Luoja on luonut kaiken, myös evoluution.
Entäpä jos?
Mullistaja
8355
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kysypäs tuota kreationisteilta.
Ei evoluutio kiellä jumalaa tai luomista ja tämän onneksi monet uskovaisetkin ymmärtävät.
Jos haluat uskoa jumalaan ja evoluutioon niin eihän siinä ole oikeasti mitään ristiriitaista ellet sitten ole joku absoluuttinen fundamentalisti joiden elämä ei muuta olekaan kuin ristiriitaa.
Tottakai tuo on mahdollista. Oikeastaan uskon itse juuri tuolla tavallla. Kuten olen jo sanonutkin, ei evoluution olemassaolo tee Jumalan olemassaoloa mahdottomaksi, saatikka päinvastoin.
Aivan!
Olen paljon sitä ihmetellytkin, että kreationistit voimakkaasti korostavat
evoluutioteorian "sopimattomuutta" kristityille ja muutenkin he lyövät rumpua evoluution "turmiollisista" vaikutuksista yhteiskuntaan.
Evoluutioteoriahan on tieteellinen teoria ja moraalin kannalta täysin neutraali muiden teorioiden joukossa ja "sopii kristityille" siinä missä kenelle tahansa. Ei evoluutioteoriassa ole leimaa "suunniteltu vain ateisteille".
Näen kreationistien ajattelussa pahaa epäloogisuutta: jos he hyväksyvät
"Raamatun selvän sanan vastaisesti" aurinkokeskeisen maailmankuvan ja
hyväksyvät maan pallomaisuuden - jyrkimmät kreationistit eivät tosin sitäkään hyväksy - mikä on myös selvässä risitiiradassa Raamatun
maailmankuvan kanssa niin mitä järkiperusteita on vastustaa evoluutioteoriaa? Miten
kreationistit voivat ylipäätään hyväksyä vaikkapa suhteellisuusteorian. Ei Raamattu tunne yleistä suhteellisuusteoriaakaan ja miksi kreationistit eivät syytä suhteellisuusteoriaa siitä, että se saa "ihmiset ajattelemaan suhteellisesti muutenkin" ja hylkäämään absoluuttiset arvot . Kuitenkin, mun havaintojeni mukaan, kreationistit näyttävät yleensä "sulattavan" Einsteinin suhteellisuusteorian.
Näitä kysymyksiä haluaisin haastaa kreationistit pohtimaan ennakkoluulottomasti.
...haluaisimme, että kaikki ahdasmieliset ja kapeakatseiset ihmiset ajattelisivat omaa nokkaansa ja muiden mielipiteitä pidemmälle. Tämä koskee kaikkia fundamentalistin oloisia ihmisiä, ei vain kreationisteja tai skeptisiä wannabe- tiedemiehiä.
...ei ole sinänsä arvovapaa, jos sitä käytetään yhteiskunnallisen debatin pohjana.
Et kieltäne sitä, että valtaosa evolutionisteista on ateisteja, jotka eivät esim. tunnusta suurempaa moraaliauktoriteettia - Jumalaa.
...josta seuraa, että evoluution näkökulmasta esim. kehitysvammaisten lasten abortit ja vaikkapa homoseksuaalien kivitykset voitaisiin katsoa ihan moraalisiksi toiminnoiksi (tai vaikkapa terveidenkin lasten abortit syntyvyyden vähenemisen nimessä, tai vaikkapa yli kuusikymppisten ihmisten likvidoiminen koska he eivät enää jaksa tukea ihmiskunnan yhteistä hyvää vaan ovat rasitteita...)
Lähinnä evoluutiometafysiikan käyttöä yhteiskunnallisten valintojen pohjana lienee kristitynkin syytä vastustaa - ei evoluutioteoriaa sinänsä, josta kannattaa kaikissa (myös kristillisissä kouluissa) opettaa sen ydin - ts. että on olemassa kehyskertomus, jonka puitteissa analysoidaan erilaisia havaintoja - joskus siten, että tuo kehyskertomus otetaan analyysin tueksi (ilman vastahypoteesia) ja sitten analyysi pistetään tukemaan kehyskertomusta.
Eli opetetaan teoria teoriana, ei automaattisena faktana, niin olen samaa mieltä kanssasi.
Tässä tuli mieleeni, että mitä yleensä tarkoitetaan 'evolutionistilla'?
Jos kyse on ihmisistä, jotka eivät pidä Raamatun luomiskertomusta sananmukaisena vaan näkevät ihmisen kehittyneen apinoista vuosimiljoonien saatossa, niin näppituntumalla voisi sanoa, että 99% suomalaisista kuuluu tähän ryhmään.
Ja uskon kyllä, että tähän ryhmään kuuluu paljon uskovaisia, ei-fundamentalistisia, ihmisiä. Joten mielestäni evoluutio ei ole vain ateistien juttu.
Vai tarkoitetaanko tässä nyt evolutionistilla jotakin ääri-aatetta?
Ihmettelen, että miksi 'evoluution näkökulmasta' olisi jotenkin perusteltua "vaikkapa yli kuusikymppisten ihmisten likvidoiminen koska he eivät enää jaksa tukea ihmiskunnan yhteistä hyvää".
Millä perusteella joillekin rakkaiden sukulaisten likvidoiminen palvelisi yhteistä hyvää enemmän kuin tappamatta jättäminen?! Ja vaikka kyseessä olisikin yksinäinen vanhus niin ihminen on empaattinen olento, eikä tällainen järjestelmä varmasti kasvattaisi yhteisön elämänlaatua.
Ei evoluutio kiellä ihmisen inhimillisyyttä. Se vain antaa sille eri alkuperän.
Miksi Jumala ei voisi luoda kehittyvää järjestelmää. Se, että maailma olisi pilkulleen Raamatussa kuvatun kaltainen, edellyttäisi valtavaa salaliittoa tutkijoiden ja tiedemiesten taholta. Keksittyjä löytöjä ja väärennettyjä aikamäärityksiä. Miksi?
Raamattu on Jumalan sana ja totuus. Jos ihminen ei sitä osaa tulkita, se on ihmisen heikkous ei Jumalan. Yksi sana joka väärin tulkitaan voi muuttaa niin paljon yleistä käsitystä.