etätyöpöytäyhteys ja mokkula(sonera)

Kannettavassani on Soneran"mokkula". Kannettavastani saan etätyöpöytäyhteyden kotikoneeseeni, mutta kotikoneesta en kannettavan mokkulaan. Näyttääpi toi mokkula vaihtavan ip:täkin, joka kerta kun yhdistän itseni nettiin. Mitäs nyt tehdään?.
11581
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei onnistu se etäyhteys, sonera on estänyt kaikki yhteydet ulkoapäin. Kyllä pitäisi olla selkeä maininta tuollaisista estoista, rajoittaa niin monen softan käyttöä...

Voit tarkistaa palomuuritestillä, jos olisi avoimia portteja.. esim. http://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2

Äänestä

Kommentoi aloitusta


johan nyt kirjoitti:

Kannettavassani on Soneran"mokkula". Kannettavastani saan etätyöpöytäyhteyden kotikoneeseeni, mutta kotikoneesta en kannettavan mokkulaan. Näyttääpi toi mokkula vaihtavan ip:täkin, joka kerta kun yhdistän itseni nettiin. Mitäs nyt tehdään?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu