Aquaflex...

kuulat...

ostin kuulat instrusta. Käytän niitä viitenä päivänä viikossa ja nyt mulla on menossa isompi kuula ja painoa siinä 20 g.

En saa sitä millään pysymään sisällä. Vaikka seison ihan paikoillani, kuula tulee ulos viimeistään parin minuutin kuluttua. Olen jo ihan turhautunut koko hommaan.
Aloitin ensin tyhjällä kuulalla ja lisäsin painoja aina, kun kuula alkoi pysymään hyvin. Tähän astiset painot pysyvät hyvin sisällä muutaman päivän päästä. Tämän 20:n gramman painon kanssa olen tapellut jo ainakin kuusi viikkoa.

Onko jollakin kokemuksia näistä kuulista? Mitä kannattaa tässä tapauksessa tehdä, jatkanko toivottomalta tuntuvaa hommaa, vain palaanko kevyempään painoon ja pidän sitä pidemmän ajan? Olen pitänyt kuulia 20 min. päivässä.

2

778

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uwa

      Kokeile palata siihen kevyempään painoon. Jos lihaksesi eivät kuitenkaan olleet ihan niin hyvässä mallissa vielä, että jaksaisivat nuo raskaammat kannatella.

      Kuinka nopealla tahdilla siirryit painavampiin? Kannattaa saada kunnon rutiini siihen painoon, joka pysyi hyvin. Vaikka tuntuisi turhalta käyttää sitä, kun se pysyy niin helposti.

      Jos nopealla tahdilla siirtyy painosta toiseen, niin voi tulla takapakkia. Ihan niin kuin muissakin painoharjoitteluissa. Jos tekee rähmäkunnolla kilon punttiharjoitusta, joka ensimmäisellä kerralla tuntuu todella helpolta, niin lihaksia kannattaisi silti totutella siihen hommaan pitemmän aikaa niillä kilon painoilla, ennen kuin siirtyy 1,5kg painoihin, tai edes ajattelee 2kg painoja. Kun rutiini on hyvin hallussa, niin sitten vasta seuraavaan.

      Uskoisin, että onnistut kun palaat edelliseen painoon joksikin aikaa vielä. :)

      • sinulle..

        uwa vastauksesta. Olen saattanut olla hiukan hätäinen ja aion palata kevyempiin. Kiitos!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7367
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3801
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2158
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      32
      1400
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1397
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      32
      1354
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      336
      1175
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      928
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      897
    Aihe