Yksi toisensa jälkeen kuulee ihmisten kertovan kauhutarinoita, miten on joutunut kohdelluksi kaupungin virkamiesten taholta joko työ- tai yksityiselämässään.
Mistä tuollainen barbaarinen/sivistymätön/ala-arvoinen käyttäytyminen mahtaa kummuta? Ollaanko jo taistelemassa paikasta supistuvalla kuntakentällä? Ovatko nämä samat henkilöt niitä entisiä koulukiusaajia? Luonne ei ole muuttunut miksikään, ainoastaan ympäristö.
Pitäisikö tästäkin asiasta järjestää jonkinnäköinen kampanja, jotta ihmiset ymmärtäisivät, mikä on sopivaa käyttäytymistä, ja mikä ei? Kun tuntuu olevan meillä Suomessa tai ainakin Kuusankoskella sen verran tyhmää sakkia, ettei omin neuvoin kykene tätä käsittämään. Vai onko kyse vain kykenemättömyydestä hillitä omia sairaita yllykkeitään?
Mistä tuollainen barbaarinen/sivistymätön/ala-arvoinen käyttäytyminen mahtaa kummuta? Ollaanko jo taistelemassa paikasta supistuvalla kuntakentällä? Ovatko nämä samat henkilöt niitä entisiä koulukiusaajia? Luonne ei ole muuttunut miksikään, ainoastaan ympäristö.
Pitäisikö tästäkin asiasta järjestää jonkinnäköinen kampanja, jotta ihmiset ymmärtäisivät, mikä on sopivaa käyttäytymistä, ja mikä ei? Kun tuntuu olevan meillä Suomessa tai ainakin Kuusankoskella sen verran tyhmää sakkia, ettei omin neuvoin kykene tätä käsittämään. Vai onko kyse vain kykenemättömyydestä hillitä omia sairaita yllykkeitään?
Vastaukset 13
Vanhimmat
nää kunnan isot Herrat on koulukiusattuja eikä kiusaajia. Nyt on helppo kostaa lapsuuden kovat kokemukset muille kun on vähän päätösvaltaa ja isän vanha rippipuku päällä!!! ne luulee olevansa nyt kovia äijiä mut esim. nyberg on pelkkä perseen nuolija. ne jahtaavat vaan omia etuja eikä tee mitään mitä vaaleissa lupaa. ei ne saa esim. vanhusten eikä lapsiperheiden asioita kuntoon, syödään vaan helvetin kalliita bisnes lounaita veronmaksajien piikkiin ja samaan laskuun tehdään kalliita edutus ja virkistys matkoja. ei suomessa oikeen tää demokratia pelaa.. tarvittais diktaattori!!!
Kiitos ja anteeks!!!
Johtaja kuolee -> tilalle uusi --> uusi toiseen tehtävään --> tilalle alainen --> hänen tilalle johtaja toiselta osastolta --> hänen tilalleen johtaja toiselta osastolta --> näennäisesti avoin virka.
Erään keskuksen johtaja lähtee sihteeriksi ja erään työryhmän jäseneksi muualle, kunnes valittava aloittaa työnsä. Hänen tilalleen johtaja toiselta osastolta.
Eräs ohjaaja sihteeriksi josta johtajaksi --> hänen tilalleen sihteeri...
Erään epäpätevän päällikön virkaa on jatkettu määräaikaisena jo kymmenisen vuotta milloin milläkin perusteella.
Erään itsenäisen liikelaitoksen johtajaksi heikommin koulutettu ihminen Kuusankoskelta, vaikka Kouvolasta olisi löytynyt paremmin koulutettu.
Sisäisillä siirroillahan nämä hommat hoidetaan. Kyseenalaista kuitenkin on, että samaan aikaan Kouvolasta on painostettu eroamaan niiden virastojen johtajia, jotka tulevat uudessa kunnassa yhdistymään. Sekä se, että nämä kaikki henkilöt tunnustavat samaa väriä. Tällaista on Kuusankoskelainen demokratia.
noistakin on sukua keskenään? varmaan kaikki. tyttönimet kun säilyis...
on kun ei tiedä asuinpaikkaansa edes vaikka kotkassa asuu.
mikä helvata tuotakin pitelee kiukkuamassa noissa kuusaan kapinettikeskusteluissa.....päättäähän hyö eivät tunnetusti osaa juuri mistään.
vaihtoon koko lössi sieltä kaahkoilemasta heti ensitilassa.
Onhan sitä itsellekin sattunut aikoinaan, että on tullut annettua taksikuskille vanha osote ja huomattua se vasta siinä vaiheessa, kun avain ei sovi lukkoon. Mutta mitäs pienistä.
kun kotkalaisetki ottavat osaa päätöksentekoon Kuusaalla.
Sinnehän tätä tulevan suurkunnan hallintoa ajetaan. Olisihan se häpeä, ellei Kuusaan valtuustoa johtaisi kotkalainen kun kerran Kotkan keskushallintoon mennään, että päät savuaa.
...näin kuusaalla on menty vuosia ja tullaan menemään... meil on tääl malliesimerkki hyväveliverkostosta....
Tämä on kaupunki, jonka tehdas rakensi.
Tässa on raha, joka oli kaupungissa.
jonka rakensi tehdas.
Tässä on valtuusto, joka söi rahan,
joka oli kaupungissa,
jonka rakensi tehdas.
Tässä on kuntayhtymä, joka pyydysti valtuuston,
joka söi rahan,
joka oli kaupungissa,
jonka tehdas rakensi.
Tässä on kuntaliitos, joka puri kuntayhtymää,
joka pyydysti valtuuston,
joka söi rahan,
joka oli kaupungissa,
jonka rakensi tehdas.
Tässä on valtio, joka puski kuntaliitosta,
joka puri kuntayhtymää,
joka pyydysti valtuuston,
joka söi rahan,
joka oli kaupungissa,
jonka rakensi tehdas.
Tässä on EU, joka lypsi valtiota,
joka puski kuntaliitosta,
joka puri kuntayhtymää,
joka pyydysti valtuuston,
joka söi rahan,
joka oli kaupungissa,
jonka rakensi tehdas.
tuon painostustapauksen nimikirjaimet a. k. ja p. k. ????
oli ja taitaa olla vieläkin UPM:n puiden ostopaikka.
Ilomantsista vietiin kaikki, millä oli arvoa vaurastumisessa. Metsätyömiehet 14- vuoden ikäisestä alkaen sahasivat pokasahoilla, karsivat kirveillä ja kuorivat puut petkeleillä, minimipalkalla 65 -vuotiaiksi asti, jos elivät niin vanhoiksi.
Puut vietiin Etelä-Suomen tarpeisiin lähes ilmaiseksi. Lisäksi 60-luvun loppupuolella vietiin parinkymmenen ikäinen nuoriso etelämmäs tekemään ne työt, joita kaupunkilaisnuoriso ei halunnut tehdä.
Koska Ilomantsin taajamassa tuolloin oli asuntopula, vanhat ihmiset eivät saaneet asuntoja, joissa olisi ollut vesijohdot ja sähkölämmitys. Hyvin monet töihin kykenemättömät vanhat ihmiset jäivät heitteille korpiin, tiettömien taipaleitten taakse.
He saivat lisäksi helikopterilla ilmasta levitettyä vesakkomyrkkyä päälleen, eivätkä he voineet enää hyödyntää edes metsämarjoja tai sieniä.
Niin, että sieltä metsistä ja heikosti palkattujen metsätyömiesten selkänahasta teidän vaurautenne on peräisin.
Juice Leskinen kuvasi erittäin hyvin tuolloisia Ilomantsilaisten tuntoja:
http://www.yle.fi/player/player.jsp?name=El%E4v%E4+arkisto%2F02991_1
Työnsä sillä suurella kehumisella niistä palkoista ja kohta on sama kohtalo niillä kaupungin toimistoissa olevilla työtekijöillä , sillä yhden työantajan kaupungissa loppuu se relluttelu , kun tehdas laittaa lukon portille ! Joten olisi aiheellista ajatella hiukan nenää pidemälle mitä sanoo ja kuinka käyttäytyy , sillä minkä jättää taakseen se usein tylee tulevaisuudessa vastaa ja sitten on turha peppua rypistää jos paska on housuissa ...........
Hyvää vuoden alkua ja terveisin ..
>> SilverFoxx
Saattaahan tuo Veli Venäläinen tulla vastaan noissa tulleissa mikäli mielii saada tuon WTO:n jäsenyyden. Sitten siinä on sellainenkin pointti, että paperiteollisuuden lakkauttaminen Suomessa saattaa viedä työntekijöitä tuonne oikeiston leiriin, joka mielii enemmän Natoon kuin vasemmisto. Oikeistohan saattaisi luulla, että siitä on heille vain etua, mutta ei se ihan niinkään mene. Duunareita tarvitaan. Mutta nöyränä pitää olla, niin Herran kuin Venäjänkin edessä. Kel onni on, se onnen kätkeköön, jottei perisuomalainen kateus vie ja SilverFoxx peri. ;)