Mikä ihmeen Transatlantic Policy Network?
http://thenewamerican.com/node/7027
Edellälinkattu artikkeli käsittelee tätä julkisuudelta piilossa etenevää hanketta luoda EU:n ja Yhdysvaltojen yhteinen talousalue, joka voisi myöhemmin kehittyä poliittiseksi unioniksi.
Hanketta on kehitelty jo vuodesta 1992.
http://www.tpnonline.org/
Mukana on myös Suomalaisia jäseniä, kuten Alexander Stubb ja Piia-Noora Kauppi.
http://thenewamerican.com/node/7027
Edellälinkattu artikkeli käsittelee tätä julkisuudelta piilossa etenevää hanketta luoda EU:n ja Yhdysvaltojen yhteinen talousalue, joka voisi myöhemmin kehittyä poliittiseksi unioniksi.
Hanketta on kehitelty jo vuodesta 1992.
http://www.tpnonline.org/
Mukana on myös Suomalaisia jäseniä, kuten Alexander Stubb ja Piia-Noora Kauppi.
Vastaukset 6
Vanhimmat
USA velkaantuu, ostovoima laskee, Aasia hyötyy, Eurooppa tulee kalliiksi, velkaantuu. Pankit rypevät rahassa, superlatiiveista on jo puutetta.
Teollisuus ajetaan ulos, vanhukset ja eläkeläiset ovat maksajia, asuntovelalliset, palkkataso ei voi jäädä, työpaikat katoavat.
Olemme todistamassa suurta murhenäytetlmää. Vastuunkantajat, kaula paljaaksi, päitä tulee putoamaan
http://www.free-europe.org/blog/english.php?itemid=404
http://www.free-europe.org/blog/english.php?itemid=355
http://www.spiegel.de/international/business/0,1518,518717,00.html
http://www.tekniikkatalous.fi/energia/article57999.ece
luovuttaa työt halpamaihin ja suoraan sanoen sylkee työvoimansa kasvoille. Meidän ei ole mikään pakko alistua maailmanlaajuiseen kilpailuun. Tulos on jo etukäteen selvillä. Kuka tästä tilin kuittaa? Miettikääpä!
Mielenkiintoinen asia. USAhan on yrittänyt luoda tällaisia vapaakauppa-alueita kaikkiin maailmasuuntiin. Clinton puuhasi erityisen innokkaasti jonkinlaista pan-amerikkalaista vapaakauppa-aluetta, mutta ei onnistunut. Etelä-amerikkalaiset eivät innostuneet.
Mitä tämä EU-USA-juttu sitten on?
Vapaakauppa-aluetta ilmeisesti luodaan. En kuitenkaan ymmärrä seuraavaa:
With the full commitment of the European Commission and the U.S. administration, including regulatory officials, and, for the first time, the active role of members of the European Parliament and the U.S. Congress, the process of creating a Transatlantic Market will be an integral step in the evolution toward an eventual Transatlantic Partnership agreement, embracing the economic, political and strategic totality of the EU-U.S. relationship.
Saan käsityksen, että on myös päämääränä mahdollisesti kehittää sellainen Transatlantic yhteistyö -sopimus, joka käsittää taloudellisen, poliittisen ja strategisen kokonaisuuden.
Se Lissabonin sopimus on aihetta nähdä myös tätä taustaa vasten. Saksa on ilmeisesti täysillä mukana ja niin myös Ranska ja Englanti.
To integrate step by step. Mitä Nato merkitsee kun suunnitellaan strategista yhteistyötä? Entä yhteinen politiikka? Tieteellinen, teknologinen tutkimus, siis kaikki mahdollinen kuuluisivat tähän kokonaisuuteen.
Huh, en ole vielä oikein hereillä ja tämmöinen juttu pitää sulatella aamupalan kanssa.
Näin meitä massoja viedään. Pienen piirin kontrollifriikit eliitit haluavat vetää suuria linjoja, valtavia päätöksiä kysymättä keneltäkään mitään. Valta takaisin kansalle!
"Valta takaisin kansalle!"
Miten "kansa" voi saada takaisin sellaista, mitä sillä ei koskaan ole ollut? Nk. kansanvalta on samanlainen kusetus kuin eu ja muut ja itseasiassa demokratia on luotu vain sitä varten, että ihmiset luovuttaisivat valtansa muille. Siihenhän se äänestäminenkin perustuu, että ihmiset "ulosliputtavat" äänensä muille!!! Herää jo demokratian illuusiosta, äläkä luovuta päätösoikeuttasi muille, olkoonpa "markkinamiesten" myyntipuheet kuinka houkuttelevia tahansa...