm. Kankaantaka, Harjuniitty, Koskenmäki, Ruskeapää, Sammalisto = HS(D)PA. Jaakola, Taivalkunta, Sorva eivät. Eli HSDPA / 2 Mbit/s pitäs olla Cittarillakin OK. DNA käyttää Elisan/Soneran tukiasemia, eli sekin toimii smalla nopeudella.
Elisa näyttäs vuokraavan Mokkulaa ja DNA myyvän (299€). Elisalla Mokkula tulee 12 kk kytkyllä (en ainakaan muuta huomannut) ja DNA:lla pitää ostaa dnaNettikaistaXXX. 299€ kuulostaa aika suolaiselta; sillähän saa jo aika hyvän kännykän, joka ajaa saman asian. PCMIA-paikkaan liitettävät HSDPA-korttimodemitkin taitaa olla samassa hintaluokassa - ja kestävempiä. Laite on ilmesiesti USB 2.0-versio, sillä
a) niitä on ollut aiemmin saatavilla
b) aiemmat USB-väytäversiot eivät yltäneet 2 Mbit/s:ään
Jokainen Nokian älypuhelin (S60-puhelin) pystyy PC Suiten kanssa samaan, kuin Mokkula.
Asiantuntemattomuutta täällä riittää. Ei Dna seikkaile toisten tukiasemissa koska Dnalla on oma 3G-verkko. Kannattais teidän ottaa selvää eikä jauhaa mutua!!
kännykkäkin. Kun tuo mokkulakin toimii sim kortilla.
Itse ostin tuollaisen kun halusin myös olla "operaattori riippumaton". Siis tuolla mokkulalla voi käyttää kaikkia saatavia operaattoreita.
Nyt olen DNA: - asiakas. Irti sanoutuminen on vain kaksi viikkoa.
Ja nyt kuukausi maksaa: 0.66€ / kk 9,80€ / kk = 10.46€ /siis koko kuukausi nopeudella 384kt/384kt.
Ja 1 Mt/384kt yhteys kustantaa mokkulalla 19,80€ 0.66 / kk = 20.46€ / kk.
Hyvin on toiminut tämä mokkula nettiyhteys. siis paremmin kuin minun vanha langallinen netti yhteys. ;)
Ainut ISO miinus on ettei ole Linux ajureita!
"GlobeSurfer iCON on 3G HSDPA modeemi USB-liitännällä, joka pystyy 1.8 Mbps nopeuteen. Erittäin helppokäyttöinen modeemi sopii kannettaviin ja torni-PC:hin.
Laita SIM-kortti iCON-modeemiin, liitä USB-kaapeli tietokoneeseen ja modeemi asentuu automaattisesti. Kun haluat avata internet-yhteyden, paina iCON-modeemin ainoasta painikkeesta ja yhteys on valmis. Helppoa ja vaivatonta"
http://www.data-systems.fi/?sivu=ajankohtainen&ajankohtainen_id=58
http://www.option.com/products/globesurfer_icon.shtml
Ja tuolla samalla SIM-kortilla voit olla myös 3G puhelimella netissä.
Tuolla SIM-kortilla voi jopa soitellakin, mut aika kallista on tuolla SIM-kortilla soitella puheluita.
on aika vähän. Riittää vielä tällasten sivujen lukemiseen (puhelin on EDGEssä tällä hetkellä), mutta esim. MTV3, Helsingin Sanomat ja vähänkään vaativimmat sivut jumittavat. Nettiselailuun on hyvä testi:
http://www.ft.com ta
http://www.cnn.com
jos em. sivun lataus tuntuu viemään liikaa aikaa, on nopeus liian hidas. Puhumattakaan Youtube ja muut nettivideot vaativat 3G:n, mielummin HSDPA:n. Tekniikka tarjoaa jopa 7.2Mbit/s (10 m päässä tukiasemasta), mutta niitä nopeuksia ei ole vielä tarjolla. Toinen rajoite on jo aiemmin mainitsemani USB-portti. Jos en cäärin muista, USB 2.0:ssa maksiminopeus on 2,2 Mbit/s. Ja tiedonsiirrossa hitain lenkki kertoo maksiminopeuden. Käytännössä päästään harvoin yli 1 Mbit/s verkon ruuhkaisuuden vuoksi. Esimerkiksi meillä 8 Mbit/s ASDL on harvoin jos koskaan yli 2,6 Mbit/s. Mitähän kuluttaja-asiamies sanoisi tuohon? Jos itse maksaisin, valittaisin.
Tuo 348 kbit/s / 348 kbit/s on ollut 4kk minulla.
Aiemmin oli soneran 512 kbit / 512 kbit, tuo oli hitaampi, kun vertaan tähän 348 kbit/s / 348 kbit/s. Kun imuroi jotain paketteja niin nopeus pyörii 70-45k, ja soneran-adsl hädin tuskin sain 50k.
"Mitähän kuluttaja-asiamies sanoisi tuohon?"
Pyörittäisi vaan päätä, samahan se on tuon Windows sopimuksen kanssa, kun ei yksikään suomalais-virma saa noilla ehdoilla toimia Suomessa.
maksiminopeuden. Jos korttelin päästä lähtee 100 Mbit/s, niin ei siitä 12:ta enempää 8Mbit/s mene läpi. Vastaavasti jos enemmän, kuin 8 hlö downloadaa EGPRS:ssä (EDGE) yhtä-aikaa, loppuu kaista kesken (tarjotaan ei-oota) ja sitten yritetään HSDPA:ta (3G). Siellä taas on yhdessä solussa 2 Mbit/s max, joten tukkosta tulee nopeasti sinnekin: 348 kbit/s yhteyksiä mahtuu max. 6kpl soluun. Tätä taas voidaan laskea jopa 2024 bit/s asti käyttäjää kohden. Yhteys ei katkea, mutta hyytyy huomattavasti jo 20 yhtä-aikaisen asiakasyhteyden kanssa. Jos naapuri on tilannut vaikkapa 1 Mbit/s yhteyden, hän saa vastaavasti enemmän kaistaa myös rajoitus-tilanteessa (ellei operaattori ole sitten sössinyt QoS parametrejä).
EDGE on sikäli parempi, että putki on "aito": ei kättelyitä nopeusmuutoksille. Mutta jos tilattua nopeutta ei voida uudessa solussa tarjoamaan, yhteys katkeaa. HSDPA tuli jo edellä käsiteltyä. Sekin jumittaa, jos miniminopeuttakaan ei voida tarjota - joka tosin on aika epätodennäköistä.
Olen ollut mobiilisti netissä parin vuoden ajan lähes päivittäin täällä Pohjois-Nokialla ja eteenkin EDGE/GPRS:ssä on suuria vaihteluita. 3G:kin hidastuu silloin tällöin. Summa summarum: lisää asiakkaita->hitaammat nopeudet. Sekä mobiilisti, että piuhan nokassa. ADSL on ollut viime aikoina se pahempi.
Usb 2 max. nopeus on paaaaljon suurempi! 480 Mbit/s ja jo Usb 1.1 nopeus on 12 Mbit/s! Ja et näköjään tiedä mokkulanopeuksistakaan mitään. Ei ole olemassa mitään 348 kbps vaan se on 384 kbps!!