...ovat perustaneet Internetiin foorumin Autismiin ja Aspergeriin liittyen. 19-vuotias ystäväni ylläpitää foorumia ja minä toimin yhden palstan moderaattorina.
http://p2.foorumi.info/asperger/index.php
Sekä nuoret vahvasti autismin kirjolaisiksi itsensä tuntevat että vastaavien juttujen kanssa kamppailevat aikuiset ovat tervetulleita!
http://p2.foorumi.info/asperger/index.php
Sekä nuoret vahvasti autismin kirjolaisiksi itsensä tuntevat että vastaavien juttujen kanssa kamppailevat aikuiset ovat tervetulleita!
Vastaukset 8
Vanhimmat
suljetut palstat ahdistaa, siksi en lue edes as-palstaa. Tarvittaisiin avoin forum - sille olisi varmasti kysyntää!
...liittyy kuitenkin isonpi riski aivokuolleiden sekopäiden leimaamiseen ja trollaamiseen. Jos minä esim. tuonne nuorten palstalle menisin kertomaan jostain ¨aspergerista,¨ tulisi vastaukseksi varmasti sellaisia viestejä kuin ¨lol¨ ¨v***n burgeriaivo¨ tms.
Ja te 10-18-vuotiaat nuoret jotka luitte tämän viestin: Suvaitkaa ja antakaa tilaa erilaisuudelle! Vammaisuudenkaan halveksumiseen ei teillä ole pienintäkään syytä, muu kuin se että toisenlaisten syrjiminen on kaveriryhmienne tarpeetonta muotia, jota teidän on niin ¨pakko¨ noudattaa luodaksenne angloamerikkalaisuuden syövyttämää sosiaaliturvaa ja suvaitsevaisuuskulttuuria!
Assit on tuntosarvet pitkällä ja arkoja, kun edetään tuntemattomalla maaperällä. se on ymmärrettävää.
Onko kyseessä vain sisäinen kanava vai avoin kanava. Avoin kanava vaatiienemän ylläpitoa, mutta näin tavoitetaan laajempi kirjo. Assit ovat herkkiä provoilulle, mutta näiden palstojen provot harvoin ovat muita kuin autismin kirjon ihmisiä, sillä ongelmamme on kommunikaatiossa ja sen ymmärtämisessä.
Sama ihminen saattaa toisinaan antaa todella rakentavaa tukea vertaiselleen, kun taas toisaalta saattaa panna vakavan asian aivan läskiksi. Siinä sitä ollaan. Jos tässä haukutaan provoksi tuskin auttaa.
Pitisikin pyrkiä avoimeen vuorovaikutukseen, jos halutaan tavoittaa kaikki - mutta vaikeaa tämä on etanallekin.
Mistähän tuollasen vois löytää..en oo edelleenkään törmännyt yhteenkään.
Toisinaan kannattaa kuitenkin yrittää ottaa riskejä..vain siten voi mahdollisesti päästä eteenpäin.. pois pelkojen ilmapiiristä
..kysynyt palstan vastaavalta lupaa kutsua sinne muita. Sain luvan ja nyt olen laittanut kutsuja sellaisille, joiden yhteistietoja mulla on. Olen toiminut jo pitkään as-asioiden parissa aktiivina. Oon ollut vertaitoimintavetäjänä täällä Tampereella. Olen parastaikaa TSAU!ry:n hallituksessa, sen sihteerinä. Porukka vaihtuu ja toiminta on pienimuotoista, mutta ainahan se on rikka rokassa kun saa uusia kontakteja ja välillä voi joku tilanteensa ja tarpeensa mukaan aktivoitua uudelleen.
Olen kokenut että tarvetta on useimmillekin keskustelupaikoille. aspalsta.net toimii hyvin sellaisena vertaisten luokse sisääntulokanavana, mutta siellä on melkoinen trafiikki ja keskustelumahdollisuudet ovat melko rajattuja, joten on oikein hyvä että on erilaisia paikkoja jotka muotoutuvat ajanoloon omanlaisikseen.
Hiljaistahan tuolla näyttää olleen mutta nyt mukaan on liittynyt myös Heta, jonka monet tuntee aspalstalta ja käytännön toiminnasta. Hänhän opiskelee psykologiaa ja on ollut yksi niistä jotka ovat olleet aktiiveina assien omaehtoisen vertaistoiminnan järjestämisessä. Oli ymmärtääkseni se joka ihan ensimmäisenä järkkäs ekan vertaistapaamisen joskus, oisko ollut 2001 ja nyt 2008 niitä on järkkäilty suomessa monilla paikkakunnilla.
Mä olen hyvin kiinnostunut juttelemaan yhteiskunnallisessa kontekstissa. En puoluepolittisesti. Oon polittisesti sitoutumaton mutta ollut koko ikäni kiinnostunut yhteiskunnasta kokonaisuutena ja siitä miten tavallinen kansalainen voi vaikuttaa itseään koskevaan päätöksentekoon.
En tiedä, ehkä paikka on jotenkin suunnattu enemmän nuorille? Mutta mitä väliä iällä sinällään on muuta kuin että ajan kanssa kerääntyy kokemusta ja sitäkautta kyky nähdä kokonaisuutta paranee. Viisaaksihan ikä ei sinällään tee. Heh =D
Mutta ehkä nähdään tuolla ja jutellaan jos niikseen on.
Mulla on muitakin palstoja missä juttelen. Mut voi löytää myös facebookista jos kiinnostaa tutustua lähemmin. Lempinimeni on Pönni ja fb:sta löytyy Pirjo Pönni Jokinen nimikkeellä ja tähän kyseiseen saittiin olen rekkautunut nimellä Pönni.
Iloista ja antoisaa kevätpäivää!
T. P. :)
mutta missä voi tälläinen ujo assi keskustella ilman rekisteriä tai viivakoodia tatuoituna otsaan?